Stowarzyszenia w naszym regionie czekają na nasz 1 procent. Pamiętajmy o nich!

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Monika Krężel

Stowarzyszenia w naszym regionie czekają na nasz 1 procent. Pamiętajmy o nich!

Monika Krężel

Wiele stowarzyszeń czy fundacji działających w naszym regionie i mających status organizacji pożytku publicznego (OPP) liczy na to, że będziemy o nich pamiętać przy wypełnianiu deklaracji PIT za 2021 rok. Warto wcześniej pomyśleć o tym komu chcemy przekazać swój 1 procent. Przy okazji pamiętajmy też o tym, by wspierać organizacje z województwa śląskiego.

Schroniska dla zwierząt, hospicja, fundacje opiekujące się dziećmi, seniorami, osobami niepełnosprawnymi i wiele innych regionalnych organizacji pozarządowych czeka na nasz 1 procent. Zdarza się, że dla wielu OPP wpływy z tego tytułu są podstawowym wsparciem, jeśli chodzi o codzienną działalność. Spora grupa stowarzyszeń w ogóle nie mogłaby wspierać potrzebujących, gdyby nie darowany im 1 procent. To dla nich naprawdę „być albo nie być”. Dlatego pamiętajmy o nich, gdy będziemy wypełniać deklaracje PIT za 2021 rok.

Ile przekazaliśmy?

Warto wiedzieć, że w rozliczeniu za 2020 podatnicy z województwa śląskiego przekazali organizacjom pożytku publicznego 113,5 mln zł, to prawie 12% wszystkich środków z tytułu 1%. W całym kraju podatnicy przekazali z tytułu 1% podatku prawie 973 mln zł.

Jeśli chodzi o ilość podatników, to w PIT za 2020 r. prawie 2 mln podatników z terenu województwa śląskiego zdecydowało się na przekazanie 1% podatku na rzecz OPP. W całym kraju na przekazanie 1% podatku zdecydowało się 15,4 mln podatników.
Aktualną listę organizacji pożytku publicznego, wraz z numerami KRS, zobaczymy m.in. na stronie Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pod adresem: www.niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/. Są tam organizacje które w terminie spełniły obowiązek sprawozdawczy i w stosunku do których nie została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego informacja o otwarciu likwidacji lub ogłoszenia upadłości. „Raz w miesiącu aktualizujemy wykaz i na podstawie danych z Ministerstwa Sprawiedliwości usuwamy z niego organizacje, które zostały postawione w stan likwidacji albo upadłości, utraciły status organizacji pożytku publicznego albo zostały wykreślone z Krajowego Rejestru Sądowego. Do wykazu dopisujemy organizację, która wykaże, że niezamieszczenie w terminie zatwierdzonego sprawozdania finansowego i sprawozdania merytorycznego nastąpiło bez jej winy albo z przyczyn od niej niezależnych” – czytamy na stronie Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Wyszukiwarka umożliwia znalezienie właściwej organizacji, możliwe jest także obejrzenie OPP z poszczególnych województw.

W tym trudnym czasie wiele organizacji liczy na naszą pomoc. Zachęcamy raz jeszcze do wspierania stowarzyszeń i fundacji z woj. śląskiego.

Aby wspomóc schroniska dla zwierząt, fundacje, stowarzyszenia działające w naszym regionie, można wejść także na ich strony internetowe. Tam znajdziemy nie tylko potrzebne numery KRS, ale i informacje, czym się zajmują i na co przekazują oferowaną im pomoc.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.