Stadion Śląski ma już murawę. Kiedy otwarcie Stadionu Śląskiego? 3 scenariusze otwarcia

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Jacek Sroka

Stadion Śląski ma już murawę. Kiedy otwarcie Stadionu Śląskiego? 3 scenariusze otwarcia

Jacek Sroka

Przebudowa Stadionu Ślaskiego zbliża się powoli do końca. Właśnie rozpoczęło się rozkładanie nowej murawy, która do Chorzowa przyjechała z plantacji pod Budapesztem. Ale, co najbardziej interesuje kibiców, to odpowiedź na pytanie: kiedy otwarcie Stadionu Śląskiego? Są trzy scenariusze otwarcia Stadionu Śląskiego.

– Pierwszy tir z trawą przyjechał we wtorek rano. W sumie z Węgier przyjedzie ich 10 przywożąc 540 rolek trawy najwyższej jakości. Prace przy jej układaniu trwają 24 godziny na dobę i powinny zakończyć się w tym tygodniu – powiedział Krzysztof Klimosz, dyrektor Stadionu Śląskiego.

Po zakończeniu prac przy murawie w przyszłym tygodniu rozpocznie się na Śląskim montaż bieżni i rzutni. Położona zostanie kauczukowa nawierzchnia typu Mondo spełniająca standardy wymagane dla największych światowych imprez.

CZYTAJ KONIECZNIE
STADION ŚLĄSKI

– Kończymy także montaż krzesełek i wyposażanie lóż honorowych, a w środku obiektu trwają ostatnie prace elektryczne. Trwają testy instalacji oświetleniowej i nagłośnienia. Wszystko powinno zakończyć się zgodnie z harmonogramem do końca czerwca i wówczas zgłosimy stadion do odbiorów technicznych, które powinny potrwać przez całe wakacje. Liczymy, że we wrześniu obiekt będzie gotowy do użytku – stwierdził Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego odpowiedzialny m.in. za chorzowskiego giganta.

ZOBACZ TAKŻE ZDJĘCIA W TECHNICE 360
MONTAŻ TRAWY NA STADIONIE ŚLĄSKIM ROZPOCZĘTY

– Ta inwestycja kosztowała nas około 700 mln zł. Został na nią zaciągnięty kredyt, ale województwo śląskie powinno mieć taki stadion. Plan imprez na Stadionie Śląskim dopiero się tworzy. Zależy nam głównie na imprezach sportowych, ale firmy organizujące wydarzenia muzyczne chcą wpisać ten obiekt od przyszłego roku w plan dużych światowych tras koncertowych – powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa.

Wciąż nie wiadomo jaka impreza odbędzie się na otwarcie Stadionu Śląskiego ani kiedy ono formalnie nastąpi.

– Mamy trzy scenariusze otwarcia i jeden z nich na pewno jesienią zostanie zrealizowany. W tej chwili chcielibyśmy, żeby to był towarzyski mecz reprezentacji Polski. Rozmawialiśmy na ten temat z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem i jeśli kadra awansuje na mundial w Rosji z pierwszego miejsca w grupie to jest spora szansa, że w połowie listopada zagramy w Chorzowie z jedną z reprezentacji z Ameryki Południowej. Czy jednak tak się stanie przekonamy się dopiero na początku września – stwierdził Karolczak.

Na razie pewne jest, że 1 października na Stadionie Śląskim będzie finiszował PKO Silesia Marathon, a w październiku obiekt gościł będzie miasteczko samochodowe śląskiej rundy Rajdowych Mistrzostw Polski, których prolog odbędzie się w Parku Śląskim. Ze względu na zbyt duże kary związane z ewentualnym odwołaniem koncertu duże wydarzenia muzyczne planowane są w Chorzowie dopiero na wiosnę 2018 r.

Stadion Śląski będzie największym polskim obiektem lekkoatletycznym. Pierwszą dużą imprezą w tej dyscyplinie, która mogłaby się odbyć w Chorzowie są Drużynowe Mistrzostwa Europy w 2023 r. Wcześniej jednak trzeba by tu rozegrać kilka międzynarodowych mityngów.

– Wstępnie rozmawiamy już o organizacji mityngu i mogę zapewnić, że lekka atletyka na stałe zagości na Stadionie Śląskim i to w dużym wydaniu. Jeśli zaś chodzi o plan imprez na przyszłość to doświadczenie podobnych obiektów uczy nas, że co roku odbywają się na nich maksymalnie trzy duże koncerty i dwa lub trzy duże zawody sportowe, natomiast reszta to są mniejsze imprezy – dodał Karolczak.

Jacek Sroka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.