Agata Pustułka

Studenci medycyny piszą tak niewyraźnie jak lekarze, dlatego anatomię zaliczają na tabletach

Studenci medycyny piszą tak niewyraźnie jak lekarze, dlatego anatomię zaliczają na tabletach Fot. ARC
Agata Pustułka

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach jako pierwszy w Polsce wprowadza e-szpilki. To nowa jakość w zaliczeniach z anatomii, która jest zmorą studentów medycyny.

Pełna transparentność i obiektywizm, natychmiastowe wyniki, oszczędność czasu i papieru – to główne zalety nowego systemu opracowanego przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

- O zajęciach z anatomii krążą legendy. Zaliczenie tzw. szpilek, czyli praktycznego sprawdzianu wiedzy anatomicznej to dla przyszłych lekarzy być albo nie być - mówi Agata Kalafarska - Winkler, rzecznik SUM. - Doskonała znajomość ludzkiego ciała jest przecież niezbędna w tym zawodzie. To jeden z najcięższych przedmiotów na studiach. Nic dziwnego, że pozostaje w pamięci lekarzy na lata - dodaje Kalafarska - Winkler.

Studenci mają obowiązek zaliczyć kolokwium z każdej z sześciu kategorii: głowa z szyją, klatka piersiowa, brzuch z miednicą, ośrodkowy układ nerwowy oraz kończyny: górna i dolna. Każdy sprawdzian, podobnie jak końcowy egzamin, składa się z dwóch części: testu teoretycznego i części praktycznej, potocznie zwanej „szpilkami”.

- Zdający podchodzi do stanowiska z preparatem anatomicznym i w ciągu minuty powinien rozpoznać strukturę oznaczoną szpilką. Następnie przechodzi do kolejnego stanowiska. Nie ma możliwości powrotu do poprzedniego preparatu czy wydłużenia czasu - opisuje Kalafarska- Winkler.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.