Bartłomiej Romanek

Stary Rynek w Częstochowie odzyska blask? Podpisanie umowy coraz bliżej

Tak ma wyglądać po rewitalizacji Stary Rynek w Częstochowie Fot. materiały inwestora Tak ma wyglądać po rewitalizacji Stary Rynek w Częstochowie
Bartłomiej Romanek

Balansujące rzeźby Jerzego Kędziory, przeszklony pawilon eksponujący pozostałości Starego Ratusza i fontanny – tak ma wyglądać po rewitalizacji Stary Rynek.

Stary Rynek w Częstochowie wymaga rewitalizacji – nie mają wątpliwości mieszkańcy i władze miasta. Kiedy w 2015 roku ogłoszono konkurs na przygotowanie koncepcji rewitalizacji, pojawiła się nadzieja, że Częstochowa wzorem innych miast doczeka się wreszcie pięknego Starego Rynku, który przyciągnie turystów.

Wybrano prace Michała Bernasika. Obejmowała on wybudowanie szklanego pawilonu, przykrywającego odkryte przez archeologów piwnice, ale w taki sposób, aby można było zobaczyć pozostałości Starego Ratusza. Wyjątkową atrakcją Starego Rynku miały być rzeźby balansujące Jerzego Kędziory. Ponadto na Starym Rynku mają być pasy wodne z fontannami i ławki. – To odważny projekt i bardzo trudny do wykonania. Jeśli wyjdzie, a wierzę, że się uda, będzie piękny - chwalił zwycięską koncepcję przewodniczący jury, architekt Ryszard Jurkowski.

Ale rewitalizacji Starego Rynku od początku towarzyszyły komplikacje. Miasto nie mogło się porozumieć ze zwycięzcą konkursu co do zapłaty za wykonanie projektu, dlatego odkupiło samą koncepcję, a projekt przygotowała inna firma.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.