Strajk w JSW: Negocjacje zakończone, ale to nie koniec strajku

Czytaj dalej
Barbara Kubica

Strajk w JSW: Negocjacje zakończone, ale to nie koniec strajku

Barbara Kubica

Dziś rano zakończyły się negocjacje w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, w której od dziewięciu dni trwa strajk. Obie strony podpisały protokół utsaleń i rozbieżności, który teraz z jednej strony zostanie przesłany do rady nadzorczej spółki oraz przedstawiony pracownikom kopalń.

- Od początku miałem pewne poczucie niedosytu, bo wiedziałem, że jednego punktu - personalnego dotyczącego zwolnienia prezesa Zagórowskiego - nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć. I tak też się stało. W protokole padają konkretne kwoty oszczędności, powrócono do kilku elementów poprzednich układów zbiorowych o pracę, między innymi do gwarancji zatrudnienia dla górników - mówi nam dziś rano Longin Komołowski, który uczestniczył w rozmowach w charakterze mediatora. - Przez cały czas trwania tych negocjacji ciążyła nam opinia, którą znalazłem w wielu artykułach, komentarzach, że skoro w Kompanii Węglowej wygrali związkowcy, to tutaj już nie mogą. A ja nie jestem zwolennikiem prowadzenia rozmów twardą ręką - dodaje.

Podpisanie protokołu nie oznacza zakończenia strajku. W ciągu najbliższej doby protokół będzie przedstawiany załogom kopalń. To one mają zdecydować o ew. przerwaniu strajku lub jego kontynuowaniu. Dla związkowców nadal najważniejszy pozostaje personalny aspekt sporu - czyli dymisja prezesa spółki Jarosława Zagórowskiego, którego zarówno związkowcy jak i górnicy obwiniają za kiepską sytuację spółki.

Dokument kończący negocjacje został w znacznej mierze ustalony już przedwczoraj. Piotr Szereda, rzecznik związkowców sygnalizował, że udało się wspólnie określić możliwość oszczędności dla spółki rzędu 200 mln zł rocznie.

Rozmowom, które toczyły się z kilkoma przerwami, od początku towarzyszyły demonstracje górników. Wczoraj pod siedzibą spółki stanęło niewielkie miasteczko z koksiokami, namiotami.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Barbara Kubica

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.