Strajk na Śląsku RELACJA LIVE Dominik Kolorz: widać światełko w tunelu [NOWE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow

Strajk na Śląsku RELACJA LIVE Dominik Kolorz: widać światełko w tunelu [NOWE ZDJĘCIA]

Strajk na Śląsku: Rusza druga runda negocjacji rząd - związki zawodowe. "Rozmowy mają charakter techniczny" - mówi Dominik Kolorz. Górnicy JSW przystępują do strajku. Ostre słowa bp Jana Kopca z Gliwic: Nie wolno z ludzi robić szmat! Pikiety w Katowicach i Zabrzu. Akcje w Bytomiu ZOBACZ, jak toczy się strajk na Śląsku RELACJA LIVE + ZDJĘCIA + WIDEO

Strajk na Śląsku:

Od rana reporterzy DZ zbierają informacje pod kopalniami naszego regionu. Co wydarzy się kolejnego dnia górniczych strajków? Zapraszamy do śledzenia rozwoju sytuacji na Dziennikzachodni.pl, a także poprzez Facebook i Twitter #StrajknaŚląsku

ZOBACZ KONIECZNIE I SKOMENTUJ:
ILE NAPRAWDĘ ZARABIA GÓRNIK? KONIEC KŁAMSTW. OTO GOŁE PASKI WYNAGRODZEŃ GÓRNIKÓW

AKTUALIZACJA GODZ. 01:15:
"Światełko w tunelu" - to słowa szefa śląskiej Solidarności, który spotkał się na krótko z dziennikarzami. Rozmowy między związkowcami a delegacją rządową były trudne, ale bardzo merytoryczne i niosą - według związkowców - nadzieję. Zostaną wznowione w piątek rano.

AKTUALIZACJA GODZ. 23:43:
W Sejmie dyskusja nad ustawą górniczą TU ZNAJDZIESZ TRANSMISJĘ LIVE Z OBRAD SEJMU I GŁOSOWAŃ

AKTUALIZACJA GODZ. 22:17:
Przerwa w negocjacjach między związkowcami a stroną rządową w urzędzie wojewódzkim w Katowicach. Szefowie central związkowych udali się do związkowców przekazać im dotychczasowe ustalenia. Nie spotkali się z dziennikarzami. Jednak wiadomo, że atmosfera rozmów była lepsza niż dotychczas.

AKTUALIZACJA GODZ. 21:39:
W urzędzie wojewódzkim w Katowicach trwają rozmowy za zamkniętymi drzwiami. Tymczasem Sejm ma dziś głosować nad ustawą górniczą. TU ZNAJDZIESZ TRANSMISJĘ LIVE Z OBRAD SEJMU I GŁOSOWAŃ

AKTUALIZACJA GODZ. 20:19:
Premier Ewa Kopacz wystąpiła w TVP, uzasadniając decyzję o restrukturyzacji kopalń TU ZNAJDZIESZ OMÓWIENIE JEJ WYSTĄPIENIA

AKTUALIZACJA GODZ. 18:49:
W urzędzie wojewódzkim w Katowicach trwają rozmowy związkowców ze stroną rządową.

AKTUALIZACJA GODZ. 17:45:
W Katowicach na placu Chrobrego przed Urzędem Wojewódzkim pikietuje ponad 100 osób, w większość to górnicy z gliwickiej kopalni Sośnica – Makoszowy, ale są też mieszkańcy Katowic.

Górnicy przyjechali prosto z szychty, wśród nich Grzegorz, Kamil i Dawid. - Od sześciu dni nie widzieliśmy słońca, zjeżdżamy na poranną zmianę – ciemno, wyjeżdżamy – ciemno – mówił Dawid. Teoretycznie powinni pracować po siedem godzin, w rzeczywistości pracują, jak twierdzą po 12.

Likwidacji kopalni boi się pan Bartek, lat 35, od 7 pracujący na Sośnicy. Cały czas na dole. - Kopalnia, to dla mnie wszystko. I dla wszystkich tych młodych z Sośnicy i okolic, dzięki niej, bo dawała stabilne zatrudnienie, banki przyznały nam kredyty, mogliśmy kupić mieszkania, założyć rodziny – opowiadał. Dodał, że to nie tak jak opisują, że górnicy zarabiają krocie. - Ja za 25 dni pracy w styczniu, w tym soboty i święta dostałem 2500 zł – podliczył.

