Stop plastikowi w Gorzowie. Prezydent Jacek Wójcicki wycina plastik z miejskich zamówień i imprez

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Zbigniew Borek

Stop plastikowi w Gorzowie. Prezydent Jacek Wójcicki wycina plastik z miejskich zamówień i imprez

Zbigniew Borek

"Zielone przetargi", miejskie imprezy bez plastiku, patronat prezydenta i logo miasta tylko dla tych, którzy obejdą się bez plastiku - to najnowsze decyzje prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego.

Najnowsze zarządzenie „w sprawie podjęcia działań zmierzających do wyeliminowania ze stosowania jednorazowych z tworzyw sztucznych" prezydent Gorzowa wydał w środę 4 marca. Jakie konkretnie decyzje podjął Jacek Wójcicki?

Gorzów będzie stosował "zielone zamówienia”
Prezydent Gorzowa wprowadził „zielone zamówienia. Co to znaczy? Miejskie postępowania przetargowe i zamówienia publiczne będą eliminowały zakup i stosowanie jednorazowych opakowań i naczyń z tworzyw sztucznych jak:

Warunki przetargów i zamówień publicznych będą tak konstruowane, aby plastikowe produkty były zastępowane wyrobami z materiałów ekologicznych (biodegradowalnych) lub wielokrotnego użytku – zdecydował Wójcicki.

Prezydent Gorzowa chce wyeliminowania jednorazowych opakowań z plastiku. Sam pije kranówkę ze szklanek. - Jeśli kubek musi być plastikowy, to tylko wielorazowego
Tomasz Rusek Prezydent Gorzowa wprowadził „zielone zamówienia. Co to znaczy? Miejskie postępowania przetargowe i zamówienia publiczne będą eliminowały zakup i stosowanie jednorazowych opakowań i naczyń z tworzyw sztucznych

Patronat prezydenta i logo Gorzowa tylko bez plastiku
Jacek Wójcicki zdecydował, że patronat prezydenta Gorzowa oraz zgodę na używanie logotypu miasta otrzymają tylko ci organizatorzy wydarzeń i imprez, którzy zobowiążą się do rezygnacji w ich trakcie z jednorazowych opakowań i naczyń z tworzyw sztucznych jak:

Warunki przetargów i zamówień publicznych będą tak konstruowane, aby plastikowe produkty były zastępowane wyrobami z materiałów ekologicznych (biodegradowalnych) lub wielokrotnego użytku – zdecydował Wójcicki.

[sonda]5981[/sonda]

„Zachęcam do korzystania (do picia – red.) z wody wodociągowej” – napisał Wójcicki w najnowszym rozporządzeniu. Dodał, że jeśli ktoś musi kupić wodę butelkowaną, to niech będzie w szklanych butelkach albo „opakowaniach wielokrotnego użytku”

Pijcie kranówkę – zachęca prezydent Gorzowa
„Zachęcam do korzystania (do picia – red.) z wody wodociągowej” – napisał Wójcicki w najnowszym rozporządzeniu. Dodał, że jeśli ktoś musi kupić wodę butelkowaną, to niech będzie w szklanych butelkach albo „opakowaniach wielokrotnego użytku”.
- Sam piję kranówkę od dawna – mówi prezydent Jacek Wójcicki „Gazecie Lubuskiej”. Na stole w jego prezydenckim gabinecie stoi dzbanek z wodą i szklanki. – Żadnego plastiku, to oczywiste, jak w całym urzędzie. Chciałbym bardzo, żeby do wszystkich gorzowian dotarła wreszcie informacja, że woda z gorzowskich wodociągów jest świetna i nie tylko nadaje się do picia bez filtrowania. Ona jest lepsza niż woda butelkowana niejednej znanej marki – mówi prezydent Gorzowa.
Podkreśla też, że w najnowszych przepisach mających zastopować plastik w Gorzowie udział ma m.in. Marta Bejnar - Bejnarowicz, radna Kocham Gorzów.

