Srebrna łyżeczka z Japonii, czyli zapomniana historia „dzieci syberyjskich”

Czytaj dalej
Fot. Zbiory rodziny Gwiazdowskich
Jolanta Zielazna

Srebrna łyżeczka z Japonii, czyli zapomniana historia „dzieci syberyjskich”

Jolanta Zielazna

Niepozorna srebrna łyżeczka, z rączką w kształcie węża. Według rodzinnych przekazów jest to prezent od następcy tronu Japonii, cesarza Hirohito. Miała go dostać kilkuletnia Renia Bielecka, gdy jako dziecko z Syberii trafiła do Japonii.

Łyżeczka wraz ze swoją właścicielką przejechała pół świata, by znaleźć się w Bydgoszczy. Tu też wędrowała. Z mieszkania do mieszkania. Przez dziesiątki lat nikt do łyżeczki nie przywiązywał wagi. Aż niedawno Anna Gwiazdowska powiedziała: - Musimy wyjaśnić tę historię.

Anna była synową Reni, czyli Heleny Reginy Bieleckiej-Gwiazdowskiej, znanej raczej pod imieniem Regina. Renia mieszkała w Bydgoszczy, była artystą plastykiem. Malarka, rysowniczka, projektantka wnętrz, autorka plakatów. Zmarła w 1974 roku.

Zostało po niej wiele obrazów, rysunków, projektów i innych prac. Anna potrafi je ocenić, sama również ma plastyczne zdolności.

Mąż Reni, Stanisław Gwiazdowski chyba do końca życia (przeżył żonę o 20 lat) nie pogodził się z nagłą stratą ukochanej. Swoją miłość do niej przelał na papier, pisząc albumy-kroniki, albumy-historie. Tworzył je wiele lat, na różne tematy, prosił koleżanki i znajomych żony, by napisali wspomnienia, porządkował historie, wklejał ocalone zdjęcia, dokumenty, a zachowały się perełki. Albumów jest w sumie kilkanaście.

O łyżeczce akurat nie pisał.

Jeden album „Renia - dzieciństwo i młodość” rzuca światło na życie Polaków na Syberii i Dalekim Wschodzie od początku XX wieku do lat 20.

Historia Renii i jej rodziny splata się z bardzo ciekawymi, ale mało już dziś znanymi wydarzeniami z lat 1919-1923 na wschodnich terenach Rosji. Założony 100 lat temu we Władywostoku Polski Komitet Ratunkowy Dzieci Dalekiego Wschodu wyszukiwał na Syberii polskie sieroty i półsieroty, dzieci chore, biedne i organizował transport do Polski.

Poznaj dalsze losy Renii i jej rodziny - w drugiej części artykułu.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.