Stację Opole Wschodnie czekają duże zmiany

Czytaj dalej
Fot. Artur Janowski
Artur Janowski

Stację Opole Wschodnie czekają duże zmiany

Artur Janowski

Władze miasta przekonują kolej, aby połączyć przebudowę skrzyżowania ul. Oleskiej i Batalionów Chłopskich z budową nowego wiaduktu i stacji.

Na dziś wygląda na to, że choć miasto ma pieniądze na wielką przebudowę okolic dworca Opole Wschodnie, to samej stacji unijny projekt nie obejmie. I to mimo, że początkowo takie pomysły były.

- To teren kolejowy, a PKP ma swoje plany wobec tego miejsca - wyjaśnia Mirosław Pietrucha, wiceprezydent ds. komunikacji. - My chcemy, aby przejazd pod wiaduktem był szerszy, a to koresponduje z pomysłem kolei, aby przebudować obecny obiekt.
Przygotowania do tej inwestycji są już prowadzone. Odbyliśmy rozmowy z PKP i są szanse, że obie inwestycje uda się przeprowadzić w jednym czasie.

Przebudowa wiaduktu oznaczać będzie zmiany na samej stacji Opole Wschodnie. To nietypowy, unikatowy obiekt, gdyż pomieszczenia stacji zlokalizowano w nasypie.

Stacja powstała w 1906 roku, a ostateczny kształt uzyskała w 1926 r. Mimo to formalnie nie jest zabytkiem. Decyzję o wpisie do rejestru zabytków uchylił niedawno minister kultury.

Miłośników zabytków to boli, ale z drugiej strony taka decyzja ułatwi formalności przy przygotowaniu inwestycji miasta i kolei. Jak słyszymy w ratuszu, nikt ze stacji Opole Wschodnie nie zamierza rezygnować, ale jej wygląd najpewniej mocno się zmieni.

- Stacja będzie ważną częścią centrum przesiadkowego, które dzięki naszej inwestycji powstanie w tym rejonie miasta - podkreśla wiceprezydent Pietrucha.

Przypomnijmy, że pierwsze prace związane z projektem, wartym blisko 180 mln zł, mają ruszyć w 2018 roku.

Artur Janowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.