Justyna Wojciechowska-Narloch

Sukcesywnie rośnie liczba elektronicznych zwolnień lekarskich wystawianych przez lekarzy w Toruniu i okolicach

Ostatnie papierowe zwolnienia lekarze wystawią 30 czerwca. Po tym terminie zastąpią je e-zwolnienia Fot. Tomasz Czachorowski Ostatnie papierowe zwolnienia lekarze wystawią 30 czerwca. Po tym terminie zastąpią je e-zwolnienia
Justyna Wojciechowska-Narloch

Od 1 lipca nie będzie już można posługiwać się papierowymi zwolnieniami chorobowymi. Pracownicy ZUS nieprzerwanie od kilku miesięcy szkolą lekarzy i przygotowują ich do zmian.

Choć wciąż ze sporym oporem lekarze podchodzą do wystawiania pacjentom elektronicznych zwolnień, to sytuacja z miesiąca na miesiąc się poprawia. Coraz więcej medyków przestaje wierzyć, że wyznaczony na 1 lipca termin obowiązkowego wprowadzenia e-ZLA (elektroniczne zwolnienie lekarskie) zostanie przesunięty. Tym bardziej że minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska niedawno potwierdzała kilkakrotnie, że ostatnie tradycyjne chorobowe będzie mogło być wystawione 30 czerwca.

Codzienne szkolenia

Liczba elektronicznych zwolnień lekarskich względem papierowych systematycznie wzrasta. Jeszcze w styczniu w oddziale ZUS w Toruniu na łącznie 58 968 szt. wystawionych wszystkich zwolnień lekarskich, w formie elektronicznej było tylko 3 733 szt., tj. 6,33 proc. W lutym wskaźnik ten wyniósł już 10,99 proc. Natomiast w marcu na 62 271 szt. wszystkich zwolnień lekarskich, elektroniczne zwolnienia wynoszą już 17,62 proc.

Wzrost liczby e-zwolnień to duża zasługa pracowników ZUS-u. Ci niemal codziennie szkolą lekarzy tak, aby w wyznaczonym terminie wszyscy sprawnie weszli w nowy system. Ustalone są harmonogramy szkoleń z placówkami medycznymi i ośrodkami zdrowia w całym regionie. Lekarze mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS, począwszy od założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych, ściągnięcie i pobranie bezpłatnego certyfikatu, jak i cały proces „krok po kroku” wystawiania zwolnienia e-ZLA.

- Kampania szkoleniowa dotyczy ubezpieczonych, płatników składek i przede wszystkim lekarzy. Toruński zespół specjalistów szkoli lekarzy w macierzystych placówkach medycznych, jak i w czasie indywidualnych konsultacji - specjalnie dla nich zostały uruchomione „Poniedziałki dla lekarzy”- informuje Bożena Wankiewicz z ZUS w Toruniu.

Lekarzom łatwiej

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.