Strajk JSW: Strajkuje prawie 5 tys. górników [WIDEO] Głodówka, manifestacja, blokada drogi

Czytaj dalej
Fot. Justyna Przybytek
Justyna Przybytek

Strajk JSW: Strajkuje prawie 5 tys. górników [WIDEO] Głodówka, manifestacja, blokada drogi

Justyna Przybytek

Strajk JSW obejmuje już prawie 5 tys. górników. Liderzy Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego eskalują strajk na Śląsku. Wielka manifestacja przed kopalnią Boże Dary już się odbyła, przed nami wiec przed kop. Budryk. Związkowcy zablokowali trasy na Śląsk. A tymczasem w kopalniach JSW kolejny dzień trwa głodówka. ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO

Strajk w JSW

AKTUALIZACJA GODZ. 15:11:
Strajkuje 18 % załogi JSW.
Z informacji zebranych z kopalń wynika, że na 26 296 osób zatrudnionych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej obecnie strajkuje 4 776 osób.

Absencja wśród załogi (urlopy i zwolnienia lekarskie) wynosi 53,5 %.

To już 15 doba strajku. Każdy kolejny dzień strajku to nie tylko brak przychodów dla będącej w trudnej sytuacji firmy, ale także dla strajkujących, którzy za ten okres - zgodnie z ustawą - nie otrzymują wynagrodzenia.

Przypominamy, że główny oficjalnie zgłoszony postulat strajkowy - czyli "posiłki profilaktyczne dla pracowników administracji" został spełniony przez Zarząd JSW. Zarząd JSW wycofał się również z procedury zwolnień działaczy związkowych kopalni Budryk.

Czy związkowcy mają rację eskalując strajk w JSW?

Zapowiadany załodze już od dłuższego czasu program ratujący bezpieczeństwo finansowe JSW oraz miejsc pracy, nie przewidywał ani zwolnień, ani likwidacji zakładów.

Dominik Kolorz, przewodniczący MKPS, zapowiedział na środę start na Śląsku akcji solidarnościowych z górnikami JSW.

- Będą to akcje, które, za co z góry przepraszamy, mogą trochę boleć mieszkańców, ale nie mamy innego wyjścia, nie możemy górników zostawić samych. Na razie będą to akcje spektakularne, obyśmy nie musieli robić na Śląsku czegoś więcej – dodał Kolorz.

DLACZEGO GÓRNICY NIENAWIDZĄ PREZESA JSW, JAROSŁAWA ZAGÓROWSKIEGO?
OTO ODPOWIEDŹ: CZYTAJ TUTAJ O PRZYCZYNACH STRAJKU PRZECIWKO PREZESOWI JSW

CZYTAJ KONIECZNIE I ZOBACZ ZDJĘCIA:
STRAJK OKUPACYJNY JSW ROZPOCZĘTY. W KOPALNIACH ROŚNIE ZAGROŻENIE POŻAROWE

AKTUALIZACJA GODZ. 14:49:

Protest górników kopalni Boże Dary w Katowicach: "Bożych Darów nie oddamy!" [ZDJĘCIA + WIDEO]

Związkowcy zapowiadają, że Bożych Darów zamknąć nie pozwolą, ale jeśli zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego nie zechce z nimi rozmawiać i ratowaniu kopalni, pojawią się przed siedzibą spółki. Tymczasem w środę kilkuset związkowców i górników protestowało przed ruchem Boże Dary należącym do kopalni Murcki–Staszic.

AKTUALIZACJA GODZ. 14:24:
W kopalniach JSW trwa głodówka. Fotoreporter Dziennika Zachodniego został wpuszczony do miejsca, w którym głodują przedstawiciele załóg górniczych na kopalni Borynia.

Sytuacja w kopalniach JSW jest napięta.
CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONIE 2.

Rozszerza się protest górników. Dziś strajk rozpoczęli pracownicy kopalni "Boże Dary", należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego. Pod siedzibą spółki w Katowicach trwa manifestacja pracowników.
- Jeżeli rząd myśli, że jednym porozumieniem zamknie sprawę górnictwa, to jest w błędzie - powiedział Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce. Jak dodał, "rząd obiecał rozmowy na temat wszystkich spółek węglowych i w dalszym ciągu ich nie prowadzi".

AKTUALIZACJA GODZ. 12:10:
Rozpoczęła się wielka manifestacja związkowców przed kop. Boże Dary w Katowicach.

Nie ma zgody na likwidację Bożych Darów - krzyczą związkowcy.

Związkowcy ostrzegają, że do prezesa KHW mogą krzyczeć tak, jak do prezesa JSW tzn. "Wypie...aj!"

Wszędzie chodzi nam o miejsca pracy. Także w JSW. To my ratujemy tę spółkę przed człowiekiem, który doprowadził ją do bankructwa - powiedział przewodniczący ZZ "Sierpień 80" Bogusław Ziętek podczas protestu górniczych związkowców w Katowicach. W Katowicach protestują górnicy, którzy nie zgadzają się na zaproponowany przez zarząd firmy plan naprawczy, zakładający m.in. wygaszenie Ruchu "Boże Dary" oraz zmniejszenie zatrudnienia o 4 tysiące osób do 2020 roku.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:58:
Górnicy i związkowcy zablokowali główną drogę z Częstochowy do Katowic. Blokada DK1 ma potrwać nawet 3 godziny.
CZYTAJ WIĘCEJ:
GÓRNICY BLOKUJĄ TRASY NA ŚLĄSK

AKTUALIZACJA GODZ. 10:09:
Związkowcy powoli odkrywają karty. Jak dzisiaj będzie przebiegał strajk w JSW?

