Strajk nauczycieli 2019. Nauczyciele nie dadzą się podzielić

Czytaj dalej
Fot. Paula Galazka
Karina Obara

Strajk nauczycieli 2019. Nauczyciele nie dadzą się podzielić

Karina Obara

- Strajkuję dlatego, żeby młody nauczyciel po trzech tygodniach pracy w miesiącu nie musiał wyciągać ręki do rodziców i prosić, by pożyczyli mu na życie - mówi nauczyciel trzech przedmiotów w dobrym liceum.

To nie była łatwa decyzja. Przystąpienie do strajku poprzedzili rozmowami, obietnicą wzajemnego wsparcia, bez względu na to, co się będzie działo. Uczniów też przygotowali. IX Liceum Ogólnokształcące przy ul. Zofii Nałkowskiej na bydgoskich Wyżynach to szkoła z dobrą reputacją. Klasy dwujęzyczne, wyselekcjonowani nauczyciele. Najlepsi z najlepszych, którzy przede wszystkim mają nauczyć, co to znaczy myśleć samodzielnie, co uczeń może zrobić, by lepiej mu się żyło, by wartości i wiedzę wyniesioną ze szkoły mógł wykorzystać w dorosłym życiu.

Przed szkołą bratki w klombie, na szkole plakaty, o co walczą nauczyciele, flagi biało-czerwone, cisza. W szkole pusto. Do strajku nie przystąpiły tu zaledwie trzy osoby; obie strony szanują swoje decyzje. Nauczaniu towarzyszy przecież przekonanie: nikogo nie wolno do niczego zmuszać. Choć solidarność cenią. Zjednoczyli się w tym strajku, zbliżyli.

Czytaj więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karina Obara

Polityka, psychologia i kultura są ze sobą nierozerwalnie związane i dlatego fascynują mnie dziennikarsko. To, co ludzie wyprawiają na tych polach jest warte pokazania. Zdanie niech każdy wyrobi sobie sam:-)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.