Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Sukces na COP24: a jednak porozumienie! Szczyt w Katowicach przedłużył się, sesja plenarna odbyła sie dziś z dużym opóźnieniemiś

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Grabowska
Bartosz Wojsa

Sukces na COP24: a jednak porozumienie! Szczyt w Katowicach przedłużył się, sesja plenarna odbyła sie dziś z dużym opóźnieniemiś

Bartosz Wojsa

Z uwagi na to, że władze państw nie mogą dojść do kompromisu, zdecydowano o przedłużeniu trwania COP24. - Wszyscy mamy nadzieję, że ten ostateczny kompromis zostanie osiągnięty - tak wczoraj na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach mówił prezydent Polski Andrzej Duda, przekonując, że wciąż jest szansa na podpisanie dokumentów wdrażających założenia porozumienia paryskiego. Porę konferencji kilkakrotnie już przekładano. Ostatecznie rozpoczęła się kilka minut przed godz. 21.30. Ogłoszono na niej długo wyczekiwane porozumienie.

Według początkowych założeń COP-u do podpisania porozumienia miało dojść najpóźniej wczoraj, 14 grudnia, ale tak się nie stało. Prezydent Katowic Marcin Krupa i minister środowiska Henryk Kowalczyk potwierdzali za to, że zapadła już decyzja o przedłużeniu COP24 do soboty, a być może nawet do niedzieli. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że powodem jest brak porozumienia w wielu kwestiach między państwami rozwiniętymi a rozwijającymi się. Pojawiały się nawet głosy, że podpisanie porozumienia wisi tak naprawdę na włosku. Ostatecznie jednak późnym wieczorem 15 grudnia ogłoszono o jego zawarciu.

Wczorajsza wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy świadczy o dużym optymizmie. - Cieszę się, że przyjęto zaproponowane przez nas deklaracje w zakresach dotyczących lasów, elektromobilności oraz sprawiedliwej transformacji. Proponujemy zdroworozsądkowe podejście, ponieważ realizacja zmian na rzecz ochrony klimatu musi uwzględniać potrzeby i możliwości państw oraz społeczeństw - podkreślał prezydent Duda.

Nie wiadomo, kiedy oficjalnie zostanie ogłoszony efekt rozmów między delegatami blisko 200 państw z całego świata. Z doniesień medialnych wynika, że najbardziej realny termin to sobota, jednak czy tak rzeczywiście się stanie? Czas pokaże.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Wojsa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.