Górników podczas pikiety w Katowicach wspierają kobiety zatrudnione w administracji, wśród nich Boże Kozieł la 58, od 37 zatrudniona w kopalni Sośnica – Makoszowy. - Bo gdzie my jeszcze prace jakąś dostaniemy – pyta.

Tymczasem w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach trwa druga rozmowa związkowców z przedstawicielami rządu na temat planu naprawczego dla Kompanii Węglowej

AKTUALIZACJA GODZ. 17:12:
Bartek l 35, na Sośnicy 7 lat. - Ta kopalnia, to dla mnie wszystko, życie. Dzięki kopalni mogliśmy założyć rodziny, wziąć kredyt, kupić mieszkanie - mówi pan Bartek. - Za 25 dni na dole, pięć sobót w grudniu mam 2.5 tys na rękę - dodaje.

Dziennikarze doświadczeni w obsłudze górniczych protestów czują dziś nie złość górników, ale żal, smutek i strach.


AKTUALIZACJA GODZ. 17:01:
Bożena 58 l, 37 lat pracy na kopalni Sosnowca-Makoszowy - Walczymy o naszą i inne kopalnie - mówi.
Bożena 58 l, 37 lat pracy na kopalni Sosnowca-Makoszowy - Walczymy o naszą i inne kopalnie - mówi.

AKTUALIZACJA GODZ. 16:45:
O 17 początek manifestacji przed urzędem wojewódzkim w Katowicach. Już nadjężdżają autokary z górnikami. Wiozą ich prosto z kopalni. Na miejscu są już górnicy z kopalni Sośnica-Makoszowy

AKTUALIZACJA GODZ. 15:48:
Rozmowy ostatniej szansy ws. kopalni przeznaczonych do likwidacji na Śląsku rozpoczęte.
Ze strony związkowej w rozmowach uczestniczą:

  1. Dominik Kolorz
  2. Dariusz Potyrała
  3. Dariusz Trzcionka

Ze strony rządowej w rozmowach uczestniczą:

  1. Wojciech Kowalczyk
  2. Rafał Baniak
  3. Jacek Męcina jest w drodze.

AKTUALIZACJA GODZ: 15:25:
Rozpoczynają się rozmowy ws. przyszłości górnictwa w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Jak informuje Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, rozmowy mają charakter techniczny.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:21:
Z kopalni Budryk nie wyjechało spod ziemi 280 górników. Kolejna zmiana także przegłosowała, że przyłączy się do protestu. Do wieczora w należącej do JSW kopalni może strajkować nawet 500 osób.

- To strajk solidarnościowy z górnikami z Kompanii Węglowej, ale też wyraz niezadowolenia wobec tego, co dzieje się w JSW, gdzie łamane są pracownicze prawa.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:01:
Zarząd Śląskiej Rady Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej negatywnie ocenia rządowy program restrukturyzacji górnictwa.

- W naszej ocenie jest programem mającym na celu rzeczywistą likwidację górnictwa w naszym regionie. Wyrażając obawy o przyszłość górników, ich rodzin oraz naszego regionu Zarząd Śląskiej Rady Wojewódzkiej w pełni solidaryzuje się z postulatami jakie stawia strona społeczna, jednocześnie zapewnia, iż czynnie włączy się w organizowane w celu obrony miejsc pracy protesty - to fragment pisma SLD.

Zdaniem działaczy lewicy "mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, do dziś w pamięci mają masową likwidację kopalń z czasów rządu Jerzego Buzka. Z perspektywy czasu ocenianą jako niewłaściwą oraz pochopną. Dziś z przykrością Zarząd Śląskiej Rady Wojewódzkiej zauważa, iż program rządu Ewy Kopacz nawiązuje do najgorszej tradycji i rozwiązań
z tamtego okresu" - czytamy w piśmie.

SLD domaga się zwołania „Śląskiego Okrągłego Stołu” m.in. w sprawie górnictwa podczas obrad, którego strona rządowa przedstawi realny plan ratowania polskiego górnictwa
i ochrony miejsc pracy.

