Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Szymon Kamczyk

Starszy brat Józefa Piłsudskiego od karabinu wolał badania. Historia Bronisława Piłsudskiego

Starszy brat Józefa Piłsudskiego od karabinu wolał badania. Historia Bronisława Piłsudskiego Fot. Arch.
Szymon Kamczyk

Odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik Bronisława Piłsudskiego. Był starszym bratem Józefa, który szczególnie ukochał sobie Azję, choć początkowo była ona miejscem jego wyroku. Dziś Bronisław jest uznanym badaczem, choć jego losy były trudne, a koniec smutny. Nigdy jednak nie zapomniał o Polsce.

Zachowało się wspólne zdjęcie braci Piłsudskich z 1885 roku, jeszcze z gimnazjum w Wilnie. Przystojny młodzieniec, 19-letni Bronisław i jego o rok młodszy brat - Józef, jeszcze nie wiedzieli, że przyjdzie im walczyć o niepodległość Rzeczypospolitej na różnych frontach. Bronisław po gimnazjum rozpoczął studnia na wydziale prawa uniwersytetu w Petersburgu. Dwa lata po wykonaniu wileńskiej fotografii, dał się wciągnąć w działalność wywrotową przeciwko carowi Rosji - Aleksandrowi III. Właśnie w 1887 roku w porozumieniu z bratem Lenina włączył się w przygotowania do zamachu na cesarza. Jego rola nie była jednak znacząca w zamachu, bo już po jego dokonaniu, miał jedynie rozrzucić ulotki propagandowe.

Pomnik Bronisława Piłsudskiego przy Muzeum Miejskim w Żorach. Wideo S.Kamczyk:

Kiedy grupa zamachowców opracowywała plan, stojąc przy budynkach Kremla, zwrócili oni uwagę carskiej straży. Mimo, że początkowo nie zdradzili swoich planów, straż i tak wtrąciła ich do aresztu. Tam zaczęli sypać. Bronisław, mimo że nie zdradził wiele, przyznał, że przeczytał manifest Ulianowa. - To wystarczyło, aby skazać go na śmierć, bo wiadomo, że system kar w carskiej Rosji był dość uznaniowy. Karę jednak zmieniono na 15 lat katorgi, w wyniku czego został zesłany na wyspę Sachalin - mówi Tomasz Górecki z Muzeum Miejskiego w Żorach, gdzie w ostatni wtorek - 22 maja odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik Bronisława Piłsudskiego. Czym jednak zasłużył się on dla kraju i nauki?

Nagrywał pieśni mieszkańców Japonii

Właśnie na Sachalinie, w czasie zesłania odkryto jego zdolności badawcze. Kiedy już wyrobił sobie lepszą opinię, wysłano go z misją meteorologiczną na południe wyspy, gdzie trafił na mało znany wówczas lud rdzennych mieszkańców - Ajnów. Właśnie badanie tej grupy etnicznej pochłonęło go bez reszty. W 10 lat od zesłania zmieniono jego wyrok. Nakazano mu osiedlić się na dalekim wschodzie, na terenach rosyjskich. Wybrał małą wioskę Ai, na rosyjskim Sachalinie, gdzie osiadł jako wolny człowiek. Ożenił się z dziewczyną z rodziny wodza wioski. Miała na imię Shinhinchou. Z tego małżeństwa urodzili się syn i córka.

Dzięki wejściu do ludu Ajnów, Bronisław Piłsudski miał jeszcze szersze możliwości ich badań. Wykorzystywał do nich nowinkę technologiczną tamtych czasów - fonograf Edisona. Dzięki niemu zapisywał mowę i pieśni Ajnów. Kiedy rozpętała się wojna rosyjsko-japońska w wyniku bitewnej zawieruchy przepłynął na japońską wyspę Hokkaido. Tam odkrył, że również zamieszkują ją Ajnowie. Ludność ta była zmarginalizowana przez Japończyków. Od 1903 roku badał Ajnów po japońskiej stronie, na Hokkaido, wraz z Wacławem Sieroszewskim. Tam nagrał ponad 100 woskowych wałków z dźwiękami Ajnów. Dzięki firmie Sony udało się je przenieść na zapis cyfrowy, co po ponad 100 latach od zapisu pozwoliło usłyszeć zapisane pieśni. Woskowe wałki znajdują się dziś w muzeum „Manggha” w Krakowie.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Szymon Kamczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.