Sukces licealistki z Gorzowa! Katarzyna Szwarc wygrała ogólnopolską olimpiadę z języka polskiego

Czytaj dalej
Fot. I LO w Gorzowie
Magdalena Marszałek

Sukces licealistki z Gorzowa! Katarzyna Szwarc wygrała ogólnopolską olimpiadę z języka polskiego

Magdalena Marszałek

Ciężka praca się opłaca, a trud włożony w wykonywanie szkolnych obowiązków procentuje. Przekonała się o tym Katarzyna Szwarc z I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie. Szesnastoletnia uczennica została laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Pokonała ponad setkę uczniów

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego wzięło udział ponad 160 uczniów z całego kraju. Najlepsza okazała się uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie - Katarzyna Szwarc. Sukces cieszy tym bardziej że szesnastolatka jest jedyną laureatką z okręgu lubuskiego.

Przygotowywała się codziennie

Kasia otrzymała maksymalną liczbę punktów zarówno w części pisemnej etapu centralnego, świetnie radząc sobie z interpretacją porównawczą wierszy Jana Kochanowskiego i Anny Piwkowskiej oraz podczas egzaminu ustnego odpowiadając na pytania dotyczące powieści poetyckiej i maski oraz etykiety językowej. Jak sama mówi - przygotowania do olimpiady nie były łatwe, ale mimo wyrzeczeń - było warto:

- Do tego ostatniego etapu olimpiady przygotowywałam się praktycznie codziennie. Dzięki temu, że spędzałam czas na takim specjalnym urlopie olimpijskim, mogłam w pełni się temu poświęcić. To wiązało się z pewnymi wyrzeczeniami, bo musiałam na chwilę odłożyć wszystkie inne sprawy i wszystkie swoje pasje. Rzeczywiście nie spodziewałam się, że będzie to aż tak ciężka praca, ale mój wynik pokazuje, że było warto - mówi Katarzyna Szwarc.

Kasię do olimpiady przygotowywała polonistka z pierwszego ogólniaka - Małgorzata Niewiadomska. Jej zdaniem za sukcesem szesnastolatki stoi odpowiednia motywacja, ale też zdobywana latami praktyka w przygotowywaniu takich uczniów do udziału w tego typu przedsięwzięciach.

- Przede wszystkim postawiłabym na odpowiednie zmotywowanie ucznia, czyli przekonanie go do tego, że warto i że trudności uda się pokonać. Nie bez znaczenia było też doświadczenie, jakie mają nauczyciele z naszej szkoły, którzy często przygotowują uczniów do udziału w tej olimpiadzie. Kasia zdobyła najwyższy laur, bo jest obdarzona cechami, które bardzo jej pomogły - jest sumienna, samodzielna, wytrwała i konsekwentnie dąży do celu - opowiada nauczycielka.

Zobacz też:

Dyrektor nie kryje dumy z uczennicy

Zadowolenia z sukcesu uczennicy nie kryje dyrektor szkoły. Jak mówi - to wielki powód do dumy. Zdradza też receptę, która się za tym sukcesem kryje.

- Ja występuję w podwójnej roli, bo jako dyrektor szkoły, który stara się motywować nauczycieli i wspierać ich w pracy, która jest ciężka - sczególnie teraz w tym pandemicznym czasie i obecnych warunkach nauczania zdalnego, ale też właśnie jako opiekun olimpijski. Kluczem do sukcesu jest niewątpliwie potencjał, który drzemie w naszych uczniach - ich samozaparcie i dyscyplina wewnętrzna, ale również ogromny zapał kadry nauczycielskiej.

Zwycięstwo w ogólnopolskiej olimpiadzie oznacza dla szesnastolatki liczne przywileje. Dzięki niemu uczennica zapewniła sobie zwolnienie z egzaminu maturalnego z języka polskiego. Ułatwi jej to także rekrutację na studia. Ale mimo sukcesu Kasia nie wie jeszcze, czy chce wiązać swoją przyszłość z językiem polskim. Jej wielką pasją jest muzyka, dlatego myśli o studiowaniu instrumentalistyki.

Przeczytaj także:

Magdalena Marszałek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.