Stara stacja PKP w Emilianowie będzie portem. We wtorek zawarto porozumienie

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Wojciech Mąka

Stara stacja PKP w Emilianowie będzie portem. We wtorek zawarto porozumienie

Wojciech Mąka

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny wspólnie z innymi podmiotami będzie działał na rzecz stworzenia nowoczesnego terminalu kolejowo-drogowego. Miejsce - Emilianowo.

Dalsze działania na rzecz budowy portu intermodalnego w Emilianowie podejmować będą oprócz Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego również PKP S.A., gmina Nowa Wieś Wielka, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Zarząd Portu Morskiego w Gdyni, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz PKP Cargo S.A.

Sejmik przeszkodził

Intermodalny terminal ma być elementem wiążącym porty w Trójmieście z zapleczem w głębi kraju. Ma w sobie skupiać trzy drogi transportowe - rzeczną, drogowa oraz kolejową. O ile na lądzie - jak widać - wszystko powoli idzie w dobrym kierunku, o tyle z Wisłą nie wiadomo, co będzie. Do tej pory bowiem nie ustalono, czy port rzeczny ma być na terenie Bydgoszczy i osiedla Łęgnowo, czy na terenie gminy Solec Kujawski. Pod znakiem zapytania staje też żeglowność samej rzeki.

- Planujemy złożenie wniosku o uznanie tego przedsięwzięcia za rządową inwestycję strategiczną, co ułatwić ma pozyskiwanie środków finansowych - informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta miasta. - Wstępnie planowane jest powołanie spółki celowej, która ma koordynować przygotowanie inwestycji. We wtorek wszystkie strony porozumienia podpisały list intencyjny.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.