Andrzej Drobik

Strażnicy miejscy użyli paralizatora. Teraz mają zakaz

Na Święcie Trzech Braci na rynku bawiły się tłumy. Doszło tu do kontrowersyjnej interwencji Fot. UM Cieszyn Na Święcie Trzech Braci na rynku bawiły się tłumy. Doszło tu do kontrowersyjnej interwencji
Andrzej Drobik

Podczas Święta Trzech Braci w Cieszynie straż miejska użyła paralizatora na mężczyźnie, który odpalił racę w czasie koncertu na rynku. Do sprawy odniosła się Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. Do czasu wyjaśnienia sprawy zakazała strażnikom używania tego sprzętu.

W związku z wątpliwościami związanymi z interwencją straży miejskiej podczas Święta Trzech Braci wydałam zakaz używania paralizatorów przez strażników miejskich do czasu wyjaśnienia tej sytuacji. Jednocześnie zażądałam raportu dotyczącego wydarzeń w Parku Pokoju oraz aktów wandalizmu w parku Pod Wałką. Kwestie bezpieczeństwa podczas Święta Trzech Braci podsumowane zostały przez wszystkie instytucje i służby zaangażowane w organizację tego wydarzenia – poinformowała Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Do zdarzenia doszło podczas koncertu na płycie cieszyńskiego rynku. W czasie patrolu cieszyńscy strażnicy miejscy zauważyli mężczyznę, który wspiął się na szczyt figury św. Floriana i tam odpalił racę. Jak tłumaczą strażnicy, na widok zbliżającego się patrolu mężczyzna zaczął uciekać.

– Nie reagował na wezwania do zaniechania ucieczki i nie chciał się podporządkować wydawanym przez funkcjonariuszy poleceniom, w stosunku do sprawcy zostały użyte zgodnie z posiadanymi uprawnieniami środki przymusu bezpośredniego. Strażnicy miejscy w wyniku podjętego pościgu, ujęli mężczyznę, a następnie przekazali patrolowi policji, który prowadził dalsze czynności w tej sprawie – tłumaczą przedstawiciele cieszyńskiej straży miejskiej.

Ta sytuacja budzi jednak gorące komentarze wśród wielu mieszkańców Cieszyna, niektórych samorządowców i świadków zdarzenia – uważają oni, że reakcja funkcjonariuszy była zbyt ostra i nie było powodów do użycia paralizatora.

– Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów jest priorytetem, dlatego oczekuję na konstruktywne wnioski z zaistniałych zdarzeń i podjęcie przez komendanta odpowiednich czynności prewencyjnych – mówi z kolei burmistrz Cieszyna.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.