Strajk w JSW: Mieszkańcy Jastrzębia solidarni z górnikami. Wyszli na ulice [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Bombor
Katarzyna Spyrka

Strajk w JSW: Mieszkańcy Jastrzębia solidarni z górnikami. Wyszli na ulice [ZDJĘCIA]

Katarzyna Spyrka

Strajk w JSW trwa. W siedzibie JSW rozpoczęły się rozmowy związkowców, władz spółki z mediatorem. Tymczasem naprzeciwko siedziby JSW 30-osobowa grupa mieszkańców blokuje przejście dla pieszych, solidaryzują się z górnikami. Swoje zdanie na temat konfliktu w JSW wyrazili też jastrzębscy posłowie.

CZYTAJ TAKŻE:
Strajk w JSW. Mieszkańcy organizują się na Facebooku. Wyjdą na ulice?

Strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwa od środy. Dziś, w czasie, kiedy w siedzibie JSW odbywają się rozmowy w towarzystwie mediatora Longina Komołowskiego, byłego wicepremiera i ministra pracy w rządzie Jerzego Buzka, swoją akcję wspierającą górników zorganizowali mieszkańcy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Strajk w JSW: Górnicy blokują ulice Jastrzębia. Ziobro: Odwołać Zagórowskiego! [ZDJĘCIA + WIDEO]

- Skrzyknęliśmy się na Facebooku. Chcemy pokazać górnikom, że jesteśmy z nimi. Wspieramy ich walkę o swoje prawa i godne wynagrodzenie. Każdy z nas ma w rodzinie górnika i wie, jaka jest sytuacja - mówią uczestnicy akcji.

Około trzydziestu osób blokuje przejście dla pieszych na Al. Jana Pawła II w pobliżu szpitala wojewódzkiego. W akcji bierze udział też poseł Grzegorz Matusiak z PiS-u. - Sam przepracowałem 28 lat w górnictwie i popieram górników. Uważam, że teraz decyzja należy do premier Kopacz, jeśli poważnie traktuje stronę społeczną, to powinna przyjechać do Jastrzębia i z nimi porozmawiać - powiedział Matusiak. Zaś poseł Krzysztof Gadowski z PO wydał oświadczenie.

- Z niepokojem przyglądam się konfliktowi, jaki ma miejsce w Jastrzębskiej Spółce Węglowej między związkami zawodowymi górników a zarządem spółki. Martwi mnie, że wciąż nie osiągnięto oczekiwanego, nie tylko przez mieszkańców naszego miasta, ale przede wszystkim pracowników kopalń, porozumienia. Daje do myślenia, że zamiast dialogu, poszukiwania racjonalnego konsensusu, obserwujemy próbę sił między negocjującymi stronami. W takiej atmosferze trudno osiąga się oczekiwany cel, jakim jest - i musi pozostać - dobro wspólne - pisze poseł Gadowski.

- Dlatego apeluje do wszystkich stron negocjujących, którym na sercu leży utrzymanie miejsc pracy w JSW i efektywności produkcyjnej kopalń, a także godne wynagrodzenie górnika za ciężką i niebezpieczną pracę pod ziemią, o znalezienie rozsądnego kompromisu - kompromisu, który będzie odzwierciedlał oczekiwania strony związkowej, jak i brał po uwagę kondycję finansową Jastrzębskiej Spółki Węglowej - apeluje poseł PO.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Katarzyna Spyrka

Komentarze

51
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Adam z Zawiercia.

Miałem znajomka którego wyrzucili z pracy pod pretekstem,ale on za dużo widział.Rząd tak usilnie chce wyzbyć nas z reszty jaki nam pozostał. Tam z wpływu z podatku comiesięcznego jest pieniądz na paletach
jego w praktyce się nie liczy tylko waży, by przeliczyć kilkadziesiąt palet należało by zatrudnić jeszcze z tysiąc osób no i obciach społeczny pewny. Są więc wybrańcy którzy to robią i najprawdopodobniej owe
miliardy wypływają za granice pocztą dyplomatyczną a my kłócimy się o grosiki jakie pozostają do podziału. To co pozostanie najczęściej trafia do zarządów spółek a te z kolei chcą jeszcze zaoszczędzić na robotniku.!!!!

Adam z Zawiercia.

