Justyna Przybytek

Strefa Tempo 30 w Katowicach będzie nie tylko w centrum, ale i w dzielnicach. Gdzie i od kiedy?

Strefa Tempo 30 w Katowicach będzie nie tylko w centrum, ale i w dzielnicach. Gdzie i od kiedy? Fot. Justyna Przybytek
Justyna Przybytek

Strefa Tempo 30 w Katowicach po dwóch latach zostanie poszerzona. Ograniczenie prędkości do 30 km na godzinę pojawi się również w dzielnicach.

Strefa Tempo 30 w Katowicach, czyli strefa uspokojonego ruchu, w której dopuszczalna prędkość to 30 km na godzinę, została wprowadzona dwa lata temu. Objęła wówczas ścisłe śródmieście miasta. Teraz ma zostać znacząco rozszerzona o katowickie dzielnice. W pierwszej kolejności - jeszcze w te wakacje - ograniczenie ma się pojawić w Koszutce.

- W miejscach, gdzie wprowadzono ograniczenie do 30 km na godzinę, zmniejszyła się liczba wypadków - przekonywał w trakcie konferencji prasowej insp. Paweł Barski, komendant policji w Katowicach. Policjanci porównali liczbę wypadków w centrum Katowic z ubiegłego roku i 2014 roku, kiedy strefa Tempo 30 jeszcze nie obowiązywała.

- W 2014 ogółem odnotowaliśmy 22 wypadki, w których było 22 rannych, a jedna osoba wskutek wypadku zmarła. W roku 2016 wypadków było 13, rannych zostało 15 osób, natomiast brak było ofiar śmiertelnych - dodawał insp. Barski.

Zmniejszenie liczby wypadków w strefie to główny argument za jej rozszerzeniem. - Postanowiliśmy, że strefę rozszerzymy poza ścisłe centrum, o nasze dzielnice. Wiele z nich kiedyś było osobnymi gminami, posiadają swoje centra, osiedla, miejsca, gdzie warto zadbać o bezpieczeństwo w ruchu. Dokonaliśmy pewnych analiz, wysłuchaliśmy również mieszkańców - tłumaczy Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przypomnijmy: strefa Tempo 30 obowiązuje w centrum Katowic od 17 sierpnia 2015 r. Rozciąga się między ulicami Mikołowską a Francuską i Dudy-Gracza oraz między A4 i DTŚ. Wyłączone z niej są, aby zapewnić sprawny ruch tranzytowy, główne szlaki komunikacyjne jak autostrada A4, DTŚ, ulice Mikołowska, Francuska, Dudy-Gracza, Korfantego, ul. Kościuszki w Brynowie (fragment śródmiejski w strefie jednak jest) oraz część ul. Warszawskiej. W ubiegłym roku do strefy włączono jeszcze, na wniosek Uniwersytetu Ekonomicznego, ulicę Bogucicką.

Również poza centrum Katowic od lat (przed 2015 rokiem) funkcjonowały obszary uspokojonego ruchu. Wkrótce będzie ich jednak znacznie więcej.

I tak strefy Tempo 30 mają się pojawić w Koszutce (rejon ulic Grażyńskiego, Okrzei, Morcinka i Czerwińskiego), Dąbrówce Małej (rejon ulic Siemianowickiej, Styczniowej i Siwka), Nikiszowcu, Brynowie (na ulicy Ceglanej), Piotrowicach i Ochojcu (rejon osiedla Odrodzenie i ul. Szenwalda), Ligocie (rejon ulic Japońskiej, Emerytalnej i Zagrody), Zawodziu (rejon ul. Mar-cinkowskiego) oraz w Śródmieściu (w rejonie Biblioteki Śląskiej), a także na osiedlu Paderewskiego (rejon ulicy Sowińskiego) i na osiedlu Tysiąclecia.

- W kwestii ostatniej lokalizacji (na Tysiącleciu - red.) trwają jeszcze ustalenia, czy powinno to być ograniczenie do 30, czy też 40 km na godz. Decyzja będzie uzależniona od możliwości dostosowania zmienionej organizacji ruchu do funkcjonowania komunikacji miejskiej, a także dostępnej infrastruktury, m. in. sygnalizacji świetlnej - zastrzegał prezydent Krupa.

Kiedy strefa Tempo 30 w dzielnicach zacznie obowiązywać?

W pierwszej kolejności, jeszcze przed końcem wakacji, ograniczenie prędkości będzie na Grażyńskiego w Koszutce. W kolejnych dzielnicach ograniczenia pojawią się przy okazji remontów ulic, tak będzie np. w Brynowie. Na ulicy Ceglanej strefa zostanie wprowadzona po remoncie tej ulicy (w tym rejonie trwa budowa krytej pływalni).

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.