Marcin Zasada

Śródmieście Plus za Mieszkanie Plus? Na Śląsku to logiczny krok. Śląska Partia Regionalna ma pomysł

Śródmieście Plus za Mieszkanie Plus? Na Śląsku to logiczny krok. Śląska Partia Regionalna ma pomysł
Marcin Zasada

Program „Mieszkanie Plus” powinien być dostosowany do naszych regionalnych i lokalnych warunków - apelowaliśmy w DZ dwa lata temu, gdy rząd zapowiadał ten projekt. Dziś podobny pomysł ma Śląska Partia Regionalna.

Zamiast budować nowe, peryferyjne osiedla, rząd powinien pomóc samorządom w przygotowaniu tanich mieszkań w kamienicach, które dziś stoją puste w centrach miast. To sens propozycji ŚPR, opatrzonej hasłem „Śródmieście Plus”.

- Rządowy program „Mieszkanie Plus” powiela, niestety, praktyki deweloperów. Zabudowywanie nowych terenów skutkuje bezładnym rozlewaniem się miast i powstawaniem enklaw, które trzeba będzie od podstaw skomunikować. Jednocześnie centra śląskich miast coraz bardziej się wyludniają - podkreśla Henryk Mercik, wicemarszałek województwa i lider ŚPR.

Gdzie ta lokalna specyfika?

Identyczne wnioski snuliśmy w DZ, gdy wiosną 2016 roku rząd finiszował z założeniami „Mieszkania Plus”. Zaznaczaliśmy, że w miastach całej aglomeracji stoją setki pustych lokali komunalnych. „Po co budować nowe w ramach programu Mieszkanie Plus, jeśli tu wystarczyłoby remontować to, co jest?” - pisaliśmy przed dwoma laty.

To tak oczywiste, że trudno zrozumieć, dlaczego ani rząd, ani nikt ze śląskich posłów PiS nie podjął tego tematu, choćby w formie wątku w szerszej dyskusji. Na obszarze metropolii na zagospodarowanie czeka kilka tysięcy mieszkań: w samych Katowicach jest ich ok. 500. W Bytomiu - ponad 700, w Chorzowie - ponad 300. Zamiast budować od zera, rząd mógłby rozpocząć współpracę z samorządami i dotować remont już istniejących lokali, które są własnością miast. Co jest tańsze?

Popatrzmy na to całościowo: przecież do nowych osiedli trzeba pociągnąć kanalizację, trzeba je skomunikować, wybudować szkoły i żłobki. Nie trzeba dodawać o miastotwórczym efekcie, jakim byłoby wprowadzenie do zabudowy śródmiejskiej młodych rodzin.

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.