Spółka Techmatik z Radomia to światowy potentat w budowie maszyn do produkcji kostki brukowej

Czytaj dalej
Fot. Tadeusz Klocek
Janusz Petz

Spółka Techmatik z Radomia to światowy potentat w budowie maszyn do produkcji kostki brukowej

Janusz Petz

Ile czasu potrzeba, aby firma w wymagającej branży maszynowej, startując od zera, urosła do rangi światowego potentata? Spółce Techmatik z Radomia zajęło to tylko kilkanaście lat.

Przed rokiem zakończył się proces przejmowania radomskiej firmy Techmatik przez amerykańską grupę Columbia. Wszyscy spodziewali się, że inwestorowi chodzi jedynie o zdobycie nowego, polskiego rynku zbytu i ulokowanie na nim swoich urządzeń. Stało się inaczej i to jest też znak czasów. Na światowych targach znak radomskiego Techmatiku prezentowany jest obok marki Columbii, a maszyny z Radomia - oryginalne dzieło radomskich inżynierów i techników - zdobywają światowe rynki.

Beton, roboty, palety

Columbia to firma międzynarodowa ale wciąż rodzinna, działająca od trzech pokoleń, w tym roku obchodzi 80-lecie istnienia. Wnuk założyciela, Rick Goode jest obecnie dyrektorem zarządzającym całej grupy. Columbia to nie tylko producent maszyn do wytwarzania elementów betonowych. W skład grupy wchodzi też firma zajmująca się produkcją robotów przemysłowych oraz spółka wytwarzająca maszyny do paletyzacji i pakowania różnych artykułów, głównie w przemyśle spożywczym.

Aktualnie grupa Columbia ma swoje fabryki w USA, Indiach i właśnie w Radomiu. Gdy w marcu 2016 roku Columbia przejęła sto procent akcji Techmatiku, pozostawiono nie tylko radomską markę, ale również w całości asortyment produkcji - maszyny i formy do produkcji kostki brukowej. W obszarze produkcji form Techmatik jest już na trzecim miejscu w świecie, a w dziedzinie wytwarzania maszyn i pełnych linii do produkcji kostki brukowej jedną z wiodących firm w Europie i na świecie. Nawet dla ludzi z branży taki sukces to zupełne zaskoczenie.

Gdy w latach 90. rozpoczął się w Polsce boom na kostkę brukową, którą masowo kupowali zarówno samorządowcy jak i prywatni inwestorzy, nikt nie wyobrażał sobie, że można ją produkować inaczej niż na maszynach importowanych, głównie niemieckich.

Znany przedsiębiorca Tadeusz Kupidura, założyciel firmy Techmatik, miał okazję dokładnie poznać technologię i urządzenia do produkcji kostki we własnych zakładach. Doświadczenia te, wykorzystał przy produkcji maszyn Techmatik, co pozwoliło firmie zawsze być „kilka kroków do przodu” i proponować całkiem nowe rozwiązania technologiczne.

- Dlatego radomska marka stosunkowo młoda, mogła szybko dogonić potentatów, którzy funkcjonują w branży od dziesiątków lat - mówi Mariusz Gil, prezes spółki Techmatik.

Mamy się czym pochwalić

- Ustalając strategię rozwoju Techmatik założyliśmy, że w ciągu 10 lat osiągniemy pozycję numer 1 na świecie, w produkcji form do kostki brukowej. To jest cel ambitny, ale też realny, biorąc pod uwagę niebywałe doświadczenie pracowników, najwyższą jakość produktów, nowoczesny park maszynowy oraz możliwości jakie dają ponad dwa hektary hali produkcyjnej. Dziś nie musimy się niczego wstydzić, klienci doceniają nasze produkty, wiemy co robią konkurenci, w tym najlepsi i nie mamy najmniejszych powodów by mieć jakiekolwiek kompleksy. Co więcej, chcemy być liderem technologicznym - mówi Mariusz Gil.

Columbia jest światowym liderem w bardzo pokrewnej, ale jednak innej dziedzinie produkcji. Firma jest wiodącą na rynku maszyn i urządzeń do produkcji wysokich wibroprasowanych elementów betonowych - na przykład bloczków. Pozycję światowego lidera amerykanie budowali przez 80 lat, zdobywając rynki unikatową i wiodącą w branży technologią CVT wibrującej formy oraz nowoczesnymi rozwiązaniami produktowo-technologicznymi „szytymi na miarę” dla klientów.

Chcąc przedstawić klientom jeszcze bardziej kompleksową ofertę, Columbia potrzebowała firmy, która uzupełni portfolio asortymentowe o nowe wyroby, czyli formy, maszyny i linie technologiczne do produkcji kostki brukowej. Doceniając wieloletnią współpracę obu firm, wybór padł na spółkę Techmatik. Dzisiaj radomska spółka obecna jest w 27 krajach.

