Subiektywny przegląd tygodnia. Felieton Dziennika Łódzkiego

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia. Felieton Dziennika Łódzkiego

Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka. Zobacz, co w mijającym tygodniu przykuło uwagę felietonisty Dziennika Łódzkiego

Piątek

Nadja Sawczenko, aresztowana przez Ukraińców pod zarzutem przygotowywania zamachu stanu, podjęła głodówkę, w czym specjalizowała się w rosyjskim więzieniu. O dziwo, tym razem ani USA, ani nasz Sejm nie upominają się o bohaterską lotniczkę. Co innego, gdyby znowu ją przyskrzynił Putin.

Subiektywny przegląd tygodnia. Felieton Dziennika Łódzkiego
Jerzy Witaszczyk

Życie turysty pełne jest niespodzianek. Ratownicy TOPR polecieli helikopterem po litewskiego turystę, który schodził z Giewontu w… skarpetach. Kilka dni później pomogli dwóm Chinkom z Tajwanu: panie, ubrane w tenisówki, nie radziły sobie z wejściem na Kasprowy Wierch. Będą mieć co opowiadać wnukom.

Sobota

Bartłomiej Misiewicz, były rzecznik MON, wciąż jest gotów poświęcić się dla Ojczyzny. W rozmowie z „Super Expressem” wyznał, że w razie potrzeby pozostaje do dyspozycji rządu.

Niedziela

110 lat skończyła siostra Cecylia Roszak z klasztoru dominikanek klauzurowych w Krakowie na Gródku. Prawdopodobnie jest najstarszą zakonnicą na świecie - przypuszcza PAP. Piękny wiek! Siostrze, odznaczonej za ratowanie Żydów tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, życzymy zdrowia! Przy okazji zauważmy, że w polskich realiach wiek 110 lat nie jest czymś wyjątkowym. Józef Pawlak miał 128 lat, kiedy udzielił pełnomocnictwa w celu reprywatyzacji kamienicy przy ulicy Łochowskiej 38 w Warszawie.

Warszawscy harcerze uczcili 75. rocznicę Akcji pod Arsenałem. 26 marca 1943 harcerze Szarych Szeregów odbili z rąk gestapo Janka Bytnara „Rudego” i 20 innych więźniów. Następnego dnia w odwecie Niemcy rozstrzelali 140 Polaków i Żydów.

Poniedziałek

W barze w osławionym centrum handlowym w Wólce Kosowskiej pod Warszawą policjanci znaleźli psią tuszę i kilkadziesiąt kilogramów mięsa niewiadomego pochodzenia. Badania mięsa wykażą, czy klienci baru byli karmieni psiną. Amatorzy psiny zdarzają się nie tylko wśród przybyszów z Azji. W 2014 w podkrakowskiej Woli Radziszowskiej policja zatrzymała małżeństwo trudniące się przetwórstwem i sprzedażą wyrobów z psiego mięsa, w tym smalcu, wciąż uważanego za skuteczny lek w wielu chorobach. Psy i koty są świątecznym przysmakiem w niektórych regionach Szwajcarii.

Wtorek

Niemcy wydały zgodę na budowę gazociągu Nord Stream 2 na Bałtyku. Teraz jest tylko kwestią czasu, kiedy rosyjski gaz popłynie drugą rurą po dnie Bałtyku. Jak widać, nasi sąsiedzi zza Odry potrafią liczyć.

Środa

Rodzice zamordowanego słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny, porażeni chaotycznym śledztwem policji, zatrudnili własnego prawnika. Jest nim były minister spraw wewnętrznych Daniel Lipšic - podaje czeski iDNES. - Uważamy, że było to morderstwo polityczne, dokonała go nie włoska mafia, ale słowacka - powiedziała matka Martiny. Przy okazji dowiadujemy się, że już wcześniej do morderstwa chciał się przyznać mieszkaniec Prievidza, jednak pod warunkiem, że wcześniej otrzyma milion euro nagrody, obiecanej przez premiera Fico za wskazanie mordercy.

Czwartek

Francuska policja szuka kierowcy, który w pobliżu koszar usiłował przejechać francuskich żołnierzy uprawiających poranny jogging. Najpewniej zamachowcem jest rodowity Francuz z Maroka lub Tunezji, podobnie jak ten, który w imię miłosiernego Allaha w piątek zabił w Trebes cztery osoby.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.