Strzeż się otyłości! [AKTYWNE ZDJĘCIE]

Czytaj dalej
Marlena-Polok Kin

Strzeż się otyłości! [AKTYWNE ZDJĘCIE]

Marlena-Polok Kin

Bądź swoim przyjacielem, dbaj o siebie, nie unikaj badań profilaktycznych

Mianem nowotworów złośliwych określa się grupę około 100 schorzeń, które zostały sklasyfikowane w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Najgroźniejsze są cztery nowotwory: rak płuca, jelita grubego, żołądka i piersi, które co roku zabijają ponad 40 tys. Polaków.

Najważniejsze działania prewencyjne to zaprzestanie palenia tytoniu, lepsza ochrona przed infekcjami, głównie dzięki upowszechnieniu szczepień, zmniejszenie spożycia alkoholu i cukru oraz walka z nadwagą i otyłością. Otyłość może stać się wkrótce groźniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory aniżeli palenie papierosów. Szczególnie otyłość brzuszna.

Zdrowy styl życia i zdrowie prokreacyjne to podstawa profilaktyki raka piersi. Młodo urodzone pierwsze dziecko i więcej niż jedna ciąża w życiu znacząco redukują ryzyko zachorowania! Nieodzowne są także badania skryningowe. Pamiętajmy, że mammografię skryningową warto wykonywać stale w jednym ośrodku, bo siłą tego badania jest to, że doświadczony radiolog porównuje ze sobą obraz aktualnego badania do badań poprzednich. Czasami potrzebne jest dodatkowe badanie USG - w Instytucie w Gliwicach wprowadzono technologię zautomatyzowanego badania USG, którego obraz - zapisany podobnie jak mammografia - także pozwala na porównanie rok do roku i ewentualne szybkie wychwycenie zmian. - Wszystkie kobiety po 50 r.ż. mogą takie badanie wykonać codziennie między 8 a 18. Mając przy sobie tylko dowód osobisty można wykonać pierwszą w życiu mammografię i kupić sobie bilet do zdrowia - mówi dr Michał Jarząb.

Ogranicz to, co Ci szkodzi i na co sam masz wpływ

Dym tytoniowy (rzuć palenie i od razu czterokrotnie zmniejsz ryzyko zachorowania na raka płuca), toksyny zawartych w czerwonym i każdym przetworzonym mięsie zwiększają ryzyko raka płuca, raka jelita grubego, a nawet raka piersi. Wielu epidemiologów uważa, że to, co zależne od toksyn, które sami, swoją decyzją, wprowadzamy do organizmu - stanowi 30 procent ryzyka zachorowania na raka. A np. zanieczyszczenie środowiskowe - tylko 3 proc. Nasz organizm ewolucyjnie nie jest przyzwyczajony do dużej masy tkanki tłuszczowej - to także zwiększa ryzyko wielu nowotworów. Redukcja wagi poprzez zdrową dietę i ruch to podstawa. Nawet eliminując czynnik otyłości , szczupli dalej muszą się ruszać, by utrzymać zdrowie. Za dużą część ryzyka choroby nowotworowej odpowiedzialny jest układ immunologiczny. Nie osłabiajmy go, na przykład poprzez przewlekły stres, brak odpoczynku. Wystrzegajmy się wirusów, w tym przenoszonych drogą płciową (HPV).

Marlena-Polok Kin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.