Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Stanisław M. Stanuch: Internet musi przestrzegać praw autorskich. Pytanie tylko, w jaki sposób?

Czytaj dalej
Jarosław Popek

Stanisław M. Stanuch: Internet musi przestrzegać praw autorskich. Pytanie tylko, w jaki sposób?

Jarosław Popek

Rozmowa ze Stanisławem M. Stanuchem, dziennikarzem i analitykiem social mediów, o przegłosowanej w Komisji Europejskiej dyrektywie dotyczącej prawa autorskiego w internecie

Stanisław M. Stanuch: Internet musi przestrzegać praw autorskich. Pytanie tylko, w jaki sposób?

Czy europosłowie Platformy Obywatelskiej, którzy zagłosowali za przyjęciem projektu dyrektywy o prawie autorskim w internecie, postąpili słusznie, czy nie?

To trudne pytanie. To jest tylko jedna z propozycji rozwiązania ważnego problemu. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Z jednej strony mamy kwestię ochrony praw autorskich - i to wydaje się bardzo ważne, bo wszyscy zgodzą się, że łamanie praw autorskich istnieje i coś trzeba z tym zrobić.

W artykule, m.in.:

 • Co wymaga jak najszybszego uregulowania w internecie?
 • Czy słusznie są podnoszone argumenty o wolności słowa?
Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jarosław Popek

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Prawo autorskie i tak uwielbiana przez niektórych wolność wypowiedzi, to dwie zupełnie różne rzeczy. Wielokrotnie przed tym głosowaniem widziałem wielkoformatowe ogłoszenia wydawców prasy apelujące do polityków o wprowadzenie tego ACTA 2, które teoretycznie ma ograniczyć wyłącznie kradzież treści przez głównie wielkie koncerny zagraniczne. Przy okazji zawsze zapewniali, że nie ograniczy to wolności wypowiedzi, cytowania oraz tak lubianych przez niektórych memów. Jednak coś mi się wydaje, że niejako przy okazji "wyleje się dziecko z kąpielą" i wpłynie to także i na inne treści. Jeżeli, tak jak słyszę zapowiedzi, że publikacje będą oceniały jakieś zaprogramowane przez człowieka bezduszne automaty, to zaczynam w to wierzyć. Jeżeli dla uproszczenia wprowadzi się zbyt ogólne kryteria kwalifikujące, to faktycznie będziemy mieli problem i wiele treści tylko trochę podobna do wzorca będzie blokowana. Zaczną się maile do administratorów serwisu z pytaniami dlaczego taka to a taka wypowiedź, treść została na przykład zablokowana. Powstanie większy chaos niż jest to teraz. Cóż - pożyjemy zobaczymy - sama uchwała Komisji Europejskiej nie jest podobno gwarancją wprowadzenia w krajach członkowskich konkretnego prawa i muszą same na to się zgodzić. Mam nadzieję, że nasz rząd i tym razem dogłębnie przemyśli sprawę i ugnie się tak samo jak za pierwszym razem.

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.