Strajk na Śląsku: Związkowcy zeszli z torów w Katowicach. Utrudnienia trwają [ZDJECIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Dorota Niećko
Agata Pustułka, Justyna Przybytek, Aldona Minorczyk-Cichy

Strajk na Śląsku: Związkowcy zeszli z torów w Katowicach. Utrudnienia trwają [ZDJECIA, WIDEO]

Agata Pustułka, Justyna Przybytek, Aldona Minorczyk-Cichy

Strajk na Śląsku: związkowcy schodzą z torów kolejowych, które zablokowali na katowickim Zawodziu, całkowicie wstrzymując ruch pociągów w kierunku Gliwic, Częstochowy i Warszawy. To nie oznacza końca problemów pasażerów, utrudnienia jeszcze potrwają.

Strajk na Śląsku:

Związkowcy zablokowali tory w Katowicach. Pociągi stanęły. To efekt kroczącego strajku na Śląsku spowodowanego zapowiedzią likwidacji kopalń. Pasażerowie są rozgoryczeni.

CZYTAJ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU RELACJA NA ŻYWO + WIDEO + ZDJĘCIA

AKTUALIZACJA GODZ. 13.00
Ok. 12.20 blokujący zeszli z torów. Wcześniej odpalali race, śpiewali "Nie wierzą politykom, nie". Mówili: "te pociągi z Warszawy zablokowaliśmy, bo nie chcemy już pociągów z tego kierunku." W sumie na torach było kilkunastu, może kilkudziesięciu związkowców, kilkunastu Sokistów, policja, wielu dziennikarzy. Potem wszyscy poszli w stronę pobliskiej siedziby Solidarności.

TAK PRZEBIEGAŁ PROTEST:
„Nie wierzę politykom, nie!”, czyli piosenka zespołu Tilt płynie z głośników na torach blokowanych przez związkowców w Katowicach. Kilkadziesiąt osób z górniczych związków, jeden w galowym mundurze górniczym, a w oddali stojące pociągi pasażerskie.

- Mamy nadzieję, że pani premier wybrała inny środek transportu, bo nie zdąży na rozmowy – żartują protestujący.

Atmosfera trochę jak na pikniku. Głośna muzyka, gorąca kawa i siąpiący deszcz. Ale nastroje bynajmniej nie wesołe.

- Wolelibyśmy tu nie stać, ale nie mamy wyjścia – mówi Mirosław Truchan - zastępca przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Teren obstawiony jest przez SOK-istów, nie pozwalają postronnym osobom, w tym dziennikarzom wejść na tory. Mimo, że protest odbywa się na uboczu, w pobliżu ul. Floriana, gdzie siedzibę ma zarząd regionu Solidarności, sporo ciekawskich. Wchodzą na kładkę nad torami i robią zdjęcia.

O godzinie 12.25 protestujący górnicy zeszli z torów. Ok. 2 godziny zajmie przywrócenie rozkładowego ruchu pociągów.
Utrudnienia od godz. 9.51 dotknęły szczególnie pasażerów ok. 20 pociągów, głównie relacji: Katowice - Warszawa, Częstochowa - Katowice i Kraków - Katowice. Łącznie pociągi opóźnione zostały prawie na 800 minut. Z opóźnieniem pojechały m.in pociągi: Kielce - Wroclaw 123 min, Katowice - Szczecin 106 min, Katowice - Kraków 77 min.
Ruch podciągów koordynował sztab powołany przez zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A..
Wprowadzona była zastępcza komunikacja autobusowa. Pasażerowie w pociągach i na dworcach wciąż na bieżąco otrzymują informacje o sytuacji. W związku z blokadą linii, do zakończenia utrudnień, PKP Intercity wdrożyło na tej trasie specjalne procedury obsługi klienta: po 30 minutach postoju wydawane są dodatkowe poczęstunki. Również w Katowicach na dworcu oczekujący na spóźnione pociągi otrzymują poczęstunki.
Mirosław Siemieniec
Rzecznik Prasowy
Biuro Komunikacji i Promocji
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:40:

