Marek Białowąs

Spłacamy nasze długi

- Na inwestycje w 2017 r. przeznaczymy 2,2 mln zł - mówi pan J. Fabiś Fot. Marek Białowąs - Na inwestycje w 2017 r. przeznaczymy 2,2 mln zł - mówi pan J. Fabiś
Marek Białowąs

- Długo czekaliśmy na tę drogę. Zmienia się nasza wieś. Jednak do roboty jest jeszcze wiele - mówi pan Jan ze Smolna Wielkiego.

Pan Jan (nazwisko do wiadomości red.) mieszka w Smolnie Wielkim ponad 30 lat. Cieszy go, oddana właśnie do użytku przebudowana droga prowadząca do byłego PGR-u. I choć mieszka w innej części wsi twierdzi, że to była potrzebna inwestycja.
- Każda modernizacja przynosi jakieś korzyści. A ten odcinek ostatnio zbudowany jest tuż przy kościele. Wszyscy widzieli w jakim był stanie. Oglądali to w każdą niedzielę. Oby wszystkie nasze drogi zostały tak wyremontowane - dodaje kolega Jana G., który jednak zastrzegł sobie anonimowość.

Wartość wyremontowanej drogi to ponad 700 tys. zł i jest prawdopodobnie ostatnią inwestycją w gminie Kargowa ukończoną w tym roku.

Zdaniem mieszkańców wsi - nowa inwestycja w Smolnie Wielkim ułatwia prowadzenie działalności zlokalizowanym w tej części wsi firmom. Kierowcy ciężarówek mają łatwiejszy dojazd, a dla lokatorów domów hałas jest już mniej dokuczliwy.

W ramach inwestycji zbudowano jezdnię o szerokości 5,5 m i wjazdy na posesje. Powstał też chodnik, powierzchniowe odwodnienie, zamontowane zostały barierki przy drodze powiatowej. Partnerem inwestycji był powiat zielonogórski. A jeszcze w sierpniu br., na wniosek mieszkańców wprowadzono korekty do projektu, zmieniono geometrię drogi, skorygowano wjazdy do firm.

W ciągu ostatnich dwóch lat Kargowa spłaciła bankom łącznie z odsetkami 2,16 mln zł

- W 2015 roku przygotowaliśmy projekty na budowę czterech ulic w Kargowej, ukończonej właśnie drogi w Smolnie Wielkim i zagospodarowania placu wraz z okalającymi drogami w centrum Chwalimia - mówi Jerzy Fabiś, burmistrz Kargowej. - Wartość kosztorysowa tych wszystkich zadań przekroczyła cztery miliony złotych. Kondycja finansowa gminy nie pozwoliłaby na modernizację wszystkich dróg z własnego budżetu. Dlatego też, kiedy otworzyła się możliwość sięgnięcia po pieniądze unijne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, skorzystaliśmy z szansy. Złożyliśmy wnioski na projekty drogowe, które kwalifikowały się do dofinansowania.

Wsparcie uzyskała ulica Kasztanowa w Kargowej i droga w Smolnie Wielkim, a także projekt złożony przez powiat zielonogórski w partnerstwie z Kargową, na modernizację drogi w Karszynie (realizacja tej inwestycji ma być w 2017 r.).

- Wiadomo, że chciałoby się więcej, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia. Jednak z drugiej strony wiadomo, że budżet gminy nie jest z gumy i wszystkiego nie da się zrobić w jednym roku - mówi pani Maria, mieszkanka Kargowej zapytana przez reportera ,,GL’’ o najpilniejsze inwestycje w gminie - Wiele już zostało zrobione. Wystarczy spojrzeć na miasto. Chyba najbardziej oczekiwanym zadaniem, jest uporanie się z naszą starą oczyszczalnią ścieków. Wiem, że w planach jest budowa nowej.

- Inwestujemy ile możemy, jednak trzeba pamiętać, że musimy jednocześnie spłacać zaciągnięte w poprzednich kadencjach kredyty - dodaje J. Fabiś. - Łącznie wynoszą one 9,8 mln zł. W ciągu ostatnich dwóch lat oddaliśmy bankom łącznie z odsetkami 2,16 mln zł. A w przyszłym roku do spłaty mamy ponad 900 tys. zł.

Czy Kargowa da radę spłacać stare kredyty, w sytuacji gdy wszystkie samorządy starają się maksymalnie wykorzystać pieniądze z Unii Europejskiej z nowej perspektywy finansowej? Do każdego zadania trzeba mieć przecież wkład własny. Zdaniem burmistrza, gmina znajdzie pieniądze na spłatę zobowiązań i na nowe projekty.

- W przyszłym roku na inwestycje będzie 2,2 mln zł - zapowiada burmistrz. - W tym modernizacji doczeka się obiecane przeze mnie ulica Źródlana. Staramy się też o pieniądze na uzbrojenie terenów na działce za stadionem, na której powstanie w przyszłym roku stacja paliw.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.