Ola Szatan

Stadion Śląski kiedyś i dziś: Wielka biało-czerwona flaga dla U2

Bono z U2 i Zbyszko Zalewski, pomysłodawca flagi Fot. Arc. Zbyszko Zalewski Bono z U2 i Zbyszko Zalewski, pomysłodawca flagi
Ola Szatan

W sierpniu 2009 roku, podczas drugiego chorzowskiego koncertu grupy U2, na Stadionie Śląskim stanęła okrągła scena, którą z każdej strony otoczyła publiczność. Albo Chorzów, albo nie gramy w Polsce - mówił Bono podczas układania trasy

Stadion Śląski miał w swojej dotychczasowej historii duże szczęście w organizacji dobrych koncertów. To tutaj odbyły się pamiętne koncerty m.in. AC/DC czy The Rolling Stones. Tu trzykrotnie, w tym raz jako support (podczas festiwalu Monsters Of Rock w 1991 roku) wystąpił zespół Metallica. W 2005 roku gościliśmy Iron Maiden. W lipcu 2007 roku, w ciągu zaledwie paru tygodni byliśmy świadkami trzech (a w zasadzie czterech) gwiazdorskich popisów (13 czerwca: Pearl Jam i występujący jako gość specjalny Linkin Park, 21 czerwca: Genesis z Philem Collinsem, 3 lipca: Red Hot Chili Peppers).


Stadion Śląski na pewno pamiętają muzycy jednej z najważniejszych grup na świecie, czyli U2. Bo ich występ w Chorzowie w 2005 roku i niesamowita, gigantyczna biało-czerwona flaga utworzona przez fanów w czasie piosenki „New Year’s Day” tak zapadła muzykom w pamięć, że od razu po występie zaczęli się nad nią rozpływać w pamiętniku z trasy.

I była dla U2 jednym z najważniejszych (o ile nie najważniejszym) argumentów, by powrócić na Stadion Śląski w 2009 roku podczas kolejnej światowej trasy koncertowej. - Albo Chorzów, albo nie gramy w Polsce - ogłosił Bono podczas układania rozpiski światowej trasy promującej płytę „No Line On The Horizon”.

Zespół wrócił do Chorzowa dokładnie 6 sierpnia 2009 roku. Tuż przed rozpoczęciem remontu „Kotła Czarownic”.

I to był ostatni jak dotąd koncert na chorzowskim obiekcie.

W dalszej części:

 • O człowieku, który wymyślił gigantyczną flagę
 • Co o akcji mówi dzisiaj
 • O tym, jak Zbyszko uczył Bono polskiego
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Ola Szatan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.