KLM

Stanica Kamińskiego wciąż czeka na ratunek

Stanica Kamińskiego wciąż czeka na ratunek Fot. stanicakaminskiego.pl
KLM

Akcja ratowania stanicy harcerskiej Aleksandra Kamińskiego w Górkach Wielkich zatacza coraz szersze kręgi. Towarzysząca jej wystawa „Ratujmy Stanicę Kamińskiego” w styczniu trafiła do Krakowa.

Przywrócenie do pamięci społecznej i historycznej miejsca przedwojennej stanicy harcerskiej w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim, gdzie swe ostatnie wakacje spędzili bohaterowie "Kamieni na Szaniec" - „Alek", „Rudy" i „Zośka" - to główny cel, jaki przyświeca akcji „Ratujmy Stanicę Kamińskiego”.

Prowadzi ją Fundacja Zofii Kossak, która powołała już obywatelską Inicjatywę Ratowania Stanicy Harcerskiej Aleksandra Kamińskiego, wydała m.in. publikację „Aby przypomnieć Zapomniane" i zorganizowała warsztaty teatralne dla młodzieży zakończone efektownym spektaklem "Buki" w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego wystawionym na terenie stanicy.

W ramach tej akcji dzięki programowi „Patriotyzm Jutra” została stworzona także wystawa „Ratujmy Stanicę Kamińskiego” , która przedstawia działalność ZHP na Śląsku Cieszyńskim w okresie międzywojennym i powojenne losy placówek harcerskich. Zaprojektowana przez Monikę Serafin, grafika, redaktorkę publikacji „Aby przypomnieć Zapomniane”, charakteryzuje się dużą ilością zdjęć archiwalnych i wycinków prasowych z lat 30 XX wieku. Składają się na nią cztery dwustronne tablice PCV oraz dwa banery. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na problem odchodzącej w zapomnienie historii harcerstwa w Górkach Wielkich.

Wystawa jest eksponowana w różnych miejscach. Towarzyszą jej ulotki informacyjne i publikacja „Aby przypomnieć…”. Do tej pory można było ją oglądać m.in. w Cieszynie, Ustroniu, Pszczynie. W styczniu zawitała do Krakowa, gdzie została otwarta podczas XI Krakowskich Harcerskich Spotkań "Po latach" w Hotelu Junior Krakus w Krakowie.

Stanica w Górkach Wielkich powstała w 1937 roku dzięki wsparciu Wojewody Śląskiego Michała Grażyńskiego. Ośrodkiem Harcerskim kierował Aleksander Kamiński, któremu w krótkim czasie udało się przekształcić to miejsce w placówkę twórczo wychowującą i kształcącą kadry harcerskie i zuchowe. To właśnie tu bohaterowie "Kamieni na Szaniec"- Aleksy Dawidowski, Jan Bytnar i Tadeusz Zawadzki, czyli "Alek", "Rudy" i "Zośka" - spędzili swoje ostatnie wakacje latem 1939 roku.

"Na tarasie Ośrodka Harcerskiego w Górkach Wielkich, opici świetnym mlekiem, opalali się leniwo w piekących, letnich promieniach słońca, w zapachu górskich łąk" - pisał w "Kamieniach na szaniec" Kamiński.

Dziś miejsce, które w pierwotnym założeniu miało służyć wychowaniu dzieci, młodzieży i dorosłych, popada w ruinę. Fundacja Zofii Kossak poprzez przywróceni pamięci o stanicy, stara się także o możliwość jej rewitalizacji i znalezienie współczesnego funkcji dla tego miejsca

KLM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.