Strajkujący górnik: JSW boryka się z problemami, a zarząd wydaje ogromne kwoty na doradców

- Jak można w sytuacji, w której JSW boryka się z problemami, wydawać tak ogromne kwoty na różnego rodzajów ekspertów, prawników czy doradców? - pytają protestujący górnicy. Związkowcy krytykują zarząd spółki za rozrzutność. Szczególnie krytykują wydanie przez Jastrzębską Spółkę Węglową 100 mln zł na ekspertyzy, za co można by zapewnić pracę kilkudziesięciu osobom.


Wideo: TVP/x-news

AKTUALIZACJA GODZ. 7:05:
Górnicy KHW wyjdą na ulicę w środę. O godzinie 12 przed Ruchem "Boże Dary" w Katowicach należącym do Kopalni Węgla Kamiennego "Murcki-Staszic" odbędzie się protest.

- Coś tu brzydko pachnie! Chce się zamknąć ruch bogaty w dobry jakościowo węgiel. Ma dobrą kaloryczność, często nie wymaga przejścia przez proces przeróbki mechanicznej. Pola wydobywcze są już rozcięte i gotowe do wydobycia. To skandal co chcą zrobić! - denerwuje się Zenon Zembrzuski, przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w KWK "Murcki-Staszic". - Likwidacja "Bożych Darów" oznacza zapaść tej dzielnicy Katowic. Upadną okoliczne przedsiębiorstwa, sklepy. My nie odpuścimy i nie damy zamknąć tego ruchu - zaznacza.


Związkowcy w całości odrzucają zaproponowany przez Holding plan naprawczy. Jak mówią, to plan powolnej agonii spółki. I wytykają zarządowi brak myślenia przyszłościowego. Przyszłościowe ich zdaniem są właśnie pełne węgla "Boże Dary", które chce się przekazać Spółce Restrukturyzacji Kopalń.

ZOBACZ KONIECZNIE:
STRAJK W JSW: ŻONY ŻEGNAJĄ GÓRNIKÓW POZOSTAJĄCYCH NA NOC NA KOPALNIACH

Podczas związkowej konferencji prasowej w Katowicach związkowcy MKPS odnieśli się do poniedziałkowej interwencji policji wobec protestujących przed siedzibą JSW górników.

ZOBACZ KONIECZNIE:
GŁODÓWKA W KOPALNIACH JSW: GŁODUJĄ MĘŻCZYŹNI I KOBIETY

Docierają do nas nieoficjalne informacje, że ludzie przetrzymywani w aresztach są w nich przetrzymywani tylko dlatego, że są ranni i byli bici po zakończeniu demonstracji. Chcemy, aby policja je potwierdziła, bądź zdementowała – mówi Dominik Kolorz, lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

CZYTAJ WIĘCEJ I ZOBACZ DRASTYCZNE ZDJĘCIA
20 OSÓB RANNYCH PO SZTURMIE POLICJI - INFORMUJĄ ZWIĄZKOWCY I POKAZUJĄ ZDJĘCIA

Związkowcy ujawnili także dokumenty dotyczące płac i umów zawieranych w ostatnich latach przez spółkę JSW.


- Pierwszy dokument, który budzi wątpliwości związany jest z wynagrodzeniem zarządu JSW, wynika z niego, że zarząd w roku 2014 mógł być, czy też będzie wynagradzany największą w historii kwotą umów menadżerskich w spółce. Przypomnijmy, że rok 2014, to rok, który zakończył się olbrzymią stratą finansową tejże spółki. Z umowy wirtualnej wynikało, że w roku 2014 zarząd mógł w sumie otrzymać wynagrodzenie na poziomie 7,748 mln zł – wyliczał Kolorz.

Kolejne z dokumentów dotyczą umów podpisywanych na doradztwo biznesowe, bądź prawne i opiewają na kwoty kilkuset tysięcy złotych. Związkowcy zastanawiają się również czy zasadne jest finansowanie klubów sportowych przez JSW (w kwocie, jak podali związkowcy, ponad 50 mln zł w ciągu ostatnich kilku lat), gdy spółka jest w złej sytuacji ekonomicznej.

- My nie kwestionujemy elementów prawnych tych umów, ale i zasadność i wysokości. Należy domniemywać, że mamy do czynienia z wyprowadzaniem pieniędzy poprzez tak zwany układ górniczy, tym bardziej, że większość tych umów, to umowy bez procedury przetargowej – alarmował Dominik Kolorz.

CZYTAJ KONIECZNIE I ZOBACZ ZDJĘCIA:
STRAJK OKUPACYJNY JSW ROZPOCZĘTY. W KOPALNIACH ROŚNIE ZAGROŻENIE POŻAROWE

MKPS w sobotę zebrane dokumenty przekazał do Ministerstwa Skarby Państwa. - To co nam wpadło w ręce świadczy o tym, że do tej pory nadzór właścicielski w JSW praktycznie nie funkcjonować. Rodzi się pytanie, czy w świetle prawa okradano górników, czy w świetle prawa zawierano umowy dla kolesi i kolegów, czy w świetle prawa na bazie JSW budowano dobry biznesowy układ? Tych odpowiedzi oczekujemy od Ministerstwa Skarbu – dodał szef śląsko – dąbrowskiej Solidarności.*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.