Spodek, największe koncerty i imprezy. To jest ikona Katowic [LINIA CZASU 3D]

Czytaj dalej
Dorota Niećko, Justyna Przybytek

Spodek, największe koncerty i imprezy. To jest ikona Katowic [LINIA CZASU 3D]

Dorota Niećko, Justyna Przybytek

To tu pierwszy koncert w Polsce dała Metallica, a swój ostatni - Paktofonika. To tu grały takie gwiazdy jak Deep Purple, The Cure, Sting, Sinead O'Connor, Modern Talking czy Pearl Jam. To tu przemawiał też Fidel Castro, występował zespół Śląsk, organizowano uroczyste barbórki. Zobaczcie, jakie imprezy odbywały się w spodku od 1971 roku.

40 tys. kibiców przed halą, a w środku hala wypełniona po brzegi - to widowisko roku 2014 w katowickim Spodku: finał Mistrzostw Świata w siatkówce, w którym Polacy pokonali Brazylię i zdobyli złoto! Dzięki temu meczowi - i wszystkim w ramach mistrzostw, jakie w Katowicach się odbywały, cała Polska obejrzała sobie wyremontowaną ikonę Katowic. Spodek, arenę wyśmienitych koncertów, meczów, a także - przed laty - partyjnych zjazdów. Od przyszłego roku hala będzie miała brata - Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które jest niemal gotowe, a stoi przy Olimpijskiej. Zarządca obu obiektów ma być jeden. W przyszłości w Spodku i MCK zobaczymy na przykład tenisistów (Turniej WTA Katowice Open w kwietniu 2015) czy piłkarzy ręcznych (Mistrzostwa Europy, styczeń 2016).

Aleja Korfantego ze Spodkiem i bez

Na razie z tym zarządcą jest jednak kłopot. Umowa była o krok, ale znów się nie udało.
Choć wszystko było już na dobrej drodze do wyboru koncesjonariusza dla MCK i Spodka, sprawa znów utknęła. Jedna z dwóch firm, które do ostatniej chwili były w grze, zaskarżyła wyniki postępowania. Urzędnicy byli tymczasem o krok od podpisania umowy na zarządzanie symbolem Śląska oraz powstającą obok za około 300 mln złotych halą centrum kongresowego z PTWP Event Center, spółki założonej przez Grupę PTWP, organizatora m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Od wyników odwołała się spółka HKO, której jednym ze współwłaścicieli są... Międzynarodowego Targi Poznańskie. Jak usłyszeliśmy w magistracie, spółka podważa dokumenty dotyczące zdolności finansowej swojego konkurenta.

Aleja Korfantego z dworem Marii, zanim powstał Spodek, i z halą

- Odwołanie rozpatrzy Wojewódzki Sąd Administracyjny. Do czasu orzeczenia wstrzymujemy się z podpisaniem umowy - mówi Jakub Jarząbek, rzecznik katowickiego magistratu. Umowy raczej nie uda się podpisać w tym roku, a sprawa jest pilna. Budowa MCK dofinansowana jest z pieniędzy unijnych, wybór zarządcy dla hali jest obligatoryjny. A budowa ma się już ku końcowi, otwarcie w marcu.

Spodek w budowie i gotowy

Czekając na wielkie wydarzenia w Spodku, spójrzcie na naszą linię czasu: oto wielkie koncerty, mecze, przemowy w naszej hali od 1971 roku, kiedy Spodek otwarto, do roku 2014.

Dorota Niećko, Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.