Strefa kultury w Katowicach [INFOGRAFIKA] NOSPR, MCK, a teraz Muzeum Śląskie

Czytaj dalej
Fot. infografika Marek Michalski
Justyna Przybytek

Strefa kultury w Katowicach [INFOGRAFIKA] NOSPR, MCK, a teraz Muzeum Śląskie

Justyna Przybytek

Od poniedziałku można rezerwować wejściówki na festiwal otwarcia nowego Muzeum Śląskiego. Wielka feta będzie 26 czerwca. To jednocześnie finał budowy strefy kultury w stolicy aglomeracji.

Strefa kultury w Katowicach to jedno z najlepszych miejsc spacerowych w regionie. Zajrzyjcie tu koniecznie, aby pospacerować między pokopalnianymi budynkami, po przepięknym parku wokół NOSPR, albo aby podziwiać Katowice z tarasu MCK. Ale też, aby zobaczyć, jak za ponad 1 miliard złotych zmienił się teren dawnej kopalni Katowice i jak wygląda największa w Polsce inwestycja w infrastrukturę kulturalną. Finał wielkiej, zapoczątkowanej w lipcu 2011 roku (wówczas wbito tu pierwszą łopatę), przebudowy już 26 czerwca, wraz z otwarciem trzeciego z zaplanowanych tu obiektów. Gotowe i otwarte są gmachy NOSPR i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, a odliczamy dni do wielkiego otwarcia nowego Muzeum Śląskiego.

Gwoli ścisłości przypomnijmy tylko, że budowa gmachu NOSPR według projektu Tomasza Koniora pochłonęła 265 mln zł. Nowe Muzeum Śląskie wg koncepcji Riegler Riewe Architekten z Grazu powstało za około 274 mln zł. Natomiast koszt budowy MCK, zaprojektowanego przez pracownię Jems Architekci, to pond 321 mln zł. Kosztowało też urządzenie terenów między nowymi gmachami. Łącznie za budowę układu drogowego - przebudowa sieci, budowa kolektora, kanalizacji oraz samych dróg i parkingów - katowicki magistrat zapłacił ponad 100 mln zł.


*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.