ZOBACZ KONIECZNIE, CO DZIEJE SIĘ TERAZ NA ŚLASKU:

AKTUALIZACJA GODZ. 14:08:
Dziś ma do Urzędu wojewódzkiego przyjechać minister skarbu Karpiński (m.in.) i kolejna tura negocjacji od 15. W Katowicach ma się pojawić minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:55:

Zgodnie z zapowiedziami marszałek Wojciech Saługa spotkał się dziś z prezydentami Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej i Zabrza oraz wójtem Gierałtowic, by wspólnie podpisać apel do Premier RP Ewy Kopacz. Dokument zawiera propozycje do tworzonego przez rząd specjalnego programu dla Śląska.

Śląscy samorządowcy piszą do premier Kopacz. Chcą pomocy na inwestycje, tworzenie miejsc pracy...

AKTUALIZACJA GODZ. 12:46:
Dziś w kopalni Budryk w Ornontowicach odbyło się głosowanie dotyczące przyłączenia się do strajku górników z kopalń należących do Kompanii Węglowej. Górnicy z JSW też zaczynają strajk.

Strajk na Śląsku: Kopalnia Budryk z JSW też włącza się do strajku górników z KW

AKTUALIZACJA GODZ. 12:40:
Nie wolno z ludzi robić szmat - takie słowa usłyszeli związkowcy i górnjicy z Makoszów i Bobrka, którzy odwiedzili i poprosili o wstawiennictwo biskupa Jana Kopca.

CZYTAJ WIĘCEJ:
NIE WOLNO Z LUDZI ROBIĆ SZMAT - BP KOPIEC DO GÓRNIKÓW

AKTUALIZACJA GODZ. 12:11:
Do strajkujących górników Kompanii Węglowej dołączą dziś górnicy kopalni Katowickiego Holdingu Węglowego.

Strajk na Śląsku: Do strajkujących dołączą górnicy kopalni KHW

AKTUALIZACJA GODZ. 12:08:
W ekspresowym tempie, kolanem, pod osłoną nocy - tak właśnie określa się sposób przepychania przez sejm ustawy górniczej, która umożliwi: likwidacją, bądź wygaszanie, w zależności kto mówi rząd, czy związki zawodowe, czterech kopalń. Głosowania ma się odbyć nawet dziś wieczorem.

Dziś Sejm ma przegłosować ustawę górniczą. Czy posłowie ze Śląska zagłosują za likwidacją kopalń?

AKTUALIZACJA GODZ. 12:01:
Dziś w Katowicach przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się protest wobec likwidacji czterech kopalni Kompanii Węglowej. Pikieta rozpocznie się o godzinie 17

Strajk na Śląsku: Dziś w Katowicach protest ws. kopalni. Związkowcy zapraszają mieszkańców

ZOBACZ KONIECZNIE, CO DZIEJE SIĘ TERAZ NA ŚLASKU:

AKTUALIZACJA GODZ. 11:38:
Strajk w Zabrzu - pikieta górników pod kopalnią Makoszowy: - Na dole jest coraz większy niepokój. Jak inaczej mogą się czuć ludzie, którzy od tygodnia siedzą pod ziemią, a efektów nie widać. W końcu któryś z nas tam zjedzie i nigdy nie wróci jak tak dalej pójdzie - mówią górnicy.

ZOBACZ KONIECZNIE
STRAJK GÓRNIKÓW W ZABRZU: TŁUMY LUDZI NA ULICACH ZOBACZ ZDJĘCIA

AKTUALIZACJA GODZ. 11:15:
Górnicy kopalni Budryk ogłosili, że nie wyjadą dzisiaj po pierwszej zmianie na powierzchnię i podejmą akcję protestacyjną pod ziemią.
Górnicy kopalni Jas-Mos zdecydowali, że po wyjeździe na powierzchnię po pierwszej zmianie podejmą akcję protestacyjną.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:33:
"Rolnicy w ramach m.in. solidarności z górnikami próbowali wprowadzić Dzika Donalda do Sejmu", "Straż Marszałkowska wyprowadziła Dzika Donalda, rolnicy o nim zapomnieli i teraz został sam na chodniku przed Sejmem" - informuje na Twitterze Piotr Witwicki z Polsat News.