Dzisiaj o godz. 9. 51 związkowcy z górniczych związków zawodowych zablokowali tory na odcinku Katowice - Katowice Zawodzie.
Powołany przez zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sztab zgodnie z przyjętymi procedurami organizuje komunikację w rejonie Katowic tak, by maksymalnie ograniczyć utrudnienia dla pasażerów.
PLK na bieżąco współpracuje ze wszystkimi przewoźnikami.
Na odcinku Katowice - Katowice Zawodzie wprowadzona jest zastępcza komunikacja autobusowa. Pociągi kończą bieg na stacji Katowice Zawodzie.
Do godziny 12.00 utrudnienie może dotyczyć 15 pociągów, w tym: 5 PKP Intercity, 7 Kolei Śląskich i 3 PR.
Pasażerowie w pociągach i na dworcach na bieżąco otrzymują informacje o sytuacji. W związku z blokadą linii PKP Intercity wdrożyło na tej trasie specjalne procedury obsługi klienta: po 30 minutach postoju wydawane są dodatkowe poczęstunki. W Katowicach na dworcu dla oczekujących wydawane są poczęstunki.

Mirosław Siemieniec
Rzecznik Prasowy
Biuro Komunikacji i Promocji
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

AKTUALIZACJA 11:28
Ruch na największym dworcu kolejowym w woj. śląskim został prawie całkowicie zablokowany. Z katowickiej stacji nie odjeżdżają pociągi wszystkich kolejarskich spółek, a wszystko przez blokadę torów związkowców górniczych.

ZOBACZ KONIECZNIE:
STRAJK GÓRNIKÓW NA ŚLĄSKU RERLACJA LIVE + WIDEO + ZDJĘCIA

Górnicy blokują tory na wysokości ulicy Floriana, czyli bliżej katowickiego Zawodzia, na szlaku kolejowym na Warszawę. Początkowo tylko pociągi jadące w tym kierunku były zablokowane, wkrótce jednak paraliż objął wszystkie składy operujące z dworca PKP w Katowicach.


Krótko po godzinie 11. tablica odjazdów na katowickim dworcu zbielała od komunikatów (podawane są na białym tle) , że w związku akcją protestacyjną górników odjazdy pociągu w kierunku na Szczecin, Wrocław, Kielce, Gliwice, Kraków, Racibórz, Zwardoń, Lubliniec, Warszawę, Tychy i Częstochowę zostają wstrzymane do odwołania.

Co zrobić, gdy Twój pociąg nie jedzie? Jakie masz prawa jako podróżny>
CZYTAJ KONIECZNIE:
KIEDY PASAŻER KOLEI MA PRAWO DO ODSZKODOWANIA

Do Częstochowy na wizytę u lekarza wybierali się pan Grzegorz z babcią Heleną. Oboje na katowicki dworzec przyjechali z Milówki. - To dla nas wielki problem, bo prawdopodobnie nie zdążymy i wizyta przepadnie – mówił pan Bogdan. Dodał, że protesty górników rozumie. - Ale jakie one mają związek z blokowaniem pociągów, po co – denerwował się. Pani Helena zaraz dodała: popieramy protestujących.

Także z Milówki do Katowic przyjechała Patrycja, studentka dziennikarstwa w Opolu. - Spóźnię się na bardzo ważne zajęcia i mogę mieć problem z zaliczeniem – martwiła się. Dziewczyna wahała się czy jest jeszcze sens czekać na pociąg do Opola, czy lepiej wrócić do domu.

W podobnym kierunku – do Opola – planowała wybrać się pani Zofia. - Chciałam jechać do Kostrzynia nad Odrą do domu – mówiła widocznie zrezygnowała i zmęczona. Dodała jednak, rozumie strajkujących: Chłopy walczą o swoje.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY
Właśnie rozpoczęła się blokada torów kolejowych w Katowicach. W pobliżu ul. Floriana 7 na torowisko od strony stacji Zawodzie wyszła kilkudziesięciosobowa grupa protestujących wstrzymując ruch pociągów.

Nie jeżdżą już żadne pociągi z Katowic w kierunku Warszawy. Pociągi od strony Katowic także mają problemy z dojechaniem do stacji Katowice.

Podróżni na dworcu Katowice dostają gratisową kawę.

ZOBACZ KONIECZNIE:
STRAJK GÓRNIKÓW NA ŚLĄSKU RERLACJA LIVE + WIDEO + ZDJĘCIA


Protestujący związkowcy wstrzymali całkowicie ruch pociągów na linii Gliwice - Częstochowa, blokują pociągi wjeżdżające od północy na dworzec PKP w Katowicach. Udało im się zatrzymać pociąg pendolino.


*WOŚP 2015 W WOJ. ŚLĄSKIM - ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJE, CIEKAWOSTKI, PRZYDATNE INFORMACJE
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Agata Pustułka, Justyna Przybytek, Aldona Minorczyk-Cichy

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.