Miałem znajomka którego wyrzucili z pracy pod pretekstem,ale on za dużo widział.Rząd tak usilnie chce wyzbyć nas z reszty jaki nam pozostał. Tam z wpływu z podatku comiesięcznego jest pieniądz na paletach
jego w praktyce się nie liczy tylko waży, by przeliczyć kilkadziesiąt palet należało by zatrudnić jeszcze z tysiąc osób no i obciach społeczny pewny. Są więc wybrańcy którzy to robią i najprawdopodobniej owe
miliardy wypływają za granice pocztą dyplomatyczną a my kłócimy się o grosiki jakie pozostają do podziału. To co pozostanie najczęściej trafia do zarządów spółek a te z kolei chcą jeszcze zaoszczędzić na robotniku.!!!!

Farmer John

• Sławek Nowak ocalony! Bieńkowska załatwiła mu dobrze płatną pracę w Brukseli ...
(...) Poseł Platformy Obywatelskiej ma być zatrudniony na mało eksponowanym stanowisku, "ale z całkiem dobrą pensją". Oprócz Sławomira Nowaka, który wycofał się z polskiej polityki po tym jak został skazany za złożenie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, pracę w Brukseli ma mieć także były europoseł PO Krzysztof Lisek... Kim jest pan Lisek? To też człowiek PO skazany za aferę....Lisek został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy za działania na szkodę majątkową Polskiego Stowarzyszenia Kart Młodzieżowych... Czyżby wirus PO miał objąć całą Europę? (...)

• Milczanowski o rozstaniu z Wałęsą: „Gdybym nie odszedł z jego fundacji - byłbym szmaciarzem”
(...) To jest koniec naszej znajomości. Nie mam najmniejszego zamiaru kiedykolwiek z nim rozmawiać, kiedykolwiek się z nim spotkać. To jest rozdział zamknięty ... Do 8 stycznia Miczanowski zasiadał był w radzie fundacji „Instytutu Lecha Wałęsy”. Odszedł, gdy Wałęsa przeprosił Oleksego za aferę „Olina”... Odszedłem na skutek drastycznie odmiennej oceny tzw. sprawy Józefa Oleksego ... Jak przypomina - Józef Oleksy miał sprawę lustracyjną o współpracę z Agenturalnym Wywiadem Operacyjnym czyli z wywiadem wojskowym. I dwukrotnie sąd uznał go za tajnego współpracownika ... Dopiero Sąd Najwyższy orzekł, że choć Oleksy był tajnym współpracownikiem AWO to nie złożył fałszywego oświadczenia lustracyjnego, ponieważ działał w błędzie – poinstruowany m.in. przez szefa WSI, że swoich kontaktów z AWO nie powinien wykazywać jako tajnej współpracy ... Ale ta jego otwartość, ta jego serdeczność, to ciepło, które wielu wspomina… Ja się nie daje temu zwieść. Wręcz odwrotnie, mam świadomość, że są to cechy, które są wielce przydatne… do pracy wywiadowczej, operacyjnej ... które bierze się pod uwagę przy pozyskiwaniu do współpracy (...)

• Szczurek torpeduje KNF ws. frankowiczów: „Straty w systemie bankowym przeroczyłyby 20 mld zł!”
(...) Przewalutowanie kredytów we frankach po kursie z dnia zawarcia umowy mogłoby oznaczać, że straty w systemie bankowym w ciągu roku przekraczałyby 20 mld złotych - ocenia minister finansów ... Pomysł taki przedstawił kilkanaście dni temu przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak ... Rolą rządu jest egzekwowanie uczciwości w wymianie gospodarczej i kontaktach między podmiotami gospodarczymi, by zasady gry były uczciwe. To jest podstawa wszystkich działań rządu, także w odniesieniu do kredytów frankowych (...)

• Pałac jaśniepana marszałka wielkopolskiego herbu platforma...
(...) Na ostatnim etapie są już prace wykończeniowe w gigantycznym, poznańskim biurowcu, w którym siedzibę będzie miał Wielkopolski Urząd Marszałkowski. Siedzibę będzie miała w nim też wierchuszka polityków Platformy Obywatelskiej z regionu z marszałkiem Markiem Woźniakiem na czele ... Kolos został wybudowany kosztem 175 milionów złotych ... Szklany gigant stał się największym biurowcem w stolicy Wielkopolski, co jest smutnym przejawem potęgi urzędniczej i zarazem świadczy o tym, że poznański biznes lata świetności ma za sobą. Jak na dłoni widać, że największym kapitałem w Poznaniu dysponują teraz nie przedsiębiorcy ale urzędnicy decydujący o dotacjach z UE ... Jest to tym bardziej smutne, że Poznań od lat nie może się na przykład doczekać nowego szpitala dziecięcego. Obecny szpital dziecięcy na ul.Krysiewicza jest po prostu archaiczny ... Do tego media ogólnopolskie pokazały ostatnio poznańską szkołę społeczną dla dzieci niepełnosprawnych na Os. Jan III Sobieskiego gdzie od kilkunastu lat rodzice i dyrekcja nie mogą się doprosić o windę. Dzieci wnoszone na piętra są na rękach jak kraju trzeciego świata (...)

