"Strefa Stulecia" w Dąbrowie Górniczej

Czytaj dalej
(TOS, PAS)

"Strefa Stulecia" w Dąbrowie Górniczej

(TOS, PAS)

Dąbrowa Górnicza w sierpniu świętuje 100-lecie nadania praw miejskich. Przed PKZ rośnie już „Strefa Stulecia” z okolicznościową wystawą

Już niebawem Dąbrowa Górnicza świętować będzie setną rocznicę nadania praw miejskich. 18 sierpnia 1916 roku jednej z największych w Królestwie Polskim osad przemysłowych nadały je austriackie władze okupacyjne. Początkowo miasto nosiło nazwę Dąbrowa, dopiero dwa lata później na mocy uchwały Rady Miejskiej zostało Dąbrową Górniczą. Taką nazwę już wcześniej nosiła stacja kolejowa.

Mieszkanie za czytanie

Setna rocznica nadania praw miejskich będzie w mieście obchodzona bardzo efektownie. Mieszkańcy miasta mogą już obserwować budowę specjalnego pawilonu na placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia. Obiekt (autorem projektu i koncepcji jest dąbrowianin Tomasz Pytel) ma być wizytówką obchodów stulecia.

Pawilon ma funkcjonować pod nazwą „Strefa Stulecia”. Będzie miał powierzchnię około 90 m kw. Jak informuje Urząd Miejski, lekka i prosta forma ma nawiązywać do promującego miasto hasła „Dąbrowa Górnicza dla aktywnych”. Będzie w nim można zobaczyć zdjęcia i przedmioty związane z historią miasta. Nie zabraknie też multimediów i ekranów dotykowych.

- Choć urodziny miasta świętujemy cały rok, to główne obchody jubileuszu nadania praw miejskich świętować będziemy od 18 do 21 sierpnia. Specjalnie na ten „weekend stulecia” zaplanowaliśmy wiele wydarzeń związanych z tą datą i mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie muzyki, inscenizacji historycznych, wystaw, multimediów, a także pierwszy raz w historii otwarty zostanie teren dawnej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek „Defum”, który przez ponad sto lat był niedostępny dla mieszkańców - mówi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Weekend Stulecia w Dąbrowie Górniczej odbywać się będzie od 18 do 21 sierpnia. W czwartek (18.08) przed Pałacem Kultury Zagłębia odbędzie się inscenizacja historyczna, przedstawiająca wydarzenia z 1916 roku, której towarzyszyć będzie salwa armatnia i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Reżyserem tego przedstawienia będzie Anna Wyskoczyl. Głównym punktem widowiska będzie moment, w którym wysłannik cesarza Franciszka Józefa, pułkownik Johann Edler von Balzar, wręczy pierwszemu burmistrzowi miasta, Edwardowi Kosińskiemu, akt nadania praw miejskich. Rolę Kosińskiego zagra Zbigniew Podraza.

- Widowisko to pokazuje Dąbrowę Górniczą od czasów najdawniejszych, kiedy pojawiła się o niej pierwsza wzmianka, aż do czasów, kiedy powstało miasto i otrzymało prawa miejskie. Wszystko to rozgrywać się będzie w czternastu scenach, a wykonawcami będą aktorzy amatorzy, którzy w postaci pantomimy odtwarzają kolejne epizody z historii miasta. Całość dzieje się w otoczeniu komentarza wypowiadanego przez narratora oraz dźwięku podkładu muzycznego - mówił DZ Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka.

W piątek (19.08) w mieście odbywać się będą przeniesione z 15 sierpnia obchody Święta Wojska Polskiego. W parku Hallera spotkają się uczestnicy pikniku militarnego, w którym udział wezmą liczne grupy rekonstrukcji historycznej. W programie są m.in. pokazy sprzętu wojskowego i musztry paradnej.

Sobota (20.08) będzie miała charakter muzyczny. Swoje umiejętności dąbrowianom zaprezentuje ponad setka akordeonistów. Wystąpi także wirtuoz tego instrumentu, Marcin Wyrostek. Natomiast na niedzielę (21.08) zaplanowano pokaz multimedialny na PKZ. Przez cały weekend mieszkańcy będą mogli zobaczyć obiekty dawnego „Defum”, gdzie realizowany jest już projekt pod nazwą „Fabryka Pełna Życia”.

(TOS, PAS)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.