Strajk w JSW: Mieszkańcy Jastrzębia solidarni z górnikami. Wyszli na ulice [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Bombor
Katarzyna Spyrka

Strajk w JSW: Mieszkańcy Jastrzębia solidarni z górnikami. Wyszli na ulice [ZDJĘCIA]

Katarzyna Spyrka

Strajk w JSW trwa. W siedzibie JSW rozpoczęły się rozmowy związkowców, władz spółki z mediatorem. Tymczasem naprzeciwko siedziby JSW 30-osobowa grupa mieszkańców blokuje przejście dla pieszych, solidaryzują się z górnikami. Swoje zdanie na temat konfliktu w JSW wyrazili też jastrzębscy posłowie.

CZYTAJ TAKŻE:
Strajk w JSW. Mieszkańcy organizują się na Facebooku. Wyjdą na ulice?

Strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwa od środy. Dziś, w czasie, kiedy w siedzibie JSW odbywają się rozmowy w towarzystwie mediatora Longina Komołowskiego, byłego wicepremiera i ministra pracy w rządzie Jerzego Buzka, swoją akcję wspierającą górników zorganizowali mieszkańcy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Strajk w JSW: Górnicy blokują ulice Jastrzębia. Ziobro: Odwołać Zagórowskiego! [ZDJĘCIA + WIDEO]

- Skrzyknęliśmy się na Facebooku. Chcemy pokazać górnikom, że jesteśmy z nimi. Wspieramy ich walkę o swoje prawa i godne wynagrodzenie. Każdy z nas ma w rodzinie górnika i wie, jaka jest sytuacja - mówią uczestnicy akcji.

Około trzydziestu osób blokuje przejście dla pieszych na Al. Jana Pawła II w pobliżu szpitala wojewódzkiego. W akcji bierze udział też poseł Grzegorz Matusiak z PiS-u. - Sam przepracowałem 28 lat w górnictwie i popieram górników. Uważam, że teraz decyzja należy do premier Kopacz, jeśli poważnie traktuje stronę społeczną, to powinna przyjechać do Jastrzębia i z nimi porozmawiać - powiedział Matusiak. Zaś poseł Krzysztof Gadowski z PO wydał oświadczenie.

- Z niepokojem przyglądam się konfliktowi, jaki ma miejsce w Jastrzębskiej Spółce Węglowej między związkami zawodowymi górników a zarządem spółki. Martwi mnie, że wciąż nie osiągnięto oczekiwanego, nie tylko przez mieszkańców naszego miasta, ale przede wszystkim pracowników kopalń, porozumienia. Daje do myślenia, że zamiast dialogu, poszukiwania racjonalnego konsensusu, obserwujemy próbę sił między negocjującymi stronami. W takiej atmosferze trudno osiąga się oczekiwany cel, jakim jest - i musi pozostać - dobro wspólne - pisze poseł Gadowski.

- Dlatego apeluje do wszystkich stron negocjujących, którym na sercu leży utrzymanie miejsc pracy w JSW i efektywności produkcyjnej kopalń, a także godne wynagrodzenie górnika za ciężką i niebezpieczną pracę pod ziemią, o znalezienie rozsądnego kompromisu - kompromisu, który będzie odzwierciedlał oczekiwania strony związkowej, jak i brał po uwagę kondycję finansową Jastrzębskiej Spółki Węglowej - apeluje poseł PO.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Katarzyna Spyrka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.