Sukcesy Wielkopolanek na MŚ w kręglarstwie klasycznym

Czytaj dalej
Fot. Radosław Cwojdziński
Radosław Patroniak

Sukcesy Wielkopolanek na MŚ w kręglarstwie klasycznym

Radosław Patroniak

Niemieckie Dettenheim jest w tym roku stolicą światowych imprez. Kilka dni temu z PŚ do lat 14 i MŚ do lat 18 z medalami wróciły też Wielkopolanki.

Na specjalnie wybudowanej na te zawody kręgielni klasycznej świetnie spisała się nasza młodzież. W Pucharze Świata U14 drugie miejsce zajął reprezentant Polski – Jakub Kuryło z BOSiR Brzesko. Nasz młodziutki zawodnik bardzo dobrze zaprezentował się na tle zawodników z innych krajów. Jego starty były równe i co najważniejsze skuteczność w grze dała nam pierwszy medal.

Tuż po rozgrywkach najmłodszych wystartowały mistrzostwa świata U18. Podczas ich trwania mieliśmy wiele powodów do radości.

– W turnieju drużynowym nasze ekipy wypadły dobrze, ale do pozycji medalowych trochę zabrakło. Dziewczęta zajęły piąte miejsce, a chłopcy siódme, co i tak należy uznać za dobre wyniki. Najważniejsze, że z turnieju drużynowego aż sześciu naszych awansowało do turnieju indywidualnego, w którym mogło zagrać 24 najlepszych graczy z turnieju drużynowego – tłumaczył Radosław Cwojdziński, wiceprezes sekcji kręglarstwa klasycznego w Polski Związku Kręglarskim, mającym siedzibę w stolicy Wielkopolski.

Między drużynówkami a finałem indywidualnym odbyły się konkurencje szybkie, które są rozgrywane za pomocą drabinki pucharowej. W tych bardzo atrakcyjnych i widowiskowych konkurencjach mieliśmy bardzo dużo powodów do radości. Szczególnie za sprawą gry naszych dziewcząt. W konkurencji tandemów juniorek nasze dziewczęta grały bardzo dobrze i dotarły do strefy medalowej, w której wywalczyły miejsce trzecie. Na brązowe medale zasłużyły Katarzyna Mroczkiewicz z Dziewiątki-Amica Wronki i Julia Sidło z Pilicy Tomaszów Mazowiecki.

– W turnieju sprintów indywidualnych znów mieliśmy czym się pochwalić. Przez drabinkę pucharową aż do finału doszły dwie zawodniczki, Julia Brodziszewska z Dziewiątki-Amica Wronki i Nicoletta Dudziak z Polonii 1912 Leszno. Nasze zawodniczki rozegrały mecz o złoto, w którym zagrały na remis i o zwycięstwie decydowały tzw. rzuty zwycięstwa. W tym elemencie lepsza okazała się 16-letnia Dudziak i to ona zdobyła tytuł mistrzyni świata. Najważniejsze było to, że dwa kolejne krążki przypadły w udziale biało-czerwonym – podkreślił Cwojdziński.

W ostatnim dniu odbyły się finały na 120 rzutów. Znów lepiej spisały się dziewczyny. Już w pierwszym bloku zawodów Mroczkiewicz uzyskała bardzo dobry wynik (600 kręgli) i dzięki niemu stanęła na najniższym stopniu podium. Dudziak w tej konkurencji była czwarta.

– MŚ w Dettenheim są najlepszym startem kręglarzy klasycznych w historii. Jestem dumny z całej kadry

– powiedział poznaniak, Marek Torka, trener kadry juniorów młodszych.

– Musimy pochwalić przy okazji wszystkie kluby i trenerów kadrowiczów. Dzięki pracy i zaangażowaniu przeżyliśmy niezapomniane chwile – dodał Maciej Kląskała, prezes Sekcji kręglarstwa klasycznego PZKregl.

Radosław Patroniak

Tematyką sportową zajmuję się od prawie 30 lat. Najczęściej opisuję wydarzenia piłkarskie, biegowe, siatkarskie, koszykarskie i ze świata sportów walki. Od niepamiętnych czasów piszę też felietony pod hasłem "Sportowe patologie". Bliska jest mi również tematyka związana ze sportem amatorskim i dyscyplinami niszowymi. Nie unikam wreszcie komentowania bieżących problemów i kontrowersji związanych ze sportem w Poznaniu i Wielkopolsce. Chętnie wysłuchuję opinii kibiców o tym, co bulwersujące i wymagające reakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.