Jakub Marcjasz

Strój żywiecki na liście UNESCO? Jest taki plan

Strój żywiecki na liście UNESCO? Jest taki plan Fot. Stowarzyszenie Asysta Żywiecka
Jakub Marcjasz

W Żywcu zachowała się tradycja noszenia mieszczańskiego stroju. Są osoby, które chcą, żeby znalazł się on na prestiżowej liście UNESCO.

Czy po tarnogórskich podziemiach na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO dołączy strój żywiecki? W mieście są osoby, które o tym marzą i podejmują pierwsze działania.

- To nasz cel nadrzędny - mówi Dorota Firlej ze Stowarzyszenia Asysta Żywiecka, którego członkowie noszą ten wyjątkowy ubiór.

W Żywcu mają świadomość, że zanim się tak stanie, to w Sole i Koszarawie będzie musiało upłynąć dużo wody i będzie to wymagało sporo pracy oraz wielu inicjatyw, ale tych już teraz nie brakuje. Ostatnią było m.in. zorganizowanie spotkania w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W ich trakcie zaprezentowany został reprint książki „Zdobnictwo kobiecego stroju żywieckiego” Stanisławy Ma-tuszkówny, gdzie wstęp napisała jej mama Maria. Publikacja ta przez żywieckich mieszczan zaliczana jest do jednej z najważniejszych, obok „Biblii” i „Dziejopisu Żywieckiego” Andrzeja Komonieckiego. Można usłyszeć, że te trzy pozycje są obowiązkowymi w domowej bibliotece.

- „Zdobnictwo kobiecego stroju żywieckiego” po raz pierwszy zostało wydane w 1931 roku przez Polską Akademię Umiejętności. Od tego czasu książka nie była wznawiana, a dzisiejszy reprint jest pierwszym od blisko 90 lat - zauważa Dorota Firlej. Dodaje, że Stowarzyszenie Asysta Żywiecka podjęło się wydania książki. To jedno z najważniejszych, a może i najważniejsze wydarzenie w ponadrocznej historii stowarzyszenia.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jakub Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.