- Naszą ambicją i realnym planem jest sprzedaż na wszystkich rynkach, na których jest obecna Columbia, czyli w ponad 100 krajach świata - mówi Mariusz Gil.

Od Niemiec po Pakistan

Rynek ciągle ewoluuje. Niekwestionowaną potęgą na rynku europejskim w dziedzinie produkcji kostki brukowej są Niemcy. W Polsce jeszcze nie tak dawno maszyny zza zachodniej granicy pracowały we wszystkich przedsiębiorstwach produkujących kostkę. Dziś maszyny i formy z Radomia można spotkać nawet w Niemczech.

Obecnie Techmatik zdobywa rynki, o których można było tylko pomarzyć, gdy spółka rozpoczynała pierwsze próby z maszynami opracowanymi i stworzonymi w Radomiu. Za chwilę kolejne z nich rozpoczną produkcję w Arabii Saudyjskiej i Dubaju, kolejne urządzenia do produkcji kostki brukowej czekają już w hali firmy Techmatik i lada dzień wyruszą do Pakistanu i na Ukrainę.

Co się zmieniło po zmianie właściciela i przejęciu radomskiej firmy przez światowego potentata?

- Złapaliśmy wiatr w żagle, zdobywamy nowe rynki i oferujemy produkty na najwyższym światowym poziomie. Chcemy zwiększać asortyment produktów i wprowadzać nowe technologie. Radomscy konstruktorzy i inżynierowie zajmą się opracowywaniem nowych urządzeń do uszlachetniania kostki brukowej. Wprowadzane są procesy związane z usprawnianiem produkcji i zwiększaniem mocy produkcyjnych - mówi prezes Techmatiku.

Gdy w spółce zmienił się właściciel, wiele osób spekulowało, że Amerykanie zrobią w Radomiu tylko swój magazyn. Nic takiego się nie stało, wręcz odwrotnie - produkty z Radomia pojawiły się u klientów Columbia w wielu miejscach świata.

- Rozwijamy się więc poszukujemy pracowników i fachowców, co wcale nie jest łatwe, dlatego wprowadziliśmy program promocji zatrudnienia, w ramach którego nagradzamy naszych pracowników za przyciągnięcie do firmy kompetentnych fachowców i wdrożenie ich do pracy - mówi prezes Techmatiku.

W przyszłości powstaną polsko - amerykańskie grupy inżyniersko - projektowe. Praca dla młodych absolwentów w światowej ekstraklasie i to na miejscu, w Radomiu?

- Czemu nie, to obecnie całkiem realna perspektywa. Do tej pory chcieliśmy dogonić najlepszych i dogoniliśmy ich. Teraz przyszedł czas na kolejne wyzwanie w świecie techniki, zmierzamy do tego, aby być pół kroku przed konkurencją. Niech inni się martwią, jak nas dogonić - mówi Mariusz Gil.

Krajobraz po Łuczniku. Siedzibą firmy Techmatik jest hala produkcyjna po Zakładach Maszyn do Szycia „Łucznik”. To ważna część przemysłowej historii Radomia. Jeszcze przed wojną obok produkcji pistoletów i karabinów w Łuczniku uruchomiono produkcję rowerów. Po wojnie działalnością uzupełniającą stało się wytwarzanie maszyn do szycia i maszyn do pisania. Na osiedlu Gołębiów powstała nowa hala produkcyjna. Fabryka zbankrutowała w 2004, a obiekty kupił Tadeusz Kupidura, właściciel fabryk kostki brukowej Jadar. Po Łuczniku pozostała wiedza i doświadczenie fachowców, część z nich znalazła zatrudnienie w nowej firmie Techmatik.

Kapitałem są ludzie. Kapitałem spółki Techmatik są ludzie, w dużej części absolwenci radomskich szkół i uczelni. Obecnie w firmie zatrudnionych jest 350 pracowników. Produkty powstają również w wyniku doświadczeń ludzi, którzy oprócz produkcji maszyn zajmowali się też wytwarzaniem kostki brukowej.

Przemysł i uczelnia Techmatik współpracuje także z Uniwersytetem Technologiczno - Humanistycznym w Radomiu. - Organizujemy wspólnie staże i praktyki oraz oferujemy dorywczą pracę przy projektach. W ten sposób dajemy studentom szansę zaznajomienia z najnowszymi technologiami i jednocześnie staramy się pozyskać potencjalnych pracowników - mówi Mariusz Gil.

Janusz Petz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.