Sport nadrabia braki

Czytaj dalej
Fot. Marek Biłowąs
Marek Białowąs

Sport nadrabia braki

Marek Białowąs

Ruszyła budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Czerwieńsku. W Kargowej podobna hala jest już na ukończeniu. Otwarcie w tym miesiącu.

Na budowę sali sportowej przy podstawówce Czerwieńsk czekał od lat. Chociaż szkoła ma już jedną salę, jednak jest ona bardzo mała, zaledwie o wymiarach 8 na 16 m. Jak na tak dużą szkołę to za mało. Na parkiecie w czasie zajęć fizycznych zazwyczaj przebywały dwie, a nawet trzy klasy.

- Gmina najpierw jednak postanowiła zbudować hale w szkołach w Nietkowie i Nietkowicach, gdzie nie było żadnych warunków do uprawiania sportów - mówi Jacek Gębicki, dyrektor Szkoły Podstawowej w Czerwieńsku. - Teraz przyszła kolej na nas. Razem z halą zostaną też zbudowane trzy pracownie dydaktyczne, bardzo nowoczesne z tablicami multimedialnymi, komputerami. Będzie to pracownia informatyczna, przyrodnicza i matematyczna.

Nowa hala powstanie tuż przy obecnym budynku szkoły. Boisko będzie o wymiarach 12 na 24 m. Zmieści się na nim boisko do siatkówki, jednak niestety do kosza już nie. Teren szkoły okazał się po prostu za mały na większy obiekt. Po ukończeniu uczniowie będą mieli do dyspozycji dwie sale. Z mniejszej będą korzystały dzieci z klas I - IV. Z dużej - starsi uczniowie.
- Oczywiście nowy budynek będzie miał też dwie szatnie razem z natryskami oraz małą salkę o powierzchni około 50 metrów kwadratowych, gdzie będą mogły odbywać się na przykład ćwiczenia korekcyjne, będzie też pokój dla nauczycieli, magazynek na sprzęt sportowy - mówi J. Gębicki. - Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, które pozwolą naszej placówce zaoszczędzić energię elektryczną.

Koszt budowy hali w Czerwieńsku to 2,9 mln zł, a w Kargowej - 2,7 mln zł

Inwestycja będzie kosztować 2,9 mln zł. Koszty te zostaną podzielone pomiędzy budżet gminy, ministerstwo sportu oraz fundusz unijny. Planowane ukończenie budowy - koniec sierpnia przyszłego roku.
Natomiast w Kargowej, gdy dzieci z gimnazjum wrócą z wakacji, będzie na nich już czekać gotowa nowa hala gimnastyczna. Zapomną o tzw. hali namiotowej, w której dotychczas odbywały się zajęcia z WF-u.
- Pod koniec lipca br. przewidujemy oddanie hali do użytku - mówi Jerzy Fabiś, burmistrz Kargowej. - Przypominam, że koszt budowy wyniesie ponad 2,7 mln zł, a wartość dotacji, jaką otrzymamy od ministerstwa sportu, wyniesie blisko 1,7 mln zł. Ponad 1 mln zł to wkład własny gminy.

- To dopiero początek budowy w Czerwieńsku - mówi Tadeusz Kwiatkowski z firmy Tech - Gips.
Marek Biłowąs - To dopiero początek budowy w Czerwieńsku - mówi Tadeusz Kwiatkowski z firmy Tech - Gips.

Już od wiosny trwały prace wykończeniowe na budowie. I nie zanosi się, aby realizacja była opóźniona, mimo że wprowadzono zmiany do pierwotnych rozwiązań przyjętych przez architekta. W Kargowej o potrzebie budowy podobnego obiektu też mówiono od lat. Już poprzedni burmistrz Kargowej Sebastian Ciemnoczołowski zlecił wykonanie dokumentacji projektowej na budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej i rozpoczęto starania o uzyskanie dofinansowania. W 2013 r. złożono wniosek o wpisanie budowy do programu rozwoju bazy sportowej woj. lubuskiego. Rok temu ogłoszono przetarg na budowę obiektu.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.