Strzelce uchwaliły nowy budżet. Bez remontów się nie obejdzie

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com/AlexanderStein
Agnieszka Drzewiecka

Strzelce uchwaliły nowy budżet. Bez remontów się nie obejdzie

Agnieszka Drzewiecka

Rozbudowa podstawówki, remont al. Piastów, parking przy przedszkolu - to plany na rok 2016 w gminie Strzelce Kraj. Na liście inwestycji są też wsie: Wielisławice, Bronowice, Brzoza, Żabicko, Gardzko, Bobrówko.

Jedną z bardziej wyczekiwanych inwestycji, jakie zaplanowano na 2016 r., jest rozbudowa Szkoły Podstawowej. W budżecie, jaki zaplanowano na przyszły rok i przyjęto na ostatniej sesji rady miasta, na tę inwestycję przeznaczono 1,5 mln zł.
O potrzebie rozbudowy szkoły mówiono w mieście od lat. Dzieci uczą się w dwóch budynkach: przy ul. Popiełuszki i przy ul. Zachodniej. W obu brakuje miejsca, a dodatkowo budynek przy ul. Zachodniej jest w fatalnym stanie. Niedawno zawalił się kawałek stropu, łazienki nie były od lat odnawiane. Gmina postanowiła więc „wygasić” szkołę w tym miejscu, a wszystkie dzieci umieścić przy ul. Popiełuszki. Stąd plan rozbudowy tego budynku. - Szacujemy, że potrzeba na ten cel około 4 mln zł. W 2016 r. będziemy mieć ostatnią w tym rozdziele unijnych pieniędzy szansę zdobycia dofinansowania na oświatę. Jeśli nie uda nam się wygrać konkursu, kolejne 2,5 mln zł przeznaczymy w budżecie na kolejny rok - mówi burmistrz Mateusz Feder.

2,6 mln zł przeznaczono na remont ul. Północnej i Zachodniej. To tzw. wkład własny gminy, wymagany, by starać się dofinansowanie na tę inwestycję w ramach schetynówek. Dopiero wiosną będzie pewne, czy dofinansowanie zostanie przyznane. Także w ramach schetynówek będzie remontowana al. Piastów (to wspólna inwestycja gminy i starostwa). Gmina przeznaczyła na ten cel 1 mln zł, starostwo 600 tys. zł.

W sumie gmina przeznaczy w 2016 r. na inwestycje ponad 9 mln zł (to 18 proc. całego budżetu). Spora część tych inwestycji dotyczy budynków oświatowych. Na remonty przedszkoli, podstawówek i gimnazjów pójdzie 2,5 mln zł.
- Oświata jest dla nas bardzo ważna, chcemy, żeby najmłodsi mieszkańcy gminy uczyli się w godnych warunkach. Dlatego na remonty w oświacie stawiamy duży nacisk. Rozbudowa szkoły podstawowej była przecież potrzebna już od lat, budynek przy ul. Zachodniej naprawdę się już sypie - mówi burmistrz Feder.

Poza rozbudową szkoły podstawowej zostanie tam także wymieniona posadzka w holu - to koszt 15 tys. zł, oraz wyremontowana kuchnia i powiększona świetlica - 50 tys. zł.
W szkole w Ogardach, w której od lat nic nie zmieniano, za 38 tys. zł zostanie wyremontowany korytarz, a w szkole w Tucznie, za 14,5 tys. zł - sala gimnastyczna i ogrodzenie.

Inwestycje zaplanowano także w przedszkolach i żłobku. Przy Przedszkolu nr 1 powstanie ogrodzenie i parking. Placówka ta ma nowy plac zabaw, zbudowany w tym roku dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego. Podczas przetargu na budowę placu zaoszczędzono 30 tys. zł, które gmina przeznaczy na ogrodzenie - obecne to zniszczony płot z lat 70. A dodatkowe 30 tys. zł przeznaczono na parking przy przedszkolu. - Rodzice przedszkolaków nie mają gdzie parkować, czasem zatrzymują się po prostu na ulicy, jest niebezpiecznie - mówi burmistrz Feder.

35 tys. zł pójdzie na nową wykładzinę w Przedszkolu nr 2. Na remonty w żłobku przeznaczono 68 tys. zł: wymienione zostanie oświetlenie, 18 okien, a oddział nr 2 (ten najbardziej zapuszczony) przejdzie kapitalny remont.
Na wsiach wykonane zostanie sześć inwestycji wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. To boisko w Bronowicach (200 tys. zł), siłownia zewnętrzna w Wielisławicach (88 tys. zł), letnie miejsce spotkań w Brzozie (53 tys. zł), plac zabaw w Żabicku (54 tys. zł), plac zabawowo - sportowy w Gardzku (112 tys. zł) i wyposażenie świetlicy w Bobrówku (20 tys. zł).
W budżecie uwzględniono też inwestycje, które zostaną wykonane, jeśli gminie uda się zdobyć na nie unijne dotacje. To termomodernizacja Przedszkola nr 1, budowa mostu i wiaty nad jeziorem Górnym, siłownia i plac zabaw nad jeziorem w Długiem, rewitalizacja starych kamienic, parku i plaży oraz remont dróg w Sidłowie, Gardzku, Ogardach, Gilowie i Brzozie.

Agnieszka Drzewiecka

Jestem dziennikarką gorzowskiej redakcji Gazety Lubuskiej, piszę o sprawach powiatu strzelecko - drezdeneckiego, a także o Gorzowie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.