Specjalnie dla DZ: Paweł Kukiz o Ślązakach jako mniejszości etnicznej

Czytaj dalej
Fot. Polska Press
Aga

Specjalnie dla DZ: Paweł Kukiz o Ślązakach jako mniejszości etnicznej

Aga

Jeśli ustawa przepadnie w sejmie będzie projekt poselski. Paweł Kukiz dla DZ o Ślązakach jako mniejszości etnicznej.

W piątek w sejmie głosowanie nad projektem obywatelskim ustawy, która miała uznać Ślązaków za mniejszość etniczną. W środę posłowie dwóch komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz mniejszości narodowych głosami PiS i Kukiz15 zdecydowali, że trzeba ją odrzucić. Taki wniosek zgłosiła posłanka Anna Maria Siarkowska z Kukiz15, reprezentująca w 36-osobowym klubie Pawła Kukiza ruch narodowy.

CZYTAJ KONIECZNIE:
TAK DOSZŁO DO SKANDALU Z UDZIAŁEM POSŁÓW PIS I KUKIZ

Zapytaliśmy lidera ugrupowania Pawła Kukiza jak będzie głosował i co dalej z projektem ustawy, która będzie raczej na pewno przez sejm odrzucona.

Paweł Kukiz:
Jestem ostatnią osobą, która nie poparłaby wniosku o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną. Przecież mieszkam na Śląsku i na co dzień widzę, że to naturalny, oczywisty fakt. Niestety nie mogę panować nad wszystkim, a poza tym w naszym klubie panuje pluralizm, panuje wolność słowa, wypowiedzi, poglądów. Sądzę, że posłanka Siarkowska, z którą nie miałem jeszcze okazji rozmawiać, może nie odróżniać grupy etnicznej od narodowości. Ślązacy są z pewnością grupą etniczną, ale nie są narodem, narodowością. Liczę, że to jedyny powód jej wystąpienia. Może mieć też alergię na Ruch Autonomii Śląska, który stał za ustawą.

Jeśli projekt obywatelski zostanie przez sejm odrzucony to obiecuję, że wróci na salę sejmową jako projekt poselski. Nawet nie jednego ugrupowania, ale ponadpartyjny, czyli parlamentarzystów z różnych ugrupowań, którzy sprzyjają temu rozwiązaniu zgłoszonemu przez ponad 140 tys. obywateli, pod którym i ja się podpisuję. Proszę absolutnie nie pisać, że Kukiz15 odrzucił projekt. To były pojedyncze głosy. Zresztą i tak w komisjach nie mamy większości.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec

Aga

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.