Student ma wolne teraz i po świętach

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Student ma wolne teraz i po świętach

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Prawie trzy tygodnie będą odpoczywać studenci niektórych uczelni w regionie. Zamknięte będą też m.in. uczelniane biblioteki.

Dziś od godz. 12 na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy będą obowiązywały godziny rektorskie. Oznacza to, że nie będzie już zajęć. Studenci wrócą na uczelnię dopiero 11 stycznia.

- Po świętach mamy jeszcze 6 stycznia Święto Trzech Króli, które przypada w środę - podkreśla dr Mieczysław Karol Naparty, rzecznik UTP. - Z doświadczenia wiemy, że i tak w tym okresie większość studentów nie pojawia się na zajęciach. Stąd decyzja o wydłużeniu przerwy do 10 stycznia.

Jak podkreśla rzecznik UTP, jest to przerwa w zajęciach dydaktycznych.

- Pracownicy administracji biorą urlopy, jeśli chcą mieć wolne - wyjaśnia. - Ustaliliśmy, że wykorzystają oni urlop w tygodniu poświątecznym. Wigilia jest natomiast wolna dla wszystkich, za drugie święto Bożego Narodzenia, które przypada w sobotę, zgodnie z przepisami.

Biblioteka też zamknięta

Wigilia to również dzień wolny na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.- Pracownicy administracji, tak jak wszyscy, nie przychodzą do pracy w święta. W pozostałe dni pracują normalnie, choć część oczywiście będzie na urlopach - mówi Małgorzata Jendryczka, rzecznik UKW. - Pracownicy naukowi mają natomiast przerwę w zajęciach tak jak studenci. Rozpoczyna się ona 23 grudnia i kończy 3 stycznia. W tym czasie biblioteka uniwersytecka będzie zamknięta.

Zmiany w funkcjonowaniu biblioteki przewiduje też Uniwersytet Mikołaj Kopernika w Toruniu. Jak informuje uczelnia, dziś będzie można z niej korzystać w godz. 8-15. Od Wigilii do 3 stycznia będzie natomiast zamknięta. Studenci skorzystają z niej ponownie 4 stycznia. Żacy UMK mają bowiem wolne do tego dnia (od przedwczoraj).

Do 3 stycznia będą również odpoczywać studenci Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy i Toruniu.

- Dni kanclerskie - dodatkowe dni wolne od pracy - zostały ustalone na Wigilię i sylwestra - informuje Magdalena Karpińska, pełnomocnik kanclerza ds. PR. - W pozostałe dni wszystkie działy obsługi studenta są czynne.

Po Nowym Roku

Studenci Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku od poniedziałku cieszą się dniami wolnymi. Dla nich świąteczna przerwa w nauce potrwa do 7 stycznia.

- Zajęcia rozpoczynają się zjazdem 8 stycznia - wyjaśnia Monika Jabłońska, rzecznik uczelni. - Pracownicy administracji mają wolne od dziś do 3 stycznia.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.