Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Spełnił się sen archeologa o odkryciu skarbu tysiąclecia!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Hanna Walenczykowska

Spełnił się sen archeologa o odkryciu skarbu tysiąclecia!

Hanna Walenczykowska

Rozmowa z ROBERTEM GROCHOWSKIM, archeologiem, który prowadzi badania w Bydgoskiej Katedrze oraz parku Witosa, o kulisach sensacyjnych odkryć, których wstępne wyniki obalają stare tezy i każą napisać na nowo niektóre rozdziały historii.

Jak się czuje ktoś, kto nagle stał się postacią z pierwszych stron gazet? Ktoś, kto w tak krótkim czasie dokonał dwóch spektakularnych odkryć: podważył tezę, mówiącą o tym, że w parku Witosa nie ma grobów, oraz znalazł największy w historii Bydgoszczy skarb?

Jestem potwornie zmęczony! Chciałbym, żeby to się już skończyło, żebym mógł spokojnie pracować... Kiedy odkryłem skarb, pomyślałem, że wreszcie spełnił się sen archeologa, że to jest właśnie ten moment, na który czeka się przez połowę swego życia. Z drugiej strony, wiedziałem, że nie mogę obu badań zepsuć, że muszę pracować w jak najbardziej metodyczny i skuteczny sposób.

Zacznijmy od skarbu, który od początku stycznia rozbudza wyobraźnię wielu ludzi, czyli od znalezionego w Bydgoskiej Katedrze złota. Jest wtorek, 2 stycznia, zbliża się południe, w piasku pojawiają się pierwsze złote monety...

Od razu zadzwoniłem do Elżbiety Dygaszewicz, kierownika bydgoskiej delegatury (Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków - przyp. red.) i poprosiłem o pomoc. Czasu mieliśmy niewiele, bardzo bałem się zostawić skarb na noc, bo mogły się różne rzeczy wydarzyć. To dzięki pomocy wielu pracowników urzędu udało się go w tak profesjonalny sposób wydobyć i zabezpieczyć. Jestem im za to bardzo wdzięczny.

Trudno było?

Oczywiście. Mieliśmy przecież tylko kilka godzin na to, żeby udokumentować to znalezisko. Dla archeologów bardzo ważny jest kontekst, czyli niezwykle precyzyjny opis miejsca znalezienia obiektu, określenie; gdzie leżał skarb, w jakiej był odległości od charakterystycznych punktów, na jakiej głębokości został zakopany, w czym był itp. Wszystko trzeba było opisać i przeanalizować. Już wtedy byliśmy pewni, że skarb został zakopany po 1652 r., czyli po dacie wybicia najmłodszej monety.

Okres potopu szwedzkiego?

Raczej tak, bo jedyną zawieruchą w tym czasie był właśnie potop. Szwedzi, mieli opinię grabieżców, niszczyli całe wsie, całe miasta. Ludzie opuszczali swoje domy, oddawali je bez walki. Bydgoszcz też (1655 r.) zdobyto bez walki. Nikt Szwedom nie ufał. Zwłaszcza ci, którzy dysponowali wielkimi majątkami. W Bydgoszczy nie przetrwały ani drewniane, ani murowane kamienice. Wszystko zniszczono. A fara? Stała i stoi nadal. Myślę, że to był powód dla którego skarb został zakopany w tej świątyni. Nigdy nie poznamy całej prawdy, nie dowiemy się na przykład tego, dlaczego ten człowiek nie wrócił po swój skarb… Może zginął, może zmarł w czasie epidemii?

Skarb tworzy prawie 500 złotych monet, biżuteria (złote pierścienie, obrączki), dewocjonalia. Ich wartość to...

W dalszej części rozmowy m.in.

 • Jaka jest wartośc znalezionego skarbu
 • Co z nim teraz będzie
 • Do kogo nakleżały znalezione przedmioty
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.