Studenci prawa z UMK będą się szkolić

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
(ACB)

Studenci prawa z UMK będą się szkolić

(ACB)

Studenci prawa z UMK na specjalnych szkoleniach będą uczyć się przygotowywania pism procesowych. Uczelnia wygrała na to 2 miliony zł.

Symulacje rozpraw sądowych, warsztaty z pisania pism procesowych, wykłady eksperckie z sędziami, notariuszami, szkolenia komunikacyjne czy wizyty studyjne między innymi w Naczelnym Sądzie Administracyjnym - tak wygląda plan certyfikowanych szkoleń i warsztatów, które - po raz pierwszy w takim zakresie - otrzymają studenci z Wydziału Prawa i Administracji toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Wydział zdobył właśnie grant - 2,2 mln zł - na realizację projektu.

- Takich praktycznych zajęć na studiach prawniczych brakuje - nie ma wątpliwości Jakub Rzeszowski, tegoroczny absolwent toruńskiego prawa, przez ostatnie lata zasiadający w wydziałowym samorządzie studenckim UMK.

Przyznaje - dwa tygodnie obowiązkowych praktyk w trakcie pięciu lat studiów pozwala co najwyżej „liznąć” nieco praktyki procesowej.

- Dlatego studenci na własną rękę zabiegają o dodatkowe praktyki w kancelarii - dodaje.

O pakiecie szkoleń i warsztatów, które władze Wydziału zaoferują studentom, mówi: „strzał w dziesiątkę”.

- Na niektórych zajęciach prowadzący już teraz organizują symulacje rozpraw, uczą też sporządzania pism procesowych, poza tym koła naukowe i organizacje studenckie od czasu do czasu organizują warsztaty poświęcone właśnie sporządzaniu pism procesowych - mówi dr hab. Arkadiusz Lach, pełniący obowiązki dziekana Wydziału Prawa i Administracji, ale, jak przyznaje, prowadzenie zajęć także w tej formie zależy od decyzji prowadzącego dane zajęcia lub kierownika katedry.

Od nowego roku akademickiego będziemy mogli zaoferować kompleksowe szkolenia poza programem studiów. Zależy nam, żeby po naszych studiach absolwenci mieli jak najlepsze perspektywy zawodowe.

Warsztaty, szkolenia i kursy (certyfikowane) Wydział Prawa i Administracji zaoferuje w ramach grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rządowej agencji rozdzielającej pieniądze na badania i rozwój polskiej nauki.

Ze szkoleń skorzystają studenci ostatnich lat studiów na prawie, administracji i doradztwie podatkowym, w sumie 250 osób. Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób zostaną wytypowane, jak szacuje dr hab. Arkadiusz Lach, miejsca powinno wystarczyć dla wszystkich chętnych.

Z pierwszych warsztatów studenci skorzystają jeszcze w tym roku. Projekt rusza w grudniu, i potrwa do 2018 roku. Rokrocznie na UMK studia prawnicze należą do najpopularniejszych.

(ACB)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.