Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Arkadiusz Biernat

Strażacy z Wodzisławia Śląskiego mają nowy wóz strażacki z superdrabiną. Dosięgnie do każdego piętra w mieście

Strażacy z Wodzisławia Śląskiego mają nowy wóz strażacki z superdrabiną. Dosięgnie do każdego piętra w mieście
Arkadiusz Biernat

Strażacy z Wodzisławia Śląskiego mają nowy wóz strażacki z superdrabiną. Mieszkańcy bloków mogą spać spokojnie. Nowa strażacka drabina dosięgnie teraz każdego piętra. Nowoczesny samochód kosztował 3,4 mln zł. Zastąpi 41-letni, mocno wyeksploatowany pojazd.

Wystarczy zaledwie kilkadziesiąt sekund do rozciągnięcia 42 -metrowej drabiny. Dzięki nowemu samochodowi, wartemu ponad 3 mln zł, mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego i powiatu mogą czuć się bezpiecznie. Strażacy mają niezawodny sprzęt, którym są w stanie dotrzeć na ratunek mieszkańcom najwyższych pięter na wodzi-sławskich osiedlach.

Magirus na podwoziu iveco do służby wejdzie za kilka dni. Zanim to się jednak stanie, strażacy muszą zapoznać się z nowym samochodem. Nie może więc zabraknąć szkoleń.

- O nowym aucie możemy wyłącznie mówić w samych superlatywach. Prowadzenie i korzystanie z niego jest bardzo wygodne. Przeskok jeżeli chodzi o poprzedni pojazd z drabiną - komentują strażacy z Wodzisławia Śląskiego.

Nowa drabina ma nie tylko 42 metry długości, ale także ostatnie przęsło „łamane”, co w znacznym stopni zwiększa zakres jej wykorzystywania. Kolejną zaletą nowej drabiny jest zwiększona możliwość obciążenia kosza ratowniczego. W jednym momencie mogą w nim przebywać cztery osoby.

Drabina posiada liczne udogodnienia usprawniające akcje ratowniczo-gaśnicze. Od zwiększonej szybkości jej rozkładania, możliwości zastosowania jej w ratownictwie wysokościowym (za pomocą specjalnego sprzętu wysokościowego) po skomplikowane systemy bezpieczeństwa odpowiadające za poziomowanie, pionowanie drabiny, zabezpieczenia przed zderzeniem kosza z przeszkodą. Nie brakuje elektroniki ułatwiającej pracę. Drabiną można sterować zarówno z fotela obserwatora, ale także z samego kosza, który z kolei posiada dodatkowe oświetlenie.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Arkadiusz Biernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.