Materiał informacyjny

Strażacy mogą liczyć na dużą pomoc przy zakupie sprzętu

Ochotnicze Straże Pożarne mogą liczyć na pomoc przy zakupie sprzętu i wyposażenia. Można już składać wnioski! Fot. Fot. WFOŚIGW w Katowicach Ochotnicze Straże Pożarne mogą liczyć na pomoc przy zakupie sprzętu i wyposażenia. Można już składać wnioski!
Materiał informacyjny

Drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych z woj. śląskiego mogą liczyć na dofinansowanie na zakup sprzętu i wyposażenia. Właśnie ruszył kolejny ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych. W naszym regionie na ten cel Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczy około 3 mln złotych.

W województwie śląskim działają 944 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, w których służbę pełni kilkanaście tysięcy osób. O kolejnym programie (nazywanym „Mały Strażak”) dla OSP poinformowano 10 lutego w siedzibie WOŚiGW w Katowicach.

- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od początku wspiera aktywnie straż pożarną, w ubiegłym roku wsparliśmy 300 jednostek, przeznaczyliśmy na ten cel 3 miliony złotych - mówił Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Jednostki OSP też realizują działania z zakresu ochrony środowiska, strażacy z OSP często są pierwsi na miejscu zdarzenia. Od 10 lutego można składać wnioski na zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia, przeznaczamy na ten cel kolejne 3 miliony złotych.

Warto wiedzieć, że formą dofinansowania jest dotacja w wysokości do 100 % kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, lecz nie mniej niż 5 tys. zł i nie więcej niż 25 tys. zł dla jednej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

- To najlepiej wydane środki z WFOŚiGW, wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i ochronę środowiska - cieszył się nadbryg. Jacek Kleszczewski, Śląski Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach. - Najczęściej te pieniądze przeznaczane są na zakup węży strażackich, umundurowania, sprzętu ochrony osobistej. Warto pamiętać, że dla małych społeczności lokalnych OSP pełnią bardzo ważne funkcje, przede wszystkim bezpieczeństwa.

Wnioski można składać w siedzibie Funduszu w Katowicach do 14 kwietnia 2023 roku lub do wyczerpania alokacji środków.

- Jeśli okaże się, że zapotrzebowanie ze strony OSP na zakup sprzętu jest znacznie wyższe niż zakładamy, to będziemy się starali budżet programu powiększyć - zapewniał podczas konferencji inaugurującej start programu Tomasz Bednarek, prezes katowickiego Funduszu.

Są też inne programy wsparcia dla strażaków

Warto wiedzieć, że oferta dla strażaków ze strony NFOŚiGW oraz WFOŚiGW jest o wiele większa.

Przypomnijmy, że WFOŚiGW w Katowicach ogłosił nabór wniosków dla programów skierowanych również dla Ochotniczych Straży Pożarnych w zakresie:

* dofinansowania zadań w obejmujących doposażenie i zapewnienie gotowości Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym (MDP) z budżetem w wysokości 500 000 zł,

* dofinansowania zadań w ramach Programu „Bezpieczny Strażak” z budżetem w wysokości 2 000 000 zł. Formą dofinansowania jest dotacja w wysokości do 60 % kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, lecz nie mniej niż 10 tys. zł i nie więcej niż 150 tys. zł dla jednej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej,

* dofinansowania zadań w ramach Programu „EKO REMIZA” na przedsięwzięcia polegające na termomodernizacji budynków z budżetem w wysokości 2 000 000 zł.

WFOŚiGW w Katowicach szacuje, że w 2023 roku wszystkie programy (czy to z NFOŚiGW, czy z WFOŚiGW) wspierające strażaków, zarówno z OSP, jak i PSP zamkną się w kwocie nawet około 30 mln złotych.

Chodzi tutaj nie tylko o zakupy drobnego sprzętu, ale i potężne inwestycje, jak np. termomodernizacje, dofinansowanie do zakupów samochodów strażackich, samolotów gaśniczych, quadów, łodzi, przyczep, kamer termowizyjnych czy instalacji fotowoltaicznych.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.