Dorota Niećko

Strefa kultury w Katowicach: zobaczcie, jak wygląda z góry [INTERAKTYWNE ZWIEDZANIE]

Strefa kultury w Katowicach: zobaczcie, jak wygląda z góry [INTERAKTYWNE ZWIEDZANIE]
Dorota Niećko

Nowe Muzeum Śląskie, NOSPR, centrum kongresowe. A także nowe drogi, parkingi i kładki dla pieszych. A jeszcze 20 lat temu fedrowała tu kopalnia Katowice. Zobaczcie, jak zmieniła się ogromna przestrzeń obok Spodka i Drogowej Trasy Średnicowej w Katowicach.

Szklane kostki, czerwona bryła i zielona aleja na dachu są w Katowicach obok Spodka. Oto strefa kultury, największy plac budowy Katowic ostatnich lat i największa w regionie rewitalizacja pokopalnianych terenów. Tak wygląda widziana z dziewiątego piętra hotelu Novotel przy Roździeńskiego.

Gdybyśmy z tego samego okna patrzyli w 1995 roku, kiedy jeszcze fedrowała tu kopalnia "Katowice", widzielibyśmy długą kolejkę tirów czekających na załadunek węgla wzdłuż Roździeńskiego, po prawej - niski pawilon dyrekcji, po lewej taśmociąg, pracujące maszyny wież wyciągowych szybów, a w głębi - stare, nadal czynne budynki stolarni czy cechowni. W 2007 widok był już zgoła odmienny.

Pokopalniane budynki stały opuszczone, nie było hałd, familoków bliżej Spodka, a wzdłuż Olimpijskiej na dużym pustym placu był darmowy i dziki parking. Charakterystyczna kładka dla pieszych prowadziła zaś donikąd. Wówczas trudno było uwierzyć, że z powierzchni zniknie tu 86 obiektów, i za kilka lat będą tu nowe siedziby Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a obok spodka - Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Tymczasem NOSPR już jest czynny (od 1 października), MCK zostanie otwarte 1 marca, a Muzeum Śląskie - w połowie 2015.

Zobaczcie, jak wygląda strefa kultury w Katowicach.

W tym miejscu wyświetli się mapa, najedź kursorem i kliknij na strzałkę po prawej. Czytaj o Strefie Kultury

Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.