Susza odbiera rolnikom nadzieję

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Zarzycki
Lucyna Talaśka-Klich

Susza odbiera rolnikom nadzieję

Lucyna Talaśka-Klich

Kujawsko-pomorskie jest jednym z czterech województw, w których stwierdzono zagrożenie suszą dla rzepaku i rzepiku. A w prognozach deszczu mało.

- Znowu jest tak sucho na polach, że aż przykro patrzeć na uprawy - mówi Stanisław Kulwicki, gospodarz z Borówna, koło Chełmna. - Posialiśmy rzepak 23 sierpnia, pięć dni później cieszyliśmy się z 9 milimetrów deszczu. Niestety, od tamtego czasu na nasze pola nie spadła kropla deszczu. Wczoraj nawet poranna rosa była mizerna. Grunt bardzo potrzebuje wody!

Na Kujawach znowu sucho

- Kujawy znajdują się w tym pasie Polski, który ma problemy z suszą już od 1981 roku - podkreśla dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. nadzw. z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

IUNG podaje, że od 21 lipca do 20 września najniższe wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) odnotowano na styku trzech regionów: Pojezierza Kujawskiego, Wysoczyzny Tureckiej oraz zachodniej części Równiny Kutnowskiej.

Profesor Doroszewski uważa, że w naszym regionie zagrożone są uprawy rzepaku, plon może być niższy o około 20 proc.

Jest bardzo źle

Susza dla rzepaku i rzepiku występuje w czterech województwach - informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. W tej grupie znalazło się także województwo kujawsko-pomorskie (obok wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego). - W naszej okolicy źle wyglądają także buraki cukrowe - dodaje Kulwicki. - One „śpią” z powodu braku wody.

Niestety, synoptycy zapowiadają tylko przelotne opady w tym tygodniu (w środę, piątek i niedzielę). - Jest bardzo źle i przelotne opady mogą niewiele pomóc - uważa prof. Doroszewski.

Gdy w żniwa deszcz przeszkadzał w zbiorach, rolnicy mieli nadzieję, że susza to już przeszłość. - Problem powraca i potrzebujemy pomocy - mówią.

Adrian Mól, rzecznik wojewody, wyjaśnia, że rolnicy poszkodowani w wyniku suszy (u których komisja powołana przez wojewodę oszacowała straty na poziomie powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji) mogą wnioskować do banków współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o udzielenie preferencyjnego kredytu, tzw. klęskowego. Warunkiem udzielenia takiego kredytu jest przedstawienie potwierdzonego przez wojewodę indywidualnego protokołu strat.

Poszkodowani gospodarze mogą także wystąpić m.in. o umorzenie składek do KRUS, ulgi w podatku rolnym lub pomoc ANR (np. rozłożenie rat płatności, umorzenie czynszu).

Czy będą powoływane kolejne komisje do szacowania strat po suszy? O tym - jutro.

Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.