Prezydent Gorzowa chce wyeliminowania jednorazowych opakowań z plastiku. Sam pije kranówkę ze szklanek. - Jeśli kubek musi być plastikowy, to tylko wielorazowego
Tomasz Rusek – Pomysł wziął się stąd, że plastiku jest za dużo. On jest praktycznie wszędzie – mówiła nam radna Marta Bejnar-Bejnarowicz o inicjatywie "Miasto bez plastiku". Sama stara się jak najwięcej jeździć rowerem, a nie samochodem. Zakupy pakuje do własnych toreb z materiału, a nie do plastikowych „reklamówek”.

Gorzowscy radni piją kranówkę
W czerwcu zeszłego roku Piotr Wilczewski z Koalicji Obywatelskiej zaproponował, by miasto zrezygnowało z plastikowych sztućców oraz naczyń na imprezach organizowanych lub współorganizowanych przez urząd. Miesiąc później Paulina Szymotowicz, koleżanka Wilczewskiego z klubu radnych, zaproponowała, by radnym oraz gościom na sesji podawać wodę kranową filtrowaną zamiast, tak jak dotychczas, wody w butelkach plastikowych.

Nie powinno nam brakować zaufania do jakości wody z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Dostarcza nam ono wodę o jednych z najlepszych w kraju parametrach – mówiła radna Szymotowicz

Na sesji Rady Miasta w sierpniu nie było już plastikowych butelek. Zamiast nich na stołach pojawiły się dzbanki z wodą. Był też zakupiony przez miasto bezbutlowy dystrybutor wody. Jest podłączony bezpośrednio do sieci wodociągowej, więc nie trzeba w nim zmieniać butli.

Gorzów oj!czysty. Szef straży miejskiej o śmieceniu:
Gorzów oj!czysty: My, niestety, lubimy śmiecić - mówi komendant straży miejskiej

Radni Kocham Gorzów przygotowali program „Miasto bez plastiku”. – Pomysł wziął się stąd, że plastiku jest za dużo. On jest praktycznie wszędzie – mówiła nam wtedy radna Marta Bejnar-Bejnarowicz, która do sklepu stara się jeździć rowerem, a nie samochodem, a zakupy pakuje do własnych toreb z materiału, a nie do plastikowych „reklamówek”.

Od początku tego roku trwa kampania społeczna Gorzów oj!czysty. Chcielibyśmy, żeby nasze miasto było czyste, a przez to ładniejsze, bardziej w porządku. Chcielibyśmy także, żeby każda gorzowianka i każdy gorzowianin uwierzyli, że to, jak wygląda Gorzów, zależy też od nas, gorzowian.

Kampania społeczna Gorzów oj!czysty
Od początku tego roku trwa kampania społeczna Gorzów oj!czysty, w której uczestniczy „Gazeta Lubuska” oraz nasze portale: gazetalubuska.pl i naszemiasto.pl. Jej założenia są tyleż proste, co oczywiste: chcielibyśmy, żeby nasze miasto było czyste, a przez to ładniejsze, bardziej w porządku. Chcielibyśmy także, żeby każda gorzowianka i każdy gorzowianin uwierzyli, że to, jak wygląda Gorzów, zależy też od nas, gorzowian. Akcję zapoczątkowały gorzowskie media, ale włączają się już do niej partnerzy społeczni, instytucjonalni i indywidualni. Uczestniczyć w kampanii może każdy i w dowolnym zakresie: czynnie ale też np. udostępniając informacje o działaniach w ramach kampanii. Włączyć się można na wybranym przez siebie etapie i tylko w niektóre akcje. Każdy może przyłączyć się do działań, ale też zaproponować własne.

Najbliższa akcja w ramach kampanii to Marzanna Eko-Panna. Zaprosimy wraz z Urzędem Miasta przedszkolaków, uczniów i dorosłych do przygotowania swojej marzanny z surowców wtórnych i happening z tym związany.

Radni przeszli na kranówkę
Radni przeszli na kranówkę, żeby być „eko” i dać przykład

Cmentarz dla zwierząt w Gorzowie

POLECAMY:
WIDEO: Susza 50-lecia w Polsce, oto zagrożone regiony

Zbigniew Borek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.