Wojciech Mąka

Student pójdzie na poligon za stówkę dziennie

Takim plakatem MON zachęca studentów do wstąpienia do Legii Akademickiej. Chętni są, ale kolejek nie ma. Fot. materiały MON Takim plakatem MON zachęca studentów do wstąpienia do Legii Akademickiej. Chętni są, ale kolejek nie ma.
Wojciech Mąka

Prawie trzystu studentów w regionie chce wstąpić w tym roku w szeregi tworzonej właśnie Legii Akademickiej. To niewiele. Legia jest nowym pomysłem wychowawczo-szkolnym resortu obrony.

- Legia Akademicka wpisuje się w program, który realizujemy już od dwóch lat, program włączenia społeczeństwa polskiego, narodu polskiego, ale przede wszystkim młodzieży w wysiłek odbudowy Wojska Polskiego jako nie tylko najbardziej nowoczesnej instytucji państwa - powiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas spotkania w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Odbyło się ono 18 października, a słowa ministra obrony były skierowane do studentów i kadry naukowej uczelni.

Legia już była przed wojną

Powołanie do życia tzw. Legii Akademickiej nie jest niczym nowym - formacja taka działała także przez II wojną światową, została utworzona w Warszawie 11 listopada 1918 roku.
Program jest skierowany do studentów wyższych uczelni. Ma im umożliwić przejście teoretycznego i praktycznego szkolenia przygotowującego do uzyskania stopnia szeregowego albo kaprala rezerwy.

w dalszej części artykułu:

 • założenia programu Legii Akademickiej
 • koszty związane z szkoleniem studentów
 • ilu studentów wyraziło chęć przeszkolenia się w ramach programu LA?
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.