Materiał informacyjny

Srebro za „Dziuple i ich mieszkańcy”

Kolejna nagroda zdobyta na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych Afryka w RPAFot. lasy państwowe Kolejna nagroda zdobyta na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych Afryka w RPA
Fot. lasy państwowe
Materiał informacyjny

Film „Dziuple i ich mieszkańcy” zdobył srebro w kategorii filmów dokumentalnych o dzikiej przyrodzie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych Afryka w RPA.

O tym, jakie zwierzęta zamieszkują dziuple i jakie to ważne, żeby w lesie nie zabrakło starych, dziuplastych drzew opowiada w filmie dr Andrzej Kruszewicz, ornitolog, przyrodnik, a na co dzień dyrektor warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.

Reżyserami nagrodzonej w Republice Południowej Afryki produkcji są Sławomir Skupiński i Michał Ogrodowczyk z Leśnego Studia Filmowego ORWLP w Bedoniu, zaś autorem scenariusza i komentarza do filmu jest Mateusz Grzębkowski z Wydziału Ochrony Przyrody Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Festiwal w RPA nie po raz pierwszy docenia filmy przyrodnicze, zrealizowane w Leśnym Studiu Filmowym. W poprzednich edycjach festiwalowe laury zdobyły filmy „Leśni mocarze” w reżyserii Mateusza Matysiaka, Tomasza i Michała Ogrodowczyków oraz i „Leśni zapylacze” w reżyserii Elżbiety Trzonek i Bartosza Klamry.

Dziuplaste drzewa, które są rezultatem pracy dzięciołów, stają się domem nie tylko dla samych ptaków, ale także dla wielu innych gatunków zwierząt. Dzięki dziuplom innych gatunków ptaków, takich jak sikory, muchołówki czy sowy, znajdują schronienie na noc oraz miejsce do wychowywania potomstwa. Ponadto, dziuple mogą pełnić funkcję schronienia i gniazda dla nietoperzy, owadów, a nawet małych ssaków.

W efekcie dzięki ich pracy dziuplaste drzewa stają się prawdziwymi „wioskami” ekologicznymi. Dlatego też ochrona starych drzew i zachowanie populacji dzięciołów ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia i zrównoważenia ekosystemów leśnych. Inicjatywy takie jak ochrona naturalnych siedlisk dzięciołów i edukacja o ich roli w ekosystemie są niezbędne dla zachowania bioróżnorodności lasów.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.