Spodek w Katowicach już kilka razy odleciał. Ma niesamowitą historię

Czytaj dalej
Fot. Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Leszek Jaźwiecki

Spodek w Katowicach już kilka razy odleciał. Ma niesamowitą historię

Leszek Jaźwiecki

Dziś w cyklu DZ odwiedzamy Spodek w Katowicach. Wybudowana w 1971 roku hala widowisko-sportowa przy Rondzie, była świadkiem wielkich wydarzeń sportowych i nie tylko.

Mało kto wie, że hala Spodek w Katowicach pierwotnie miała stanąć w Parku Kultury i Wypoczynku, w miejscu w którym ostatecznie wybudowano Stadion Śląski. O zmianie lokalizacji zadecydował ówczesny wojewoda Jerzy Ziętek, który był zdania, że bryła hali jest tak nowoczesna i atrakcyjna, że szkoda ją „chować“ w parku i zasługuje na bardziej reprezentatywne miejsce. Spodek ostatecznie wylądował przy Rondzie.

Od czasu otwarcia w 1971 roku Spodek jest areną wielkich wydarzeń rozrywkowych, sportowych, ale nie tylko. Tuż po otwarciu do Spodka przyjechał przywódca Kuby Fidel Castro. El Comandante został honorowym górnikiem za co odwdzięczył się kwiecistym przemówieniem do blisko 10 tysięcy „ochotników“ przez... 6 godzin. W Spodku odbyła się też prezentacja Fiata 126 p. W ciągu tygodnia samochód przyszło zobaczyć 250 tysięcy osób!

Spodek był miejscem jednej z większych sensacji w historii hokeja na lodzie. Podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski pokonała mistrza świata i igrzysk Związek Radziecki 6:4! W hali przy Rondzie polscy sportowcy zdobywali także medale w mistrzostwach Europy i świata w boksie, zapasach, lekkoatletyce, podnoszeniu ciężarów.

Przez kilkadziesiąt lat Spodek pracował na miano „Mekki polskiej siatkówki“. W 1998 roku po raz pierwszy gościł Ligę Światową, trzy lata później był gospodarzem turnieju finałowego tej prestiżowej imprezy. Jednak najwięcej emocji wzbudziły mistrzostwa świata w tej dyscyplinie w 2014 roku. Niesamowita atmosfera na trybunach, wspaniały doping sprawił, że Spodek prawie odleciał, zresztą nie po raz pierwszy, kiedy nasi siatkarze kroczyli po złoty medal.

Katowicki obiekt był też areną wielkich koncertów muzycznych. Na scenie Spodka wystąpili m. in. Sting, Jean Michel Jarre, Chris Rea, Cliff Richard, Joe Cocker, Tina Turner, Brian Adams, Elton John, Deep Purple, Metallica, Genesis, Robbie Wiliams.

W planach architektów katowicka hala miała być znacznie większym kompleksem sportowym. Oprócz hali głównej, lodowiska, sali gimnastycznej miały być też dwie pływalnie. Dziś ich rolę spełnia niewielki basen, który jest równocześnie... zbiornikiem przeciwpożarowym. Spodek to nie tylko główna arena, ale także hotel, lodowisko, setki metrów korytarzy i schodów oraz szatnie.

Leszek Jaźwiecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.