Studenci zdają egzaminy przez internet. Tak też bronią prac dyplomowych

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Studenci zdają egzaminy przez internet. Tak też bronią prac dyplomowych

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Egzaminy i zaliczenia online, wykłady na odległość – studenci w regionie nie przerwali nauki mimo epidemii. Przez internet uczelnie prowadzą też obrony prac dyplomowych.

- Cały czas pracujemy zdalnie, a studenci – zarówno dzienni, jak i zaoczni biorą udział w zajęciachna odległość – mówi dr Sławomir Łaniecki, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Przez internet odbywają się wykłady i ćwiczenia, które można w ten sposób przeprowadzić. Większość zajęć laboratoryjnych zostanie przeniesiona na przyszły rok akademicki.

Aplikacje i platformy

Tak w tej chwili wygląda rzeczywistość na polskich uczelniach, także w regionie. Podobnie jak w szkołach z powodu epidemii koronawirusa zajęcia zostały tu zawieszone w połowie marca. Zdalnie odbywają się nie tylko wykłady i ćwiczenia, ale również egzaminy dyplomowe.

- Pierwsze obrony mamy już za sobą. Obyły się one 31 marca na Wydziale Zarządzania – mówi dr Franciszek Bromberek, rzecznik Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. - W pierwszym tygodniu kwietnia broniło się ponad 30 osób z Wydziałów: Rolnictwa i Biotechnologii oraz Technologii i Inżynierii Chemicznej. Na naszej uczelni egzaminy dyplomowe przeprowadzamy za pomocą aplikacji Microsoft Teams.

Na co dzień studenci UTP mogą przyswajać sobie wiedzę korzystając m.in. z wykładów nagrywanych przez wykładowców uczelni. - Wykłady nagrywane są w naszej auli z wykorzystaniem sprzętu uczelnianego studia telewizyjnego – dodaje dr Franciszek Bromberek. - Odbywają się także ćwiczenia z wykorzystaniem różnych narzędzi komunikacji takich, jak wspominany MS Teams, a także Cisco Webex, BigBlueButton. Zajęcia laboratoryjne, w których studenci nie mogą brać teraz udziału, przenosimy na czas powrotu studentów do uczelni. Zostanie wówczas przygotowany zupełnie nowy plan zajęć, w którym przeważać będą właśnie zajęcia laboratoryjne, a teoretycznych będzie mniej lub bardzo mało.

- Na naszej uczelni obrony mamy zaplanowane na początek mają. Zostaną one przeprowadzone zdalnie – informuje z kolei dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Część wykładów, ćwiczeń odbywa się w czasie rzeczywistym, studenci otrzymują również od wykładowców zadania do wykonania, z których muszą się wywiązać. Nie jest prowadzona większość zajęć laboratoryjnych. Ponadto zostały odwołane studia podyplomowe, które miały ruszyć w semestrze letnim.

Nauka zgodnie z planem

Nauki nie przerwali również studenci Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. - W pierwszej kolejności realizujemy wszystkie zajęcia, które były zaplanowane w kontakcie bezpośrednim na drugi semestr – mówi prof. mówi prof. WSG Alicja Kozubska, prorektor ds. kształcenia. - Realizacja wykładów odbywa się poprzez umieszczenie materiałów do wykładów na platformie ONTE oraz z wykorzystaniem aplikacji MS Teams w postaci telezajęć prowadzonych w czasie rzeczywistym. Bez zmian odbywają zajęcia w formie b-learningowej [mieszanej: tradycyjnej i online – przyp. red]. Bez zakłóceń odbywają się również lektoraty, dzięki temu, że od dawna wykorzystujemy platformę do nauki języków obcych Lerni.

Jak podkreśla prof. Alicja Kozubska, zaliczenia i egzaminy również będą odbywać się online. W ten sposób odbyły się już egzaminy w sesji poprawkowej, których z powodu epidemii nie udało się przeprowadzić bezpośrednio. - Przystępujemy do przeprowadzania egzaminów dyplomowych poprzez MS Teams dla osób, które złożyły dokumenty – dodaje prorektor WSG.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.