Marzena Smoręda

Sprawdziliśmy, co dobrego czeka nas w finansach w bieżącym roku?

Sprawdziliśmy, co dobrego czeka nas w finansach w bieżącym roku?
Marzena Smoręda

Minimalna płaca wzrosła w 2017 roku z 1850 do 2000 tysięcy złotych brutto. Poprawa na rynku pracy i więcej pieniędzy w rodzinach to plusy 2016 roku. Bieżący, 2017 rok także zapowiada się nie najgorzej dla pracujących.

Podsumowaliśmy miniony 2016 rok i sprawdziliśmy, co dobrego wydarzyło się w ciągu jego trwania i co pozytywnego, jeśli chodzi o finanse czeka nas w nowym 2017 roku.

Więcej pracy i pieniędzy w 2016 roku
Miniony rok przyniósł pozytywne zmiany na świętokrzyskim rynku pracy. Przede wszystkim z miesiąca na miesiąc spadała stopa bezrobocia w całym regionie i w każdym z jego powiatów. W październiku bezrobocie spadło do najniższego od 1990 roku poziomu 10,6 procent. Jak twierdzą eksperci, spadek bezrobocia nie był wynikiem wykreślania z urzędowych list osób nieposiadających zatrudnienia, czy z powodu zagranicznych emigracji, lecz faktycznego wzrostu liczby pracujących, na co złożyły się coraz liczniejsze oferty zatrudnienia. Niski poziom bezrobocia przełożył się również na wzrost przeciętnego wynagrodzenia, które wzrosło o około 4 procent w porównaniu do poziomu z ubiegłego roku. To stosunkowo niewiele, ale zmiana idzie w dobrym kierunku.
Wiele osób zapamięta 2016 rok jako ten, w którym po raz pierwszy otrzymali pieniądze w ramach programu „Rodzina 500+”. Takie wsparcie poprawiło sytuację finansową wielu świętokrzyskich rodzin. Czy jednak program, zgodnie z założeniem, przełoży się na wzrost liczby narodzin, przekonamy się wkrótce.

Lepsza płaca w 2017 roku
Bieżący, 2017 rok rozpoczął się dobrze dla osób pracujących na umowach zlecenie czy samozatrudnionych. Od stycznia zaczęła obowiązywać minimalna stawka wynosząca 13 złotych za godzinę pracy. Dzięki temu, wiele osób uzyska zdecydowanie wyższą pensję. Wzrośnie również minimalne wynagrodzenie wypłacane w oparciu o zatrudnienie na umowy o pracę. Od tego roku wynosi ono już nie 1850 złotych, lecz 2000 złotych brutto. Dobra wiadomość jest także taka, że do 1000 złotych brutto najprawdopodobniej wzrosną w 2017 roku także minimalne emerytury i renty.

Ponadto podwyższona ma zostać kwota wolna od podatku, dzięki czemu osoby, których dochód, czyli wynagrodzenie minus składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych i koszty uzyskania przychodu, wynosi nie więcej niż 11.000 złotych rocznie zapłacą mniejszą daninę. Dochód uzyskany w wysokości do 6600 złotych rocznie będzie natomiast całkowicie zwolniony z podatku.

Na październik przyszłego roku z niecierpliwością oczekuje wiele osób, które chcą jak najszybciej przejść na emeryturę. Wtedy wiek emerytalny ponownie zostanie bowiem obniżony z 67 lat do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Marzena Smoręda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.