AKTUALIZACJA GODZ. 9:23:
Na godz. 16.30 zaplanowano kolejny protest przeciwko likwidowaniu czterech kopalń należących do Kompanii Węglowej. protestujący mają się zebrać na placu przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Katowicach. W pikiecie ma wziąć udział ok. 100 osób. Planowane zakończenie zgromadzenia o godz. 18.

AKTUALIZACJA GODZ. 9:04:
- Spółka restrukturyzacji kopalń ma na celu likwidację kopalń. Wiem, że premier Kopacz nie lubi słowa likwidacja. Ona używa słowa wygaszanie. Dla mnie to jest to samo - powiedział Jarosław Grzesik.

Szef górniczej "Solidarności" ostro wypowiedział się o planie gabinetu Ewy Kopacz. Krytycznie ocenił też współpracę z rządem.

- Szuka się rozwiązania na siłę, czyli mówi nam się: albo zlikwidujemy te kopalnie, albo weźcie je sobie we własne ręce i wtedy udowodnijcie, że można inaczej. Czyli co, polski rząd nie nadaje się zupełnie do niczego? - powiedział Grzesik.

DRAMATYCZNE WYDARZENIA W BYTOMIU, ZABRZU I BRZESZCZACH 14 stycznia:
STRAJK NA ŚLĄSKU: MARSZE, TRUMNA KOPACZ I NIECENZURALNE PIOSENKI

ZOBACZ KONIECZNIE, CO DZIEJE SIĘ TERAZ NA ŚLASKU:

AKTUALIZACJA GODZ. 8:45:
O godz. 10 mieszkańcy Zabrza organizują pikietę poparcia górników, którzy strajkują w kopalni Makoszowy. Pikieta odbędzie się przed kopalnią.

AKTUALIZACJA GODZ. 7:20:
W akcji protestacyjnej górników z Kompanii Węglowej w Katowicach bierze udział obecnie 1158 osób:
14.01.2015 r. godz. 5.00 na powierzchnię nie wyjechało:
- 107 osób z KWK "Sośnica-Makoszowy" w Zabrzu,
- 227 osób z KWK "Bobrek-Centrum" w Bytomiu,
- 96 osób z KWK "Pokój" w Rudzie Śląskiej,
- 480 osoby z KWK "Brzeszcze" w Brzeszczach,
- 19 osoby z KWK "Chwałowice" w Rybniku,
- 14 osób z KWK "Rydułtowy-Anna" w Rydułtowach,
- 27 osób z KWK "Marcel" w Radlinie,
- 21 osób z KWK "Jankowice" w Rybniku.
- 25 osób z KWK "Halemba Wirek" w Rudzie Śląskiej,
- 58 osób z KWK "Piekary" w Piekrach Śląskich,
- 48 osób z KWK "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej,
- 56 osób z KWK "Piast" w Bieruniu.

DRAMATYCZNE WYDARZENIA W BYTOMIU, ZABRZU I BRZESZCZACH 14 stycznia:
STRAJK NA ŚLĄSKU: MARSZE, TRUMNA KOPACZ I NIECENZURALNE PIOSENKI

ZOBACZ KONIECZNIE, CO DZIEJE SIĘ TERAZ NA ŚLASKU:

Sumaryczna liczba pracowników pozostających na dole w/w zakładów wynosi 1158 osoby. Protest prowadzi również 91 osób na powierzchni Zakładów (pozostanie pracownika po przepracowanej dniówce). Łącznie to 1249 pracowników.
W KWK Sośnica – Makoszowy ( ruch Makoszowy) trwa protest głodowy 5 pracowników na powierzchni.
Protest nie zakłóca procesów produkcyjnych w zakładach z wyjątkiem KWK Brzeszcze, gdzie prowadzone jest tylko odświeżanie frontu ściany.

AKTUALIZACJA GODZ. 7:05:
W Zabrzu górnicy z KWK Sośnica-Makoszowy (czwartej wytypowanej do zamknięcia kopalni) blokowali wczoraj kilka miejskich ulic. Dziś podobnej akcji można spodziewać się w Mysłowicach, gdzie od godziny 15.30 ruch ma być zatrzymany na ul. Krakowskiej (na wysokości kościoła). W ten sposób do górniczego sporu z rządem włączą się pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego.

