Strata ciut mniejsza niż rok temu. Szpital podsumował 2016 rok

Czytaj dalej
Wojciech Kulig

Strata ciut mniejsza niż rok temu. Szpital podsumował 2016 rok

Wojciech Kulig

Sytuacja szpitala się stabilizuje - zapewniają władze Starostwa Powiatowego w Sławnie. Rada Powiatu podjęła decyzję o pokryciu straty szpitala za miniony rok.

W minionym tygodniu po raz kolejny miało miejsce zebranie Społecznej Rady Szpitala Powiatowego w Sławnie. Jak mówią nam uczestnicy spotkania, tym razem nie było tak wielkich emocji i nerwów, jakie towarzyszyły spotkaniom pod koniec zeszłego roku. Władze lecznicy przedstawiły sprawozdanie za 2016 rok.

- Muszę zaznaczyć, że w trakcie poprzedniego roku mieliśmy wiele poważnych problemów dotyczących chociażby kadry lekarskiej i awarii aparatu rentgenowskiego. Mimo tych wielu przeciwności udało się. Wykonaliśmy budżet do założonego planu - mówi Danuta Wojciechowska, dyrektor Szpitala Powiatowego w Sławnie. Z dokumentu, który przedstawiła dyrekcja szpitala wynika, że strata placówki za 2016 rok wyniosła 1,516 miliona złotych netto. To o 100 tysięcy złotych mniej, niż w roku 2015.

Rada Powiatu podjęła uchwałę o pokryciu strat za 2016 rok. - Zarząd i rada powiatu są zdeterminowani do tego, żeby szpital wyszedł na prostą. Wszystko idzie w dobrym kierunku i sytuacja faktycznie się poprawia - zapewnia nas Jan Krawczuk, wicestarosta sławieński. - Na pewno muszę podkreślić, że decyzja rady i zarządu wychodzi naprzeciw potrzebom szpitala. Nam zależy na tym, żeby szpital funkcjonował w powiecie sławieńskim. Dla nas sytuacja tej placówki jest obecnie priorytetem - dodaje wicestarosta.

Mimo pozytywnych komentarzy - zarówno ze strony dyrekcji, jak i Starostwa Powiatowego w Sławnie - podczas spotkania zebrani mówili o tym, że musi upłynąć jeszcze dużo czasu, zanim placówka stanie na nogi. - To ma być dobry czas na umocnienie szpitala - zaznaczali.

Dyrekcja lecznicy przypomniała o zakupach dla szpitala, jakie poczyniły poszczególne samorządy lokalne. - Z Urzędu Miasta Sławno otrzymaliśmy dwa aparaty KTG dla kobiet ciężarnych oraz dezynfektor do naczyń sanitarnych. To wszystko łącznie na kwotę ponad 30 tysięcy złotych. Z kolei z Urzędu Gminy Darłowo otrzymaliśmy dwa fotele ginekologiczne, wózek transportowo-kąpielowy, fotel do pobierania krwi, dwie sztuki pomp infuzyjnych, statywy do pomp, sondę do aparatu KTG, dwa stoliki pod aparaturę medyczną i stopnie rehabilitacyjne. Tutaj łączna kwota pomocy wyniosła ponad 20 tysięcy złotych - wylicza Urszula Broniszewska, rzecznik prasowy Szpitala Powiatowego w Sławnie.

Ponadto szpital przypomina, że całkiem niedawno za własne pieniądze zakupił kocioł olejowy. Był on bardzo potrzebny. Ubiegłej zimy placówka miała poważne problemy z ogrzewaniem. Na szczęście te kłopoty zostały już zażegnane. - W ostatnim czasie dostaliśmy też dotację ze Starostwa Powiatowego na kwotę ponad 25 tysięcy złotych na zadania związane z wyposażeniem izby przyjęć - dodaje Urszula Broniszewska. Pieniądze z organu zarządzającego przeznaczone mają być na wyposażenie i odnowienie izby przyjęć.

Przypomnijmy, że do tej pory największe wsparcie szpital uzyskał od Starostwa Powiatowego w Sławnie. Zakupiony został m.in. aparat RTG za kwotę ponad 240 tysięcy złotych. Pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie zostało wyremontowane i przystosowane do pracy nowoczesnego sprzętu. Koszt adaptacji pomieszczenia wyniósł 65 tysięcy złotych. Zakup RTG był priorytetem, bo w zeszłym roku przez awarie starego aparatu niektórzy pacjenci byli odsyłani ze Sławna na badania rentgenowskie do Darłowa. Poza tym starostwo zakupiło także aparat do elektroterapii za niespełna 10 tysięcy złotych i kardiograf za niemal 4 tysiące złotych. Tych urządzeń, które w przeciągu ostatnich miesięcy trafiły do szpitala w Sławnie jest więcej. To dzięki temu placówka może normalnie funkcjonować. Dyrekcja zaznacza, że to dobry znak, który na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Slawieński szpital boryka się z trudnościami od wielu lat, a jego zadłużenie wciąż oscyluje wokół 14 milionów złotych. W tym roku zarząd powiatu zelektryzowała wiadomość o zawiadomieniu, które szpital wystosował do prokuratury. Wiemy na pewno, że chodzi o nieprawidłowości w zarządzaniu szpitalem. Nieoficjalnie mówi się o okresie, w którym funkcję dyrektora sprawował Arkadiusz Michalak. Jednak szpital w tej kwestii wciąż milczy. Emocje budzi też sprawa 1,5 milionowego roszczenia, którego zażądał od szpitala ZUS. Dyrekcja odwołała się od decyzji.

Danuta Wojciechowska przedstawiła już plan finansowy szpitala na 2017 rok. Strata do pokrycia przez Starostwo Powiatowe ma wynieść 50 tysięcy zlotych.

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.