Sukces na COP24: a jednak porozumienie! Szczyt w Katowicach przedłużył się, sesja plenarna odbyła sie dziś z dużym opóźnieniemiś

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Grabowska
Bartosz Wojsa

Sukces na COP24: a jednak porozumienie! Szczyt w Katowicach przedłużył się, sesja plenarna odbyła sie dziś z dużym opóźnieniemiś

Bartosz Wojsa

Z uwagi na to, że władze państw nie mogą dojść do kompromisu, zdecydowano o przedłużeniu trwania COP24. - Wszyscy mamy nadzieję, że ten ostateczny kompromis zostanie osiągnięty - tak wczoraj na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach mówił prezydent Polski Andrzej Duda, przekonując, że wciąż jest szansa na podpisanie dokumentów wdrażających założenia porozumienia paryskiego. Porę konferencji kilkakrotnie już przekładano. Ostatecznie rozpoczęła się kilka minut przed godz. 21.30. Ogłoszono na niej długo wyczekiwane porozumienie.

Według początkowych założeń COP-u do podpisania porozumienia miało dojść najpóźniej wczoraj, 14 grudnia, ale tak się nie stało. Prezydent Katowic Marcin Krupa i minister środowiska Henryk Kowalczyk potwierdzali za to, że zapadła już decyzja o przedłużeniu COP24 do soboty, a być może nawet do niedzieli. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że powodem jest brak porozumienia w wielu kwestiach między państwami rozwiniętymi a rozwijającymi się. Pojawiały się nawet głosy, że podpisanie porozumienia wisi tak naprawdę na włosku. Ostatecznie jednak późnym wieczorem 15 grudnia ogłoszono o jego zawarciu.

Wczorajsza wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy świadczy o dużym optymizmie. - Cieszę się, że przyjęto zaproponowane przez nas deklaracje w zakresach dotyczących lasów, elektromobilności oraz sprawiedliwej transformacji. Proponujemy zdroworozsądkowe podejście, ponieważ realizacja zmian na rzecz ochrony klimatu musi uwzględniać potrzeby i możliwości państw oraz społeczeństw - podkreślał prezydent Duda.

Nie wiadomo, kiedy oficjalnie zostanie ogłoszony efekt rozmów między delegatami blisko 200 państw z całego świata. Z doniesień medialnych wynika, że najbardziej realny termin to sobota, jednak czy tak rzeczywiście się stanie? Czas pokaże.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.