W ciągu wczorajszego dnia grupy protestujących górników kilkakrotnie blokowały drogi w miejscowościach w których zlokalizowane są kopalnie KW SA. Blokady dróg przeprowadzono między innymi w:

- Bieruń. godz. 09:00, Grupa 100 pracowników kopalni KWK "Piast" blokowała ruch kołowy poprzez chodzenie po przejściach dla pieszych: na skrzyżowaniu DK44 z ul. Bogusławskiego oraz na ul. Warszawskiej przy moście na Wiśle (Bieruń - Oświęcim). Ruch samochodów był kierowany objazdami przez Kopciowice i Chełmek. O godz. 11:04 Zakończył się protest w/w górników w Bieruniu.
- Zabrze, godz.08:20, na skrzyżowaniu przed kopalnią KWK "Sośnica - Makszowy" grupa 50 górników blokowała ruch kołowy poprzez chodzenie po przejściu dla pieszych do godz. 09:31.
- Bytom, godz. 11:58 ul. Konstytucji - grupa ok. 50 górników KWK Bobrek - Centrum , blokowało ruch kołowy na w/w ulicy ciągle przechodząc przez przejście dla pieszych do godz.13:27.
- Gliwice godz.15:30, grupa 1000 górników KWK "Sośnica-Makoszowy" blokowała ruch kołowy na ul. Pszczyńskiej poprzez chodzenie po przejściu dla pieszych do godz. 16.00.
- Ruda Śląska, godz. 16:29. Grupa 200 pracowników kopalni KWK "Pokój" blokowała ruch kołowy poprzez chodzenie po przejściach dla pieszych: na skrzyżowaniu ul. Niedurnego i Westerplatte. Po kilkunastu minutach protest się zakończył.
- Bytom, godz. 14:23. Ul. Łużycka - grupa ok. 50 górników KWK Bobrek - Centrum , blokowała ruch kołowy na w/w ulicy ciągle przechodząc przez przejście dla pieszych do godz. 15:26.

Wszystkie blokady zabezpieczane były przez patrole policyjne. W razie konieczności organizowane były objazdy.
Wg informacji z Komendy Wojewódzkiej Policji, o godz. 22.00 na terenie województwa nie było żadnych blokad dróg realizowanych przez protestujących górników.

AKTUALIZACJA GODZ. 2:30:
PO i SLD zgłosiły poprawki do ustawy o górnictwie. a PiS i Solidarna Polska chcą jego odrzucenia
WIĘCEJ:
STRAJK NA ŚLĄSKU A W WARSZAWIE DEBATA O GÓRNICTWIE

„Liczę na kompromis w sprawie górnictwa i mimo wszystko na porozumienie. Nie mogę jednak czekać z założonymi rękami, dlatego w ramach swoich kompetencji przygotowuję region na wszystkie scenariusze” – mówi marszałek Wojciech Saługa.

Działania marszałka idą dwutorowo. Z jednej strony są to spotkania z samorządowcami z gmin, na terenie których działają kopalnie przewidziane do restrukturyzacji, wypracowywanie wspólnych założeń do rządowego programu, jak i wystosowanie prośby do Premier RP o włączenie marszałka i samorządowców z tych miast do międzyresortowego zespołu ds. wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska.

Drugi kierunek to przygotowanie podległych instytucji do reagowania na ewentualne zmiany w branży górniczej. Dlatego na prośbę Marszałka Województwa Śląskiego na jutro (czwartek 15 stycznia br.) zostało zwołane posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, czyli organu opiniodawczo-doradczego marszałka ds. regionalnego rynku pracy. Podczas spotkania omawiane będą wszystkie możliwości łagodzenia skutków zmian w branży górniczej z wykorzystaniem środków krajowych i unijnych, w tym tworzenie nowych miejsc pracy, przekwalifikowanie, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, pomoc prawna i organizacyjna.


*WOŚP 2015 W WOJ. ŚLĄSKIM - ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJE, CIEKAWOSTKI, PRZYDATNE INFORMACJE
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

poprzedni następny pomoc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.