• Kurski do Kamińskiego:
(...) Jedyny patent Platformy to pic, piar i socjotechnika! Tusk był dobrym hochsztaplerem, a Kopacz to amatorka (...)

górnik sig-u

NIE MOŻECIE SIĘ TERAZ PODDAĆ!!! TO NIE O TAKĄ POLSKĘ WALCZYLI NASI OJCOWIE NA TYCH JASTRZĘBSKICH I NIE TYLKO KOPALNIACH W '81...

górnik sig-u

NIE MOŻECIE SIĘ TERAZ PODDAĆ!!! TO NIE O TAKĄ POLSKĘ WALCZYLI NASI OJCOWIE NA TYCH JASTRZĘBSKICH I NIE TYLKO KOPALNIACH W '81...

rastaman

Zakładam nowy temat, bo mam już dość tych wrednych wpisów o "przywilejach" jakie w oczy kłują wszystkich "ciemnych" Przywileje jak nazywacie to "karta górnika"(nic innego jak"wysługa Lat") "13" już dawno nie istnieje; "14-ta pęsja! wiecie że 13-tki dostają pracownicy administracji państwowej!!! Za co!!!! Za SRANIE W TABORET!!!! Węgiel deputatowy? Kolejarze mają darmowe i bardzo tanie bilety! Ale do kolejarzy nie mam nic, bo to bardzo odpowiedzialna praca. Jak któryś z "ciemnych" chce to wszystko to zapraszam. Przyjedz jeden z drugim na Śląsk i zostań górnikiem. A jak wierzycie mediom pro Tuskowym to na fejsie znajdziecie foty "pasków" z wynagrodzeniem górnika gdzie jest zarobek razem z 4-ema sobotami czy niedzielami! Te 9 000 to razem z dyrekcją i wielmożnym Zagórem jeszcze prezesem JSW. S.A. Jak doktorki protestowały to "ciemni" nic nie wypisywali!!! Zacznijcie myśleć. Wy "ociemniali" piszecie że Śląsk utrzymujecie!? Przez ostatnie lata (8) do skarbu rostowiaka poszło ok. 600 000 000 000 zł , a powróciło ok. 8 mld zł I KTO TU KOGO UTRZYMUJE!!! Pozdrawiam zazdrośników i "ociemniałych" i oglądajcie Trwam i Republikę bo jedynie tam mówią prawdę o protestach!! Górnik z Żor.

Tak trzymać górnicy... Walczcie o swoje. Sama pracuję u prywaciarza i mam pretensje tylko do siebie, że mi się w zyciu nie poszczęściło. A wszystkich zazdrośników gorąco pozdrawiam.

solidarny z biednymi górnikami

Podobno wszyscy oprócz górników mają płacić dodatkowy podatek z którego ma być wypłacana dla górników 15,16,17,18,19 i specjalny dodatek dla wyleżanych niepracujących żon 5000 m-c. Szczęść Boże

gorik

taki gosc jak on zagorowski zarabia taka kase kupuje diametpotem go burzy kopalnie a co to nie lepiej inwestowac w to co sie ma i miec wiecej amy zarobimy i nie bedzie burdy strajkow i tak dalej przemyslcie slask zyje z kopaln chcecie zniszczyc historie slaska potegi polski to zrobcie to szczesc boze

POzdro

SPRYWATYZOWAĆ KOPALNIE i będzie spokój !!!!! Sami zobaczcie, prywatne kopalnie zarabiają i dobrze się mają, a jak się komuś nie będzie podobać to zawsze można pracować gdzieś indziej.
Górnicy, czy my wam przeszkadzamy w waszej pracy? Blokujecie drogi i utrudniacie prace